Jednoduché a rýchle meranie, ktoré vám prezradí veľa o vašom tele. Aj tak by sme mohli v skratke opísať, čo je to InBody diagnostika.
„Dôležité je, aby ľudia pochopili význam a vplyv zloženia svojho tela na zdravie. A tiež to, že pravidelné merania môžu viesť k lepšiemu pochopeniu a riadeniu ich fyzickej kondície a zdravia,“ hovorí pre SME nutričná špecialistka Nikoleta Šimonová.
Upozorňuje však, že „je to dobrý sluha, ale zlý pán.“
Otázky:
- Na akom princípe funguje InBody diagnostika.
- Ako InBody diagnostika prebieha.
- Čo nám dokáže prezradiť o našom tele.
- Do akej miery sú tieto informácie spoľahlivé.
- Aký je rozdiel medzi chronologickým a skutočným vekom.
- Aký je rozdiel medzi celkovým množstvom tuku a viscerálnym tukom.
- Čo nám napovedá množstvo kostrového svalstva.
- Ako by sme sa mali pozerať na index telesnej hmotnosti a kedy nás môže zavádzať.
- Aký je rozdiel medzi BMI, WHR a ABSI indexom.
- Čo sú podľa výživovej špecialistky najdôležitejšie informácie, ktoré nám InBody diagnostika ponúka.
1. Na akom princípe funguje InBody diagnostika?
InBody diagnostiku môžeme opísať ako analýzu zloženia tela. Funguje na princípe bioelektrickej impedančnej analýzy (BIA).
Zjednodušene povedané - meria odpor tela pri prechode malého elektrického prúdu, kde tkanivá s rôznym obsahom vody a elektrolytov poskytujú odlišné elektrické odpory. Telom prechádza prúd v rôznych frekvenciách. Čím viac frekvencií, tým presnejší výsledok," opisuje Šimonová.
2. Ako InBody diagnostika prebieha?
Počas testu stojí klient bosý na senzoroch a v každej ruke drží elektródovú rukoväť. Meranie trvá zvyčajne niekoľko desiatok sekúnd až minút a je bezbolestné.
3. Čo môže prezradiť o tele?
Vyšetrenie poskytne detailné údaje o zložení tela vrátane množstva tuku, svalovej hmoty, vody, kostnej hmoty a ďalších informácií.
4. Do akej miery sú informácie spoľahlivé?
Šimonová považuje InBody diagnostiku za veľmi presnú metódu merania zloženia tela. Napriek tomu však môže spoľahlivosť a presnosť informácií ovplyvniť niekoľko faktorov.
Prvým z nich je hydratácia. „Dehydratácia alebo nadmerná hydratácia môže skresliť výsledky, pretože BIA závisí od vodivosti telesných tkanív, ktorá je priamo ovplyvnená množstvom vody v tele,“ vysvetľuje Šimonová.
Ďalšími faktormi, ktoré môžu ovplyvniť presnosť informácií, sú fyzická aktivita a príjem jedla tesne pred vyšetrením.

„Intenzívna fyzická aktivita pred testom môže zmeniť distribúciu telesnej vody a tým ovplyvniť výsledky. Skresliť merania môže aj konzumácia veľkého množstva jedla alebo nápojov krátko pred testom,“ hovorí výživová špecialistka a dodáva, že zavážiť môžu aj postoj a poloha tela počas merania.
Pri meraní telesného tuku má InBody chybovosť v rozmedzí približne jedného až dvoch percent. Pri svalovej hmote je to od dvoch do troch percent.
„Telom prechádza prúd v rôznych frekvenciách. Čím viac frekvencií, tým presnejší výsledok,“ upozorňuje Šimonová.
5. Aký je rozdiel medzi chronologickým a metabolickým vekom?
Chronologický vek je ten, ktorý jednoducho datuje počet rokov od narodenia človeka, ktorého dátum je uvedený aj v občianskom preukaze.
Okrem toho však existuje aj takzvaný metabolický vek. Ten reflektuje stav zdravia a kondície tela na základe fyzickej a metabolickej výkonnosti.
„Metabolický vek sa počíta na základe rôznych parametrov zloženia tela vrátane množstva svalovej hmoty, telesného tuku a rýchlosti metabolizmu. InBody a iné zariadenia ho vypočítavajú porovnávaním profilu zloženia tela s priemernými hodnotami pre daný chronologický vek a poskytujú tak predstavu, či je vaše telo mladšie alebo staršie vo vzťahu k skutočnému veku,“ vysvetľuje Šimonová.
Hovorí, že ak sa jednotlivec z testu a meraní dozvie, že jeho metabolický vek je vyšší ako ten skutočný, môže ho to motivovať k zlepšeniu zdravotného a fyzického stavu.
6. Aký je rozdiel medzi celkovým množstvom tuku a viscerálnym tukom?
Telesný tuk predstavuje celkové množstvo tuku v tele, kým viscerálny tuk je umiestnený hlboko v brušnej dutine a okolo vnútorných orgánov.
„Nie vždy platí, že čím menej tuku, tým lepšie. Dôležitá je rovnováha. Tuky plnia v tele množstvo dôležitých funkcií vrátane izolácií, ochrany orgánov a ukladania energie. U mužov sa hodnotí percento tuku 10 až 20 percent, u žien 18 až 28 percent,“ objasňuje výživová špecialistka.
7. Čo nám napovedá hmotnosť kostrového svalstva?
Hmotnosť kostrového svalstva ukazuje množstvo svalového tkaniva v tele, čo je dôležité pre celkovú fyzickú silu a metabolickú funkciu. Vhodné pre mužov 33 až 39 percent, pre ženy 24 až 30 percent.
8. Ako by sme sa mali pozerať na Index telesnej hmotnosti a kedy môže zavádzať?
Šimonová vysvetľuje, že BMI je pre mnohých ľudí užitočný nástroj, ktorý im môže pomôcť rýchlo sa orientovať v hodnotení telesnej hmotnosti vzhľadom na výšku. Vďaka tomuto parametru je možné určiť zdravotné riziká spojené s nadváhou a obezitou. Napriek tomu, je dôležité byť v prípade BMI obozretný.
„BMI môže poskytovať zavádzajúce výsledky v prípadoch, keď je hodnotená osoba veľmi svalnatá, napríklad v prípade športovcov alebo ľudí, ktorí sa pravidelne venujú silovému tréningu,“ hovorí Šimonová.
Dodáva, že takých prípadoch môže byť BMI vyššie, pretože svalová hmotnosť je ťažšia ako tuková hmotnosť, čo môže nesprávne naznačiť obezitu alebo nadváhu. A to napriek tomu, že meraná osoba má nízku úroveň telesného tuku a je v dobrej fyzickej kondícii.
Expertka na výživu odporúča v podobných prípadoch kombinovať BMI s inými meraniami alebo používať presnejšie metódy hodnotenia telesného zloženia.
9. Aký je rozdiel medzi BMI, WHR a ABSI?
BMI (Body Mass Index alebo index telesnej hmotnosti, pozn. red.), WHR (Waist-Hip Ratio alebo pomer pásu a bokov, pozn. red.) a ABSI (A Body Shape Index, pozn. red.) sú tri rôzne metriky, ktoré sa používajú na hodnotenie telesného zloženia a zdravotných rizík. Zaujímavé je, že každá z nich poskytuje odlišné informácie.
„BMI je výpočet založený na pomere telesnej hmotnosti a výšky (hmotnosť v kilogramoch delená výškou v metroch na druhú, pozn. red.). Je užitočný na rýchle posúdenie celkovej telesnej hmotnosti a jej rozdelenie medzi kategórie podváhy, normálnej hmotnosti, nadváhy a obezity. BMI však nezohľadňuje rozdelenie telesného tuku a svalovej hmoty,“ hovorí Šimonová.
Oproti tomu WHR index je pomer obvodu pása k obvodu bokov. „WHR pomáha posúdiť distribúciu tuku v tele, pričom vyšší pomer naznačuje vyššie množstvo viscerálneho tuku, ktorý sa hromadí okolo vnútorných orgánov a je spojený s vyšším rizikom kardiovaskulárnych ochorení a cukrovky druhého typu," vysvetľuje odborníčka.
ABSI index udáva pomer, pričom zohľadňuje BMI, vek, pohlavie a obvod pása.
„Tento index sa snaží poskytnúť presnejšie predpovede ohľadom mortalitného rizika spojeného s obezitou tým, že zohľadňuje tvar tela a rozloženie tuku, čím sa snaží prekonať niektoré obmedzenia BMI.“
Šimonová konštatuje, že každý z týchto indexov má svoje silné a slabé stránky a môže byť vhodnejší pre rôzne účely alebo populácie. Pre optimálne posúdenie zdravotných rizík je často najlepšie použiť kombináciu viacerých metrík.
10. Čo sú najdôležitejšie informácie, ktoré nám InBody diagnostika ponúka?
Platí, že InBody diagnostika môže byť vhodný nástroj, ktorý vám môže pomôcť dosiahnuť svoje ciele - či už ide o zníženie hmotnosti, nabratie sily alebo svalovej hmoty.
„Dôležité je, aby ľudia pochopili význam a vplyv zloženia svojho tela na zdravie a že pravidelné merania môžu viesť k lepšiemu pochopeniu a riadeniu ich fyzickej kondície a zdravia. Avšak, je to dobrý sluha, ale zlý pán,“ upozorňuje Šimonová.
Ak je to možné, odporúča, aby ste výsledky konzultovali s odborníkom.