V menštruačných tampónoch predávaných v USA a Európe objavili ťažké kovy. O záveroch výskumu univerzity v Berkeley informovali niektoré médiá aj používatelia sociálnych sietí s výkričníkmi.
Testy totiž odhalili olovo vo všetkých skúmaných tampónoch, ktoré boli kúpené od veľkých online predajcov a v obchodoch v USA, Spojenom kráľovstve a v Grécku. Koncentrácie olova boli vyššie v tampónoch z neorganickej bavlny, arzénu zas v organických tampónoch.
Je to dôvod, aby sa okamžite prestali používať?
Patologička Barbora Šebeš, ktorá v profile na instagrame vyvracia medicínske mýty hovorí, že nie.
„Štúdia ukázala, že za určitých podmienok je možné detekovať nízke koncentrácie ťažkých kovov v tampónoch. Tie však nereprezentujú bežné vaginálne prostredie,“ vysvetľuje lekárka pre SME.

Pri tejto, ale aj pri ďalších štúdiách, ktoré vychádzajú, radí vždy počkať, emóciu spracovať a pozrieť sa, ako ich komentujú odborníci.
„Počúvanie influenceriek na instagrame bez vedeckého vzdelania len zbytočne šíri paniku. Sú však virálne a zbierajú lajky. Nenesú za svoje tvrdenia žiadnu zodpovednosť a ak sa zmýlia, neuverejňujú opravy,“ vysvetľuje Šebeš.
Vedecký tím, ktorý stojí za novou štúdiou, tvrdí, že je potrebný ďalší výskum. Ten by mal preveriť, koľko zo zistených kovov sa môže z tampónov vyplavovať do tela a koľko ich telo prijme.
„V súčasnosti nie je jasné, či kovy zistené touto štúdiou majú akýkoľvek negatívny účinok na zdravie,“ konštatujú vedci.
V tomto texte sa dočítate:
- Ako sa testovali tampóny.
- Ako sa do nich mohli dostať ťažké kovy.
- Čo zo štúdie vyplýva pre bežnú používateľku.
Testovanie tampónov
Vedecký tím vybral rôzne jednorazové tampóny zastupujúce viacero výrobcov, značiek, produktových radov a savostí. V rámci 24 jedinečných výrobkov štrnástich značiek testovali 30 tampónov dvakrát, dohromady urobili 60 testov.