SME

Na svahu nestačí mať len dobré lyže a oblečenie. Ako pripraviť telo na náhlu záťaž

Ako znížiť riziká pri lyžovaní.

Zranenie predného skríženého väzu utrpí každý rok odhadom 120-tisíc lyžiarov.Zranenie predného skríženého väzu utrpí každý rok odhadom 120-tisíc lyžiarov. (Zdroj: Adobe Stock)

Text pôvodne vyšiel v denníku Washington Post.

Ak plánujete lyžovačku, pravdepodobne ste už dlho premýšľali nad teplým oblečením, výstrojom a ubytovaním. No rovnako dôležité je rozmýšľať o tom, ako sa vyhnúť zraneniu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Častým lyžiarskym poranením je natrhnutie predného skríženého väzu (ACL). Odhaduje sa, že ročne sa to stane 120-tisíc rekreačným lyžiarom na celom svete.

Súvisiaci článok Príčiny nehôd na svahoch podľa expertov: Viac lyžiarov a agresívnejšia technika lyžovania Čítajte 

Napriek častému výskytu tohto zranenia, urobilo sa len veľmi málo v tom, aby sa mu predchádzalo. V nedávnom úvodníku v British Journal of Sports Medicine napísali, že špecializované programy prevencie zranení sú veľmi úspešné v loptových športoch, ale u rekreačných lyžiarov sa nevyužívajú.

SkryťVypnúť reklamu

„Výskum ukázal, že po absolvovaní špeciálnych programov na prevenciu zranení ACL v loptových športoch sa dosiahol značný prínos, viac ako 50-percentné zníženie počtu zranení ACL. Prečo by to nemalo fungovať v alpskom lyžovaní?“ pýta sa Martin Burtscher, hlavný autor úvodníka a profesor na univerzite v rakúskom Innsbrucku.

Tri najčastejšie spôsoby zranenia

Keď sa ACL natrhne na futbalovom alebo inom športovom ihrisku, je to často preto, že telo sa vytočí a chodidlo nie, čím sa tento moment prenáša na koleno. Sneh a lyže tvoria inú rovnicu, hovorí Tim Hewett, profesor a riaditeľ výskumu na oddelení ortopedickej chirurgie Marshallovej univerzity v Huntingtone v Západnej Virgínii.

Uvedomiť si, v akej polohe tela je najväčšia pravdepodobnosť vzniku týchto zranení, môže ľuďom pomôcť znížiť ich riziko. Existujú tri základné spôsoby, ako si ľudia pri lyžovaní natrhnú ACL.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým je slip-catch, teda chytenie šmyku. Zvyčajne sa to stane v oblúku, keď vonkajšia lyža stratí kontakt so snehom a lyžiar sa pokúsi znovu získať kontakt v zraniteľnejšej polohe s predĺženým kolenom.

Súvisiaci článok Lyžiarsky inštruktor: Veľakrát som videl ľudí, ktorí išli na skialp a vôbec nevedeli lyžovať Čítajte 

V prípade dynamic snowplow, čo je v preklade dynamický snežný pluh, dochádza k strate kontaktu vnútornej lyže so snehom počas oblúku a jej opätovnom nadviazaní kontaktu so snehom v pluhovom postavení. To spôsobí vytočenie vnútorného kolena.

Pád dozadu bez rovnováhy môže nastať, keď si lyžiar sadne na zadnú časť lyže.

Nie všetkým týmto rizikovým situáciám sa dá predísť, najmä preto, že ide o nepredvídateľné pohyby. No niektorým sa vyhnúť dá. Preto môžu byť podľa Burtschera preventívne programy pre rekreačných lyžiarov účinné.

Čo môžete urobiť, aby ste predišli úrazom na lyžiach

Najlepšie je začať s tréningom niekoľko mesiacov pred plánovanou lyžovačkou. Bývalý riaditeľ Alpine Canada pre oblasť športovej vedy a medicíny Matt Jordan pomenoval oblasti tela, na ktoré by sa mali zamerať tréningové programy prevencie zranení.

SkryťVypnúť reklamu

Sila telesného jadra: Cvičenia, ktoré posilňujú jadro, pomáhajú udržať stabilnú pozíciu na lyžiach. Skúste plank, ktorý držíte v pozícii kľuku s vystretými rukami alebo v podoprení o predlaktia. Alebo most, pri ktorom v ľahu na chrbte s pokrčenými kolenami a chodidlami naplocho zdvíhate boky pomocou zadných stehenných svalov.

Súvisiaci článok Na zníženie tlaku funguje aj plank. Za krátky čas posilní aj svaly Čítajte 

Kontrola kolien a bokov: Cvičenia rozvíjajúce dynamickú silu a rovnováhu môžu pomôcť v situáciách, keď je sneh zľadovatenejší alebo hrboľatejší, alebo keď do vás vrazí iný lyžiar.

Vyskúšajte sa postaviť na jednu nohu s mierne pokrčeným kolenom a vystretým chrbtom. Skloňte sa tak, aby bol trup rovnobežný s podlahou.

Alebo skúste výpady na balančnej podložke. Jednu nohu nechajte na balančnej podložke alebo disku a druhou urobte krok dozadu. Následne spustite zadné koleno na podlahu.

SkryťVypnúť reklamu

Hamstringy a kvadricepsy: Silné nohy fungujú ako opora pre koleno a vyvážená sila kvadricepsov a hamstringov je pri lyžovaní dôležitým faktorom. Robte drepy. Pri nich držte chrbát rovný, kolená a boky ohnite do 90 stupňov.

Asymetria dolných končatín: Necvičte obe naraz. Pomáha to udržať si schopnosť zastaviť a otáčať sa v každom smere, najmä pri únave. V posilňovni robte s každou nohou jednonožný leg press. Alebo robte drepy či zdvíhajte lýtko v stoji na jednej nohe a potom vymeňte strany.

Dynamický pohyb: Tieto cvičenia môžu zlepšiť silu a výbušnosť, čo je dôležité, pretože lyžovanie zahŕňa rýchle kontrakcie svalov na otáčanie, zastavenie a skok. Vyskúšajte drepy s výskokom, skoky dopredu alebo skater jumps – skoky, pri ktorých sa skáče zo strany na stranu, z jednej nohy na druhú.

SkryťVypnúť reklamu

Preventívne programy

Jeden takýto preventívny program znížil zranenia ACL o 45 percent v porovnaní so zraneniami lyžiarov, ktorí sa na programe nezúčastnili. Zameraný bol na stredoškolských lyžiarov vo Švédsku, ktorí lyžovali súťažne.

Štúdia trvala 21 mesiacov a zapojilo sa do nej viac ako 400 dospievajúcich lyžiarov bola zameraná na silu jadra, skoky a pohyby v drepe. Vo video prednáške si môžete pozrieť ukážku cvičení.

Súvisiaci článok Tréner Vlhovej: Keď vidím, akí ľudia bežia okolo mňa na hrádzi, len krútim hlavou Čítajte 

Podobný preventívny program sa týkal skupiny 184 dospievajúcich súťažných alpských lyžiarov vo Švajčiarsku. Skupina raz týždenne absolvovala 20-minútový program prevencie zranení pre mladých lyžiarov, ktorý spočíval v posilňovaní bokov a nôh a tréningu stabilizácie jadra. Výsledkom bolo zníženie miery všetkých traumatických poranení o približne 34 percent a zranení z preťaženia o približne 30 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Nie je známe, ako dobre by sa tieto preventívne snahy uplatnili u rekreačných lyžiarov v strednom veku, ale odborníci sú optimistickí. Hewett predpokladá, že by mohli byť dokonca efektívnejšie, pretože menej trénovaní jedinci zvyčajne reagujú na tréningové zásahy rýchlejšie ako elitní alebo vysoko trénovaní športovci.

„Ak máte rekreačného športovca, ktorý dlho silovo netrénoval a dáte mu čo i len základné silovo-dynamické balančné cvičenie, za veľmi krátky čas sa v tom výrazne zlepší, “ hovorí.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 363
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 060
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 096
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 918
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 912
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 500
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu