Ak máte psa, pravdepodobne poznáte tú radosť, keď vás doma nadšene privíta – divoko vrtí chvostom, prípadne sa vám snaží vlepiť do tváre mokrý psí bozk. Zatiaľ čo niektorí majitelia psíkov hravo odstrčia, aby ich odradili od oblizovania tváre, iní sa v tomto prejave náklonnosti priam vyžívajú.
Môže to byť dojemná i vtipná scénka, ale zamysleli ste sa nad tým, čo váš psí spoločník počas dňa olizoval? Pravdepodobne okrem jedla, vody, labiek a hračiek to boli aj vlastné genitálie.

Mnohí majitelia sú však podľa Jacqueline Boydovej, ktorá sa na Nottingham Trent University venuje vede o zvieratách, tak uchvátení svojimi psami, že sú ochotní prehliadnuť aj možné hygienické problémy. Takmer polovica majiteľov psov uvádza, že im ich pes olizoval tvár.
Veterinár Pavol Valašek z veterinárnej kliniky pre spoločenské zvieratá VetPoint pre SME hovorí, že bežne sa stretáva s tým, že si ľudia nechávajú od svojich psov oblizovať tvár.
„Nebezpečné je možno trochu silné slovo, ale ako potenciálne nebezpečné – určite áno,“ hodnotí bezpečnosť tohto návyku. Ak má príležitosť, vždy na to ľudí upozorní.
V texte sa dočítate:
- Prečo si psy oblizujú papuľu a veci.
- Či je hygienické a bezpečné nechať si svojím psom olizovať tvár.
- Čo je pravda na tvrdení, že psie sliny liečia.
Prečo psy oblizujú
The Kennel Club, najväčšia organizácia v Spojenom kráľovstve zameraná na zdravie, životné podmienky a výcvik psov, na svojom webe uvádza, že lízanie je pre psy prirodzené a inštinktívne správanie.
„Pre psy je to prejav starostlivosti, nadväzovania vzťahov a vyjadrovania sa. Pes vás môže olizovať, aby vám vyjadril, že vás má rád, aby si získal vašu pozornosť, aby sa upokojil, ak je v strese, aby prejavil empatiu, ale aj preto, že mu chutíte!“ píšu.
Nadmerné olizovanie však môže byť niekedy znakom nepokoja či bolesti.
Boydová pre odborný portál The Conversation píše, že keď si psy opakovane oblizujú papuľu, môže to byť nenápadný znak stresu alebo strachu, najmä v kombinácii s ušami stiahnutými dozadu a napätým výrazom.
„Pozorovanie početnosti olizovania pysku je spôsob, ako posúdiť pohodu psov počas výcviku a pri chove v kotercoch,“ dodáva.
Psy používajú olizovanie papule aj ako behaviorálnu reakciu na ľudské emocionálne stavy. Dôkazy totiž naznačujú, že psy sú empatické. Pomocou vizuálnych a zvukových signálov dokážu rozpoznať emócie ľudí aj iných psov.
Štúdia ukázala, že psy si častejšie oblizujú pysk pri pohľade na nahnevané ľudské tváre.
Vo vnútri papule
Psia spoločnosť a náklonnosť vedia urobiť veľa aj pre pohodu a duševné zdravie svojich majiteľov. Niet však pochýb o tom, že niektorým ľuďom môžu psie sliny viac uškodiť ako pomôcť.