Klimatické zmeny so sebou prinášajú mnohé výzvy týkajúce sa verejného zdravia. Patrí k nim aj nárast ochorení, ktoré prenášajú kliešte.
Počet prípadov kliešťovej encefalitídy u ľudí sa vo všetkých endemických regiónoch Európy za posledných 30 rokov zvýšil takmer o 400 percent. Rozšírili sa tiež rizikové oblasti a objavili sa nové ohniská, uvádza Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.
Aj lymská borelióza patrí medzi bežné ochorenia v Európe. Počet prípadov neustále rastie. Za posledné dve desaťročia bolo hlásených viac ako 360-tisíc prípadov.
Nárast oboch ochorení hlási tento rok napríklad susedné Česko. Dáta zo Štátneho zdravotného ústavu (SZU) zozbierané za prvé štyri mesiace hovoria, že na lymskú boreliózu zatiaľ ochorelo 506 ľudí, čo je o 20 percent viac ako minulý rok v rovnakom období.

Ešte výraznejší nárast počtu nakazených hlásia lekári pri kliešťovej encefalitíde. V tomto prípade sa počet pacientov oproti rovnakému obdobiu minulý rok takmer zdvojnásobil. Zatiaľ čo minulý rok sa za prvé štyri mesiace nakazilo štrnásť ľudí, tento rok ich je už 26.
Počet prípadov stúpa aj na Slovensku. Úrad verejného zdravotníctva SR denníku SME potvrdil, že eviduje dlhodobo stúpajúci trend výskytu ochorení prenášaných kliešťom.
Za prvé štyri mesiace roku 2024 bolo do Epidemiologického informačného systému (EPIS) hlásených 349 prípadov lymskej boreliózy. To predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 23,5 percenta.
Nárast nastal aj v počte prípadov kliešťovej encefalitídy. Za prvé štyri mesiace úrad eviduje osem prípadov, čo predstavuje v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka nárast o 12,5 percenta.
V texte sa dočítate:
- Prečo počet prípadov kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy narastá.
- V čom spočíva zákernosť týchto ochorení.
- Aké sú príznaky lymskej boreliózy a kliešťovej encefalitídy.
- Prečo ešte nemáme vakcínu proti lymskej borelióze.
Prečo počet prípadov narastá
„V poslednom období skutočne môžeme pozorovať vyšší výskyt prípadov kliešťovej encefalitídy a lymskej boreliózy. Má to dva dôvody. Prvým je nárast počtu kliešťov v prírode,“ vysvetľuje pre SME parazitológ Radek Šíma z Biologického centra Českej akadémie vied.