Demencia nemusí byť iba dôsledkom starnutia. Odborníci predpokladajú, že približne štyridsiatim percentám prípadov by sa dalo predísť alebo ich oddialiť.
Dokonca by na to mala stačiť zmena životného štýlu.
"V súčasnosti je známych 12 ovplyvniteľných rizikových faktorov, ktoré sú spojené s vyšším rizikom demencie," upozorňujú v texte na portáli The Conversation Jitka Všetečková, ktorá pôsobí na Open University v Anglicku a Corrina Grimes z Trinity College Dublin v Írsku.

Ak sa na ne včas zameriate, môžete ovplyvniť zdravie svojho mozgu a aj znížiť riziko vzniku demencie v pokročilejšom veku.
Expertky zhrnuli šesť najdôležitejších zmien v životnom štýle, ktoré môžete urobiť v mladosti, aby bol váš mozog zdravý aj v starobe.
V texte sa dočítate:
1. Správne kŕmte mozog
Výživa je dôležitá z viacerých dôvodov. Aj preto, že hoci mozog tvorí len dve percentá našej telesnej hmotnosti, spotrebuje približne 20 percent dennej zásoby energie. Aj vďaka tomu je dobrá výživa kľúčovým prvkom pre zdravie mozgu.
"Dobrá strava nám navyše pomáha udržiavať si zdravú hmotnosť a znižuje riziko cukrovky, ktorá o jedno percento zvyšuje riziko vzniku demencie. O dve percentá stúpa riziko v prípade výskytu hypertenzie (vysokého krvného tlaku, pozn. red.) a aj tej môže zabrániť vhodná strava," upozorňujú Všetečková a Grimes.
Čím teda potešíte mozog? Odborníčky odporúčajú stredomorskú stravu.