Niektorí rodičia bábätiek a dojčiat môžu mať pochybnosti o fráze „spať ako bábätko“. Najmä, keď o ich deťoch neplatí.
Aspoň zo začiatku musia novorodenci jesť každých pár hodín a potom potrebujú prebaliť. Niekedy sú citlivé na hluk, svetlo či teplotu v miestnosti.
Uťahaný rodič vtedy uvíta akúkoľvek pomôcku, ktorá pomôže dieťaťu ľahšie zaspať. Možností je viac - aplikácie, hračky či prístroje vydávajúce biely šum.
Spánková poradkyňa pre deti a dospelých Zuzana Guzmická používanie bieleho šumu odporúča a aj prax jej potvrdzuje, že rodičia ho používajú.
„Považujem ho za dobrú pomôcku pre lepší spánok, pretože imituje zvuky v maternici. Môže bábätku pomôcť sa upokojiť a pokojnejšie spať,“ vysvetľuje.
Tvrdí, že ak ho rodičia používajú správne, bábätku sa páči, vie to byť výborná pomôcka pre lepší spánok bábätka. Zároveň môže veľmi dobre odhlučniť miestnosť, kde bábätko spí, ak sa počas dňa napríklad starší súrodenec doma hrá.

S využitím bieleho šumu sa pri zaspávaní a spánku stretla aj psychologička a spánková koučka pre deti a dospelých Veronika Pružinská. Hovorí, že jeho používanie nie je limitované len na detských klientov, ale púšťajú si ho aj dospelí.
„Pokiaľ biely šum pomáha kvalite spánku, vnímam ho pozitívne. No môže byť aj rušivým elementom, preto treba zhodnotiť, či má pre nás alebo naše dieťatko naozaj benefity, alebo je skôr niečím, čo spánok narúša. Je veľa druhov bieleho šumu, treba si vybrať taký, aký nám vyhovuje,“ hovorí.
V texte sa dočítate:
- Čo hovorí výskum na biely šum.
- Ako správne používať prístroje s bielym šumom.
- Čo robiť, ak si dieťa na biely šum vybuduje návyk.
Biely šum a výskum
Prístroje produkujúce biely šum existujú už niekoľko desaťročí. Niektoré sú špeciálne navrhnuté pre dojčatá. Znejú z nich tóny uspávaniek alebo dokonca zvuk tlkotu srdca, ktorý by mal napodobniť ten matkin.
Štúdia z roku 1990 publikovaná v Archives of Disease in Childhood zistila, že zo 40 bábätiek až 80 percent zaspalo počas prvých piatich minút po počúvaní bieleho šumu, zatiaľ čo bez neho zaspalo len 25 percent detí. Zároveň s ním deti spali o 20 percent dlhšie.
Výskumníci sa pozreli aj na vplyv bieleho šumu u dojčiat s kolikou. V štúdii z roku 2017 porovnávali opakované a rytmické hojdanie s bielym šumom na štyridsiatich jednomesačných dojčatách.

Všetky bábätká boli počas výskumu vystavené každej intervencii. Prvý týždeň sledovali iba celkovú dennú dĺžku plaču a spánku detí bez akéhokoľvek zásahu. V druhom týždni deti rozdelili na dve polovice s tým, že prvú pri plači hojdali a druhej pustili biely šum. V treťom týždni to vymenili. Hojdanie a prehrávanie bieleho šumu robili dovtedy, kým deti neprestali plakať.
Štúdia zaznamenala štatisticky významný pokles počtu a trvania epizód plaču v týždni, keď sa púšťal biely šum.
Šum verzus hluk
Avšak American Academy of Pediatrics (AAP) vo vlaňajšom vyhlásení zameranom na ochranu sluchu detí a mládeže upozornilo aj na riziká dojčenských „uspávacích prístrojov“ alebo prístrojov s „bielym šumom“, ktoré vydávajú zvuk na mieste, kde dieťa spí.