V kempingu či na chalupe sa v lete snažíme príprave jedla venovať čo najmenej času. S instantnými pokrmami to však netreba príliš preháňať, rôzne ich prísady podľa lekárov ohrozujú naše zdravie. FOTO - ARCHÍV SME
Aj vaše deti sú po prázdninách presvedčené, že polievka z vrecka je chutnejšia ako babičkina? Na raňajky paštéta z konzervy, na obed polievka z vrecúška, mäso z konzervy, prášková zemiaková kaša a k tomu instatná omáčka. Potom bábovka z prášku a nakoniec instantné capuccino. Čo môže byť rýchlejšie a chutnejšie ako obed na dovolenke, pýta sa kuchár z reklamy s červenými líčkami? Veríte mu? Instantným a práškovým jedlám sa asi nevyhneme. Utiekame sa k nim najmä počas dovoleniek, ak nemáme na reštaurácie a nechceme tráviť hodiny pri sporáku.
Môže nás to nejako ohroziť?
"Ak takto jeme výnimočne, trebárs niekoľko dní na dovolenke v zahraničí a pritom si dožičíme ovocie a zeleninu, nič sa nestane. Čerstvé zeleninové šaláty a veľa ovocia je však nevyhnutnosť. Pri častejšej frekvencii a kumulácii instantných prípravkov však svoje zdravie doslova ohrozujeme," tvrdí internistka MUDr. Viera Baranová.
Sušené pokrmy totiž obsahujú veľa skrytých prísad, ako sú konzervačné látky, farbivá, emulgátory, zahusťovadlá, syntetické antioxidanty.
Deti by sme mali od instantných jedál ušetriť. Takéto slané a pikantné jedlá im rýchlo zachutia a ich zatiaľ neskazené chuťové poháriky si na ne môžu rýchlo navyknúť. Nielen to, môžu im doslova uškodiť.
Deťom vôbec, dospelým opatrne
Rodičia by mali dávať veľký pozor, aby dehydrované či instantné polievky a podobné pokrmy deti radšej nejedli. Hojne používaný glutamát sodný, chuťové činidlo, ktoré sa pridáva takmer do všetkých polievkových mixov, konzervovaných pokrmov a najmä čínskych výrobkov, môže vyvolať bolesti hlavy či tlak na hrudníku, potenie, nepokoj. "Deťom do troch rokov je kvôli možným neurologickým problémom strava obohatená glutamátom sodným striktne zakázaná," hovorí MUDr. Pavla Myslíková.
Ani dospelým neprospievajú. Tí, čo často konzumujú instantné jedlá, ubúdajú vitamíny B skupiny, predovšetkým B6 pyridoxín. Nedostatok vitamínu B6 sa prejavuje svalovými kŕčmi, najmä v lýtkach, nevoľnosťou, chudokrvnosťou, zabúdaním, trasením viečok, depresiami.
Neznamená to, že musíte mať kalkulačku v rukách, keď si na dovolenke varíte rýchly obed, ale určite nezaškodí zamyslieť sa nad tým.
Aditívam v potravinách sa dnes už asi nevyhneme, treba však voliť potraviny tak, aby sa na našom stole nehromadili.