V záhrade či pri prechádzkach privoniavame ku kvetom, pri nakupovaní či varení zase k potravinám. Čuch je dôležitý zmysel, vďaka ktorému rozoznávame rozličné látky. Jeho úloha je jasná: vnímať pachy, ktoré sa nachádzajú v našom okolí.
Pandémia covidu nám okrem iného pripomenula aj to, že i čuch môžeme stratiť. Výskum tiež ukázal, že počas starnutia ľudia bežne strácajú schopnosť správne cítiť vône.
Nové experimenty poodhalil ešte širšie súvislosti. Štúdia, ktorú uverejnil odborný časopis Journal of the American Heart, ukázala, že strata čuchu môže pomôcť predpovedať srdcové zlyhanie.
Strate čuchu sa venuje nejeden výskum
Počet výskumov, ktoré pátrajú po tom, akú úlohu môže zohrávať oslabenie čuchu v ďalších aspektoch zdravia, stále rastie.
"Vieme, že ide o marker neurodegeneratívnych ochorení, ako sú Parkinsonova choroba a demencia," hovorí v tlačovej správe American Heart Association Honglei Chen, hlavný autor štúdie a profesor na oddelení epidemiológie a bioštatistiky na Michigan State University College of Human Medicine v USA.
Dodáva, že sa čoraz viac učíme o tom, čo všetko môže prezradiť čuch o zdraví starších dospelých.
"To nás viedlo k tomu, aby sme preskúmali, ako môže súvisieť s inými chorobami, nielen tými neurodegeneratívnymi," objasňuje Chen.
Počas starnutia ide o bežný jav
Počas starnutia nie je nič nezvyčajné, že ľudia strácajú čuch. Výskum ukazuje, že takmer jeden zo štyroch ľudí má poruchu čuchu pred dovŕšením päťdesiatky. Po osemdesiatke to je viac ako polovica.
Kognitívne funkcie
- Odborníci ich označujú aj ako poznávacie schopnosti.
- Patria k nim napríklad pamäť, pozornosť, myslenie, plánovanie, organizovanie, úsudok, schopnosť riešiť problémy, porozumieť a používať reč alebo schopnosť vyjadrovať sa.
Strata schopnosti správne cítiť vôňu pritom môže viesť k nižšej kvalite života. Títo ľudia totiž nielenže stratia potešenie z jedla, ale dochádza u nich aj k zvýšeniu zdravotných rizík, keďže nedokážu rozpoznať pokazené jedlo a ani cítiť únik plynu.
Predchádzajúce štúdie už naznačili, že slabý čuch môže byť skorým markerom (indikátorom zdravotného stavu, pozn. red.) straty kognitívnych funkcií. Vedci objavili aj súvislosť medzi čuchovou dysfunkciou a nižším kognitívnym výkonom, pamäťou a jazykom.
Ukázalo sa, že tiež predpovedá Parkinsonovu chorobu a môže byť aj skorým príznakom Alzheimerovej choroby. Štúdie tiež naznačujú, že poruchy čuchu môžu byť spojené s vyšším rizikom smrti v nasledujúcich desiatich rokoch.
Keďže demencia a Parkinsonova choroba predstavujú len 22 percent nadmernej úmrtnosti spojenej so zlým čuchom, v novej štúdii sa výskumníci pýtali, či by čuchová dysfunkcia mohla byť znakom širších zdravotných problémov.
Účastníkov sledovali niekoľko rokov
Chen a jeho kolegovia analyzovali v štúdii viac ako 2500 ľudí. Zapísali sa do nej v rokoch 1997 a 1998, pričom ich vek sa pohyboval od 70 do 79 rokov. Väčšina z nich žila v oblasti okolo Pittsburghu a Memphisu v štáte Tennessee.
Odborníci hľadali súvislosť medzi zlým čuchom a infarktom, mŕtvicou, angínou, smrťou spôsobenou ischemickou chorobou srdca, alebo kongestívnym srdcovým zlyhaním, ku ktorému dochádza, keď srdce nepumpuje tak, ako by malo.
Srdcové zlyhanie
- Je stav, pri ktorom je narušená schopnosť srdca prečerpávať krv.
- Takmer vždy je spojené so zadržiavaním krvi v orgánoch (kongescia), preto máva prívlastok kongestívne.
Zdravotný stav účastníkov sledovali 12 rokov každé tri roky od ich zápisu do výskumu, kým nemali srdcovo-cievnu príhodu alebo nezomreli.
Čuch účastníkov testovali pomocou špeciálnych testov. Každý musel na základe čuchu určiť dvanásť položiek, pričom vždy mal na výber štyri možnosti. Za každú správnu odpoveď dostali jeden bod.
Za slabý čuch vedci považovali to, ak pacient získal osem a menej bodov.
Výsledky ich prekvapili
V predchádzajúcich analýzach tej istej skupiny účastníkov výskumníci našli silné spojenie medzi zlým čuchom a Parkinsonovou chorobou, demenciou, úmrtnosťou a hospitalizáciou pre zápal pľúc.
V novej analýze mali účastníci so stratou čuchu zhruba o 30 percent vyššie riziko vzniku kongestívneho zlyhania srdca ako tí s dobrým čuchom. Výsledky však neobjavili žiadnu súvislosť medzi stratou čuchu a srdcovým ochorením alebo mŕtvicou.
Podľa hlavného autora štúdie nie je stále jasné, či oslabenie čuchu môže prispieť k samotnému rozvoju srdcového zlyhania, alebo ho len predpovedá. Na to je ešte potrebný ďalší výskum.
Zdroje:
DOI: 10.1016/j.jalz.2018.02.019
DOI: 10.7326/M18-0775