Asi jednému až dvom ľuďom z milióna na svete lekári každý rok diagnostikujú Creutzfeldtovu-Jakobovu chorobu, vzácny druh rýchlo napredujúcej demencie.
Štatistika sa však výrazne zmení, keď zameriame pozornosť na obyvateľov Slovenska, kde ochorenie postihne každý rok troch ľudí na jeden milión obyvateľov.
Možno to neznie ako šokujúca informácia, veď v päťapolmiliónovej krajine to vychádza každoročne na asi 17 nových prípadov. Zaujímavý moment nastáva vtedy, keď sa bližšie pozrieme na výskyt ochorenia v jednotlivých krajoch a okresoch.
A ten hovorí jasne: extrémne často sa vyskytuje najmä v Žilinskom kraji, konkrétne v regióne Oravy.
Nová epidemiologická analýza slovenských vedcov ukázala, že incidencia (výskyt daného ochorenia, pozn. red.) v tomto regióne dosahuje takmer osemnásobne vyššie hodnoty oproti celosvetovému priemeru, čo znamená približne 16 prípadov na milión obyvateľov.

„Slovensko predstavuje celosvetový unikát. V prvom rade u nás vo väčšine prípadov dominuje genetická forma, zatiaľ čo celosvetovo je najčastejšia forma sporadická,“ hovorí pre SME neurológ Pavol Skáčik z Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorý spolu s ďalšími odborníkmi vytvoril podrobnú retrospektívnu analýzu súborov pacientov od roku 2006 po 2023.

„V druhom rade je unikátny vysoký výskyt ochorenia, teda geografická akumulácia v severnej časti stredného Slovenska - najmä v regióne Oravy. Hovoríme najmä o okresoch Námestovo, Dolný Kubín a Tvrdošín,“ dodáva.
Podstatne vyšší výskyt je aj v regióne Turca. Odborníci ho odôvodňujú tým, že sa nachádza blízko Oravy a obyvatelia oboch regiónov majú medzi sebou blízke väzby.
V texte sa dočítate:
- V čom a prečo sa líši Slovensko od zvyšku sveta.
- Prečo je na Orave nahromadenie genetickej formy Creutzfeldtovej-Jakobovej formy a ako pravdepodobne vzniklo.
- Kde ešte došlo k rovnakému nahromadeniu genetickej formy ochorenia.
- Aké sú celosvetové trendy v tomto ochorení.
Na Slovensku je všetko inak
Lekári rozlišujú viaceré formy Creutzfeldtovej-Jakobovej choroby, jej dve základné formy sú sporadická a genetická.