Článok pôvodne vyšiel na webe hn.cz
Johann Wolfgang Goethe tvrdil, že pochybnosti môže zahnať len čin, a každý, kto si fyzickou námahou vyčistí hlavu od ťažkých myšlienok, s ním bude určite súhlasiť. Funguje to. Keď si pri rúbaní dreva alebo behu prepotíme tričko, svet sa zdá byť o niečo veselší. Ale mechanizmus, ktorým svalová aktivita vyháňa z mozgu pochmúrnosť, je zahalený tajomstvom. Teraz to aspoň čiastočne odhalili čínski vedci pod vedením Jing-Ning Zhu z Nanjingskej univerzity v štúdii publikovanej vo vedeckom časopise Neuron.
Pozreli sa na to, čo sa deje v mozgoch laboratórnych potkanov, ktoré sa pohybovali v rotujúcom kolese. Objavili pritom niekoľko prekvapivých prepojení medzi tromi dôležitými časťami mozgu - mozočkom, hypotalamom a amygdalou. Mozoček je zodpovedný za riadenie pohybovej aktivity, hypotalamus zabezpečuje základné životné funkcie a v amygdale sa rodia mnohé silné emócie vrátane strachu.
Zhuov tím zistil, že beh v kolese nabudil potkanom neuróny v mozočku, ktoré následne "naštartovali" amygdalu. Toto centrum emócií zostalo "bdelé" aj potom, čo zvieratá prestali behať.
To je dôvod, prečo duševná úľava pretrváva, aj keď poľavíme vo fyzickej námahe, a prečo si môžeme dlhšie užívať oddych pre dušu. Rovnaký účinok dosiahli vedci u lenivých potkanov umelou stimuláciou príslušných "bežeckých" neurónov v mozočku. Lieky, ktoré tieto neuróny zapínajú, by u ľudí zmiernili depresiu.
Zhu a spol. tiež ukázali, že nezáleží na tom, akou fyzickou námahou si vyčistíme hlavu. Odstupňovaná námaha funguje s väčšou účinnosťou ako vyrovnané mierne nasadenie. Je to preto, že náhle zvýšenie fyzickej námahy prebudí hypotalamus a produkuje orexíny. Tieto látky posilňujú chuť do jedla a zabezpečujú pokrytie zvýšeného energetického výdaja. Vyvolávajú však aj stav bdelosti a celkového nabudenia.
Zhu preto odporúča intervalový tréning na zlepšenie nálady. Pomáhajú však aj zdanlivé maličkosti, ako napríklad rýchly beh po schodoch alebo svižný krok pri presune z miesta na miesto.