V júli 2011 našli 27-ročnú britskú speváčku Amy Winehouse mŕtvu v jej byte na severe Londýna. Najprv označili smrť za nešťastnú náhodu, neskôr po druhom vyšetrovaní súdneho lekára upravili príčinu smrti na „otravu alkoholom“. V krvi mala 4,16 promile.
V tom istom roku Americká spoločnosť medicíny závislostí uznala závislosť od návykových látok ako poruchu mozgu. Diagnóza poruchy spôsobené užívaním alkoholu nahradila zastaraný termín ako alkoholik.

„Napriek úsiliu pochopiť celkovú biológiu porúch spôsobených užívaním návykových látok, chápanie vzťahu medzi zdravím žien a nadmerným pitím zo strany vedcov a lekárov zaostáva,“ upozorňuje neurobiologička Nicole Crowleyová z Pensylvánskej štátnej univerzity.
Medzi ženami sa počet dní „ťažkého pitia“ počas pandémie covidu-19 zvýšil o 41 percent v porovnaní s úrovňou pred pandémiou. U dospelých žien vo veku 30 a 40 rokov sa rapídne zvyšuje miera nadmerného pitia. Crowleyová tvrdí, že nič nenasvedčuje tomu, že by sa trendy mali spomaliť.
V texte sa dočítate:
- Čo je to závislosť.
- Ktorá forma konzumácie alkoholu je obzvlášť nebezpečná.
- Ako môže pitie natrvalo zmeniť mozog.
- Prečo je problém, že sa na ženy pri výskume zabudlo.
Biológia závislosti
Crowleyová sa vo výskume snaží pochopiť chemické látky a oblasti mozgu, ktoré sú základom závislosti od alkoholu. Na zvieracích modeloch skúma, ako sa neuropeptidy - špecifické signálne molekuly v prefrontálnej kôre, jednej z kľúčových oblastí mozgu pri rozhodovaní, prijímaní rizika a odmeňovaní - menia pri opakovanom vystavení nadmernej konzumácii alkoholu.
Jej laboratórium sa zameriava na pochopenie toho, ako látky ako alkohol menia mozgové systémy pred diagnostikovanou závislosťou, aby mohli lepšie informovať o úsilí zameranom na prevenciu aj liečbu.
Výskumníci a lekári urobili veľký pokrok v pochopení toho, ako a prečo drogy menia mozog.