SME

Kupované jedlá pre deti majú prísne limity. Nevyhovujúci výrobok sa objaví raz za rok

Pozor na patogény a ťažké kovy.

(Zdroj: Adobe Stock)

Kupované jedlá pre deti bývajú pri dlhých cestách autom či lietadlom pre rodičov záchranou. Kapsičky zaženú nielen hlad, ale môžu znížiť šancu na alimentárnu nákazu.

„V tom je ich výhoda a nebránila by som sa im, veď dieťa ich neje každý deň,“ uviedla v rozhovore pre SME odborníčka na stravovanie detí Eva Blaho.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Potraviny pre dojčatá a malé deti majú pritom v porovnaní s tými bežnými niektoré limity stanovené prísnejšie, a to dokonca právnymi predpismi. Pre SME to potvrdzuje Marek Slávik z Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ).

SkryťVypnúť reklamu

„Nemôžu obsahovať nadlimitné množstvá mikroorganizmov, kontaminantov, rezíduí pesticídov, prídavných látok a podobne,“ približuje vedúci odboru hygieny výživy, bezpečnosti potravín a kozmetických výrobkov.

ÚVZ a jeho regionálne úrady kontrolujú potraviny pre dojčatá a malé deti priebežne počas celého roka.

Súvisiaci článok Odborníčka na stravu detí: Deti do jedla nenúťte. Ak nechcú, ponúknite im ho neskôr Čítajte 

„Opatrenie stiahnuť daný výrobok nariaďuje kontrolný orgán ihneď po doručení nevyhovujúceho výsledku,“ hovorí Slávik. Dodáva, že vzhľadom na pomer vyšetrených a nevyhovujúcich vzoriek nie sú obavy rodičov namieste.

Od roku 2020 úrad informoval o stiahnutí nejakej potraviny zhruba štyrikrát. Išlo o reziduá pesticídov, mikroogranizmy aj ťažké kovy.

Vrátenie aj bez bločku

Slávik radí, akékoľvek zakúpené nevyhovujúce potraviny nekonzumovať a prípadne ich vrátiť späť do miesta predaja. Tak ako to radil ÚVZ začiatkom júla pri detskej výžive, v ktorej našli reziduá pesticídov.

SkryťVypnúť reklamu

„Zdravotné riziko pre dojčatá a malé deti môže hroziť pri dlhodobej konzumácií takýchto potravín. Upozorňujeme spotrebiteľov, aby nekonzumovali potraviny, ktoré nie sú bezpečné,“ hovorí Slávik.

Zákon o ochrane spotrebiteľa uvádza, že spotrebiteľ má právo vrátiť nebezpečný výrobok výrobcovi, predávajúcemu, dovozcovi alebo dodávateľovi. Tí sú následne povinní ho vziať späť a najneskôr do troch pracovných dní vrátiť kúpnu cenu výrobku.

Na vrátenie nebezpečného výrobku, ktorý bol stiahnutý z trhu, nepotrebujete bloček. Mali by ste však pred vrátením skontrolovať, či ide presne o rovnakú šaržu.

Kde sa môže skrývať nebezpečenstvo

V dojčenských výživách

Druhý júlový týždeň ÚVZ počas úradnej kontroly odhalil v dojčenských výživách z Českej republiky prekročené množstvo rezíduí pesticídov fosetyl-Al a chlorečnanu. Tie môžu znamenať zdravotné riziká.

SkryťVypnúť reklamu

Chlorát je pesticídna látka, ktorej používanie nie je v Európskej únii (EÚ) povolené od roku 2008. Ide však o látku s dvojakým použitím, a tak má aj iné cesty, ako sa môže dostať do potravín, napríklad cez znečistené životné prostredie alebo pri ich výrobe.

Úrad pre chemické a veterinárne vyšetrovanie (CVUA) v Stuttgarte uvádza, že ďalším možným zdrojom kontaminácie je aplikácia biocídov, z ktorých môžu vznikať chlorečnany. Môžu byť aj vedľajším produktom dezinfekcie pitnej/nepitnej vody plynným chlórom, chlórnanom, oxidom chloričitým alebo ozónom.

Vplývajú na funkcie štítnej žľazy a môžu poškodiť aj erytrocyty.

Fosetyl je fungicíd, ktorý je povolený v EÚ a používa sa zväčša na poli, kde sa mení na kyselinu fosfonovú, ktorá je skutočnou účinnou látkou.

SkryťVypnúť reklamu

Je možné, že rastliny si túto kyselinu uchovávajú niekoľko rokov a vylúčia ju až po dlhšom čase. Podľa hodnotenia má nízku toxicitu.

V sušenom mlieku

V novembri 2022 v jednej šarži dojčenskej mliečnej výžive z bielkovín kozieho mlieka v prášku našli Cronobacter sakazakii. Išlo o počiatočnú dojčenskú výživu vyrobenú v Českej republike.

U novorodencov a dojčiat môže spôsobiť vážne až smrteľné ochorenia, akými sú meningitída, sepsa či enterokolitída. U človeka bola opísaná alimentárna cesta prenosu cez dojčenskú počiatočnú stravu.

Tento patogén prežije aj nepriaznivé podmienky v prostredí. Niektoré jeho kmene dokážu prežiť aj vyššie teploty 52 °C až 58 °C.

Vedecká pracovníčka Jana Bellová na odbornom webe Veda na dosah preto nabáda rodičov dodržiavať správne postupy pri rehydratácii sušenej výživy mliekom alebo vodou, ktoré má teplotu okolo 70 °C.

SkryťVypnúť reklamu

V ryžovej kaši

Začiatkom decembra 2020 z pultov zmizli ovocné ryžové kaše. Dôvodom bolo, že v nich kontrolóri zistili 0,067 mg/kg kadmia. Povolené množstvo je pritom 0,04 mg/kg.

Aj keď bol ryžový výrobok pôvodom z Poľska, možným zdrojom kontaminácie mohla byť ryža z Talianska.

Súvisiaci článok Nutričná poradkyňa: Orechy a ryby môže dieťa jesť už pred prvými narodeninami Čítajte 

Kadmium patrí k ťažkým kovom. Ľudia sú mu vystavení najmä cez fajčenie. U nefajčiarov je to zase cez konzumáciu určitých druhov potravín, najmä rýb, pečene, obličiek a niektorých druhov zeleniny. Množstvo kadmia prijatého jedlom predstavuje denne desať až 20 miligramov.

ÚVZ tvrdí, že kadmium sa v tele najviac ukladá v obličkách a spôsobuje chronickú toxicitu, ale vplyv má aj na hustotu kostí a kardiovaskulárny systém.

Zdroje:

DOI:10.21101/hygiena.b0007

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 471
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 358
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 666
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 072
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 044
  6. Ísť do kúpeľov je IN 4 795
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 578
  8. Vypite bar s ministrom, teraz za polovičnú cenu 4 433
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu