FOTO
Chcete schudnúť počas leta, robíte všetko možné a nedarí sa vám? Možno ste prehliadli niektoré nenápadné, ale zradné maličkosti. Určite si dajte pozor na výrazné farby, rýchlu hudbu, veľkú spoločnosť, švédske stoly a fastfoody.
Psychológovia zaoberajúci sa výživou totiž zistili, že na chuť do jedla majú veľký vplyv aj tieto veci.
Nebezpečná červená a žltá
Pohľad na sviežu zeleň, napríklad čerstvý krehký šalát a jasnočervené rajčiny dokáže výrazne povzbudiť chuť do jedla, a to presne dokážu vraj aj jasné farby v interiéri reštaurácie. Tvrdí to lekárka Maria Simonsonová z kliniky pre zdravie, nadváhu a stres pri americkej Univerzite J. Hopkinsa. To isté platí o "horúcich" farbách, ako je oranžová a žltá. Dobre to vedia napríklad v spoločnosti McDonalds. Na všetkom, čo je s touto značkou spojené, figuruje totiž práve červená a žltá. Zatiaľ čo pohľad na červenú jahodu vyvoláva takmer okamžite Pavlovov reflex, modrý variant jahody by nás zrejme nechal chladnými a hladnými. Burger King si zase zvolil divokú kombináciu červenej a zlatooranžovej, o magickej moci červenej vedia veľmi dobre výrobcovia coca-coly, ponaučenie si vzali aj výrobcovia tyčiniek Kitkat.
Ako si pomôcť?
Kto tento trik pozná, môže ho obrátiť naopak. Stačí, keď sa naučí vnímať výrazné farby ako varovný signál, ako napríklad červenú na priechode. Nekupovať, neochutnávať.
Nebezpečné švédske stoly
Na recepciách, večierkoch, báloch, ale najmä na dovolenke často číha nebezpečenstvo v podobe švédskych stolov. Psychológovia tvrdia: "Telo má v sebe akýsi vrodený mechanizmus, ktorý umožňuje zjesť viac, keď vidí jedlo rôznych chutí, farieb, zloženia a tvarov - dokonca aj vtedy, keď vôbec nemá hlad." Podľa jednej štúdie zjedli dobrovoľníci, ktorým boli naservírované štyri rôzne chody, o 60 percent kalórií viac, ako tí, ktorým bolo predložené štyrikrát to isté jedlo.
Ako si pomôcť?
Rada psychologičky znie - vyhýbať sa reštauráciám bufetového typu veľkým oblúkom. Ak tam naozaj musíte, naložte si najprv šalát a zeleninu, aby na tanieri nezvýšilo veľa miesta na výdatnejšie pochúťky. Platí to aj o iných druhoch jedla, napríklad ak kupujete keksy a sušienky, zoberte len jeden druh, zje sa ich omnoho menej.
Rýchla hudba
Ak si k jedlu pustíte rýchlu hudbu, polku, techno či rap - vaše čeľuste podvedome zrýchlia pohyby a vy vyprázdnite tanier v rekordnom čase. Urobte pokus. Dajte svojmu dospievajúcemu synovi tanier a pustite mu disko.
Uvidíte, že to funguje. O chvíľu bude prázdny a syn hladný.
Podľa štúdie Hopkinsovej univerzity poslucháči rýchlej hudby nahádžu do seba približne päť súst za minútu, zatiaľ čo počas pomalej hudby iba tri. Bez zvukovej kulisy sú to vraj priemerne štyri sústa za minútu. Pojedanie v pomalom rytme má svoje výhody, nielen že zjete menej, pretože si včas všimnete, že ste nasýtení, ale tiež jedlo viac vychutnáte.
Ako si pomôcť?
Pri obede sa preto vyplatí preladiť rádio na stanicu, ktorá hrá prevažne pomalé rytmy a rýchlu hudbu si nechať trebárs na umývanie riadu.
Vo veľkej spoločnosti viac jeme
Z prieskumu univerzity štátu Georgia v Atlante, pri ktorom si stovky dobrovoľníkov viedli týždeň záznamy o tom, čo kedy, kde a s kým zjedli - vyplynulo, že ak jedli v spoločnosti, vpratali do seba o 44 pecrent viac kalórií a tukov, ako keď jedli osamote. Bolo pritom jedno, či išlo o raňajky, obed či večeru a či jedli vonku alebo niekde doma. Nutkanie zjesť viac súvisí aj s tým, že zábava pri stole odvádza pozornosť od signálov, ktorými telo hlási, že už má dosť. Pohľad na to, čo majú druhí na tanieri alebo čo si objednávajú, zvádza k diétnym prehreškom, zabúdajú na vlastné diétne zásady.
Samozrejme, neplatí ani opak, že by človek, ktorý je doma sám, zostal automaticky štíhly.
Ako si pomôcť?
Pri jedle doma sa vyplatí odpratať misu s jedlom z dosahu hneď po naservírovaní jedla, aby nezvíťazilo pokušenie nabrať si ešte raz dupľu.