Pekné teplé počasie znamená útek do príjemne chladných lesov a parkov. Ich návštevníci by však mali rátať s tým, že po návrate sa musia poriadne skontrolovať.
Dôvodom sú kliešte – prenášače kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy.
Jana Kerlik z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici pre SME potvrdzuje, že počty prípadov ochorení sú vyššie.
V porovnaní s vlaňajškom je od začiatku roka do polovice mája 2024 pri kliešťovej encefalitíde počet vyšší o viac ako polovicu a pri lymskej borelióze počet vzrástol o viac ako jednu tretinu.

V nasledujúcom texte spoločne s ďalšími odborníkmi, Danou Zubrikovou z Parazitologického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV), Radkom Šímom z Biologického centra Českej akadémie vied a Martinom Novotným, zástupcom prednostu Kliniky infektológie a cestovnej medicíny Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach, odpovedajú na najčastejšie otázky týkajúce sa ochorení šírených kliešťom.
V texte sa dočítate:
- Aký je rozdiel medzi kliešťovou encefalitídou a lymskou boreliózou.
- Aké sú príznaky lymskej boreliózy.
- Čo si všímať pri kliešťovej encefalitíde.
- V čom spočíva zákernosť týchto ochorení.
- Môžu sa príznaky objaviť až po niekoľkých rokoch.
- Či je vždy nutné ísť za odborníkom po odstránení kliešťa.
- Či môže človek zistiť, že zjedol infikovaný kozí či ovčí mliečny výrobok a ako sa môže vyhnúť prípadnej nákaze z kozích a ovčích mliečnych výrobkov (v prípade kliešťovej encefalitídy).
- Či dokáže lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu diagnostikovať aj všeobecný lekár/pediater.
- Či je náročné diagnostikovať lymskú boreliózu a kliešťovú encefalitídu.
- Prečo počet prípadov lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy stúpa.
- Komu by odborníci odporúčali dať sa zaočkovať proti kliešťovej encefalitíde.
- Prečo ešte nemáme vakcínu proti lymskej borelióze.
1. Aký je rozdiel medzi kliešťovou encefalitídou a lymskou boreliózou
Odborníci upozorňujú, že v oboch prípadoch ide o závažné ochorenia, ktoré môžu mať v niektorých prípadoch ťažký priebeh.
Základný rozdiel medzi týmito ochoreniami je však jasný: zatiaľ čo kliešťovú encefalitídu spôsobuje vírus, lymská borelióza je bakteriálne ochorenie. K prenosu oboch ochorení dochádza cicaním kliešťa obyčajného.
„Ten má viacero vývinových štádií, na hostiteľoch cicajú larvy, nymfy a dospelé samice. Z toho dôvodu človek môže nájsť na tele rôzne veľké kliešte, prípadne ani nemusí zbadať, že na sebe nejakého kliešťa mal,“ vysvetľuje Dana Zubriková.
Čo sa týka kliešťovej encefalitídy, na Slovensku cirkuluje západný typ tohto vírusu.
„Zdrojom infekcie pre človeka je prisatie infikovaného kliešťa obyčajného alebo požitie infikovaného nepasterizovaného mlieka a mliečnych výrobkov,“ objasňuje výskumníčka.