Onkologické ochorenia sú dlhodobo jednými z najčastejších príčin hospitalizáciií a aj úmrtí na Slovensku. Národný onkologický inštitút uvádza, že sa ročne diagnostikuje približne 40-tisíc nádorových ochorení.
Primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie v Národnom onkologickom ústave EVA HUSAROVIČOVÁ hovorí, že rehabilitácia onkologických pacientov má svoje špecifiká a je neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby pacienta s onkologickou diagnózou.
„U onkologických pacientov sa odporúča fyzická aktivita, ak je možná, pretože zlepšuje kvalitu spánku, psychickú pohodu a pozitívne psychické nastavenie, vrátane znižovania úrovne stresu,“ vysvetľuje expertka.
Vedúci fyzioterapeut TOMÁŠ ZUBKO dodáva, že rehabilitačný program je rozdeľovaný na krátkodobý a dlhodobý.
„Krátkodobý program však musia striktne dodržiavať, aby sme im vedeli čo najlepšie pomôcť. Dlhodobý je nastavovaný do domáceho prostredia pacienta. Pri ňom sa snažíme pacientov motivovať, aby ho dodržiavali. Robia to predovšetkým pre svoje zdravie,“ vysvetľuje.
V rozhovore sa dočítate:
- Čo je pre onkologických pacientov najčastejším problémom.
- Či sa na rehabilitáciu môže pacient sám prihlásiť.
- Čo je cieľom rehabilitácie.
- Ako pracujú so psychikou pacienta v rámci rehabilitácie.
- Ako sa zapája do rehabilitačného procesu rodina.
Majú onkologickí pacienti vôbec energiu cvičiť?
Eva Husarovičová: U každého onkologického pacienta volíme individuálny prístup podľa druhu ochorenia, jeho štádia, liečby, laboratórnych a zobrazovacích nálezov, predchádzajúcej fyzickej aktivity a veku. Limitácia cvičebnej jednotky je pocit bolesti a únavy.
Má sa prekonávať únava?
E. H.: Únavu berieme aj ako možnú komplikáciu terapie, nielen ako súčasť onkologického ochorenia. Rešpektujeme subjektívne aj objektívne únavové príznaky pacienta, pretože zvýšená námaha by mohla negatívne ovplyvniť fyzickú aj psychickú výkonnosť. Pri cvičení na druhý deň by sme museli znižovať intenzitu cvičebnej jednotky a jej trvanie.
Sú pre onkologických pacientov najčastejším problémom práve únava alebo rovnováha a závraty?
E. H.: Najčastejším problémom je psychické zvládnutie ochorenia, aktuálny zdravotný stav, prípadná prítomnosť bolesti. Každý pacient je iný, preto aj inak subjektívne vníma rôzne príznaky. Preto je dôležitý individuálny prístup.
Čo si pod pojmom onkologická rehabilitácia môžeme predstaviť? Je to iba o cvikoch?
E. H.: Onkologická rehabilitácia zahŕňa všetky komponenty rehabilitácie. Okrem fyzioterapie, pohybovej liečby, elektroliečby, masáží, vodoliečby, je to aj predpis kompenzačných pomôcok a spolupráca s inými medicínskymi a nemedicínskymi odbormi – onkológmi, rádioterapeutmi, chirurgami, psychológmi a sociálnymi pracovníkmi. Pracujeme v multidisciplinárnom tíme odborníkov.
Eva Husarovičová
- Je primárka oddelenia fyziatrie, balneológie a liečebnej rehabilitácie (OFR) v Národnom onkologickom ústave.
- Je spoluautorkou knihy Komplexný pohľad na problematiku lymfedému a publikácii pre Ligu Proti rakovine: Lymfedém, Lymfedém dolnej končatiny a Lymfedém hornej končatiny.
- Jej oddelenie zabezpečuje pre celé Slovensko aj konzultácie a metodické vedenie rehabilitácie onkologických pacientov či výučbu liečby lymfedému metodikami fyzioterapie na Slovenskej zdravotníckej univerzite v Bratislave.
Kedy začať s rehabilitáciou? Dá sa cvičiť aj počas chemoterapie či ožarovania?
E. H.: Začíname po stanovení diagnózy prehabilitáciou a pokračujeme metodikami podľa základnej onkologickej diagnózy, liečebného postupu, aktuálneho zdravotného stavu a odporúčania ošetrujúceho lekára.
Pohybová liečba pokračuje počas obdobia pacientovej liečby aj počas chemoterapie a rádioterapie.
Prehabilitácia je spôsob prípravy nášho tela na určitú záťaž v budúcnosti, hlavne ide o prípravu predoperačnú. Má zásadne pozitívny vplyv na strach pacienta z neznámeho alebo z vážnej operácie.
Po stanovení onkologickej diagnózy sa začína proces edukácie a cvičenia, nastavovaný a upravovaný podľa konkrétnych potrieb daného pacienta. Pacient v domácich podmienkach cvičí podľa inštrukcií fyzioterapeuta.
Ponúka sa rehabilitácia všetkým pacientom?
Tomáš Zubko: Fyzioterapia je indikovaná ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná aktuálny zdravotný stav pacienta. Na základe požiadavky je pacientovi indikovaná špecifická liečba, ktorá sa denne môže meniť a upravovať podľa zdravotného stavu pacienta.
Môže sa k vám onkologický pacient aj sám prihlásiť?
T. Z.: Pacient musí prísť s odporúčaním na rehabilitáciu od špecialistu alebo všeobecného lekára.
Ako sa môže pacient pripraviť fyzicky a mentálne na liečbu? Máte odporučenie, čo by mal robiť predtým, než príde k vám?