V spoločnosti pôsobia veľkolepo, hneď ako vojdú do miestnosti, zaplnia ju. Samozrejme, arogantne hovoria iba o sebe. Presne tak si mnohí ľudia predstavujú narcistov.
Aj výskumy potvrdzujú, že osobnostné črty ako grandióznosť, asertivita či nadradenosť sú častejšie previazané s mužským pohlavím.
"Dôvodom je, že tieto črty úzko súvisia s tradičnými mužskými znakmi. V súčasnosti až 75 percent ľudí s diagnózou narcistickej poruchy osobnosti sú muži," hovoria v texte na portáli The Conversation britské odborníčky Eva Green, lektorka forenznej psychológie na University of London, a Claire Hart, profesorka psychológie na University of Southampton.
"V skutočnosti je narcizmus modernou epidémiou, ktorá postihuje rovnako mužov aj ženy," upozorňujú.
Ich nový výskum, ktorý uverejnil odborný časopis Sex Roles, ukazuje, ako odlišne sa narcizmus prejavuje u žien. Odhaľuje tiež, že ženy s narcistickou poruchou osobnosti môžu byť rovnako nebezpečné a násilné ako ich mužské náprotivky.
Odborníčky veria, že ich štúdia môže prispieť k lepšej diagnostike. Mnohé ženy s narcistickou poruchou osobnosti totiž prepadávajú cez diagnostické sito.
Dôvodom je, že špecialisti si ich prejavy narcizmu mýlia s hraničnou poruchou osobnosti.
V texte sa dočítate:
- Aký je rozdiel medzi grandióznou a zraniteľnou formou narcizmu.
- Prečo je pre ženy typickejšia zraniteľná forma.
- Ako sa prejavuje.
- Na čo všetko prišli odborníčky v novej štúdii, ktorú uverejnil odborný časopis Sex Roles.
Narcis je v každom z nás
Narcizmus je komplexná osobnostná črta. Zatiaľ čo plne rozvinutá narcistická porucha osobnosti nie je príliš častá a postihuje asi jedno až dve percentá populácie, narcizmus má v určitej miere každý z nás.
Odborníčky objasňujú, že narcistické osobnostné črty môžu byť vyjadrené v dvoch formách, a to v grandióznej a zraniteľnej.
"Ľudia, ktorí majú grandiózne črty, sú sebavedomí a spoločensky dominantní. Naopak tí, ktorí vykazujú zraniteľné črty, sú introvertní a majú nižšie sebavedomie," píšu Green a Hart.
Ale základ je pri oboch formách rovnaký. Platí, že narcisti ochotne využívajú druhých ľudí a majú na nich vysoké nároky.
Ženám je bližší zraniteľný narcizmus
"Náš výskum odhaľuje, že ženy s výraznými črtami narcizmu majú tendenciu byť zraniteľnejšie a neistejšie ako ich mužskí rovesníci," hovoria Greenová a Hartová.
Medzi črty zraniteľného narcizmu patrí nízke sebavedomie, potláčanie a emočná krehkosť. Takisto u nich dominuje akési sebapohlcovanie, teda zaujatie vlastnými pocitmi, záujmami alebo situáciou.
Psychologičky upozorňujú, že tieto črty sa prekrývajú s tradičnými predstavami o ženskosti, čo naznačuje, že rozdiely v narcizme môžu prameniť z rodovo špecifických stereotypov o mužskosti a ženskosti.
"To, že muži majú tendenciu prejavovať grandióznejšie črty a ženy zase zraniteľnejšie, môže čiastočne pochádzať z rodičovských štýlov, ktoré sú zamerané na to, aby boli chlapci asertívnejší a dievčatá starostlivejšie," dávajú poznatky do kontextu britské odborníčky.

Rovnako nebezpečné
Greenová a Hartová varujú pred nebezpečnou interpretáciou ženského narcizmu. Napriek tomu, že sa ženy s narcistickou poruchou osobnosti prejavujú ako starostlivé, pasívne či zraniteľné, neznamená to, že sú menej nebezpečné.
V prípade intímnych vzťahov sa narcizmus u mužov často spája s násilím. Ak je ohrozená ich sebaúcta, dochádza u nich k pocitom hanby, poníženia a zranenej hrdosti. A práve to vedie k agresívnemu správaniu.
Hoci je menej pravdepodobné, že ženy budú mať stereotypné prejavy narcizmu, neznamená to, že sa u nich násilie vyskytuje menej.
Sú rovnako násilnícke a agresívne, no inými spôsobmi než muži. Často vykazujú len veľmi nízku mieru empatie, na svoje okolie majú vysoké nároky a ochotne vykorisťujú ostatných.
"U narcistických žien je väčšia pravdepodobnosť, že budú manipulovať s ľuďmi, šíriť klebety alebo budú viac pasívne agresívne než muži. Náš nedávny výskum to prvýkrát otestoval," upozorňujú odborníčky z oblasti psychológie.
Narcizmus sa prejavuje v spektre
Vedkyne vo svojej štúdii skúmali 328 dospelých, z toho 176 žien a 152 mužov. Expertky sa bližšie pozreli na komplexnú dynamiku medzi zážitkami z detstva, narcizmom a násilím zo strany partnera.
Výsledky štúdie potvrdili, že muži dosahujú vyššie skóre v grandióznom narcizme, zatiaľ čo ženy v zraniteľnom.
Britské odborníčky však upozorňujú, že narcizmus existuje a prejavuje sa v celom spektre: aj muži môžu vykazovať zraniteľné črty a ženy grandiózne.
Grandiózny narcizmus bol u mužov spojený s väčším páchaním psychického partnerského násilia, vyžadovaním kontroly, šikanovaním alebo manipuláciou. Psychologičky prekvapilo napríklad to, že táto forma narcizmu u mužov nesúvisela s páchaním fyzického násilia.
"Je to v rozpore s niektorými predchádzajúcimi výskumami, ktoré merali narcizmus pomocou rôznych metód. Celkovo však platí, že muži páchajú násilie častejšie ako ženy, takže časť narcistických mužov je pravdepodobne násilná," hovoria Greenová a Hartová.
Ešte viac ich šokovalo, že aj zraniteľný narcizmus u žien súvisel s väčším fyzickým, sexuálnym a psychickým partnerským násilím.
"Je dôležité poznamenať, že nie každá žena so zraniteľnými narcistickými črtami je násilná. Namiesto toho sa s násilným správaním spájajú špecifické črty zraniteľného narcizmu, ako sú znehodnocovanie druhých (pripisovanie im prehnaných negatívnych vlastností, pozn. red.) a zúrivý hnev, ktorý prichádza vtedy, keď nedostanú to, čo si myslia, že si zaslúžia," vysvetľujú odborníčky.
Ženy, ktoré prejavujú tieto črty vo vyššej miere, sú s väčšou pravdepodobnosťou závislé od toho, aby ich okolie obdivovalo. S väčšou pravdepodobnosťou reagujú násilne preto, lebo majú problém so sebaúctou a chcú získať určitú mocenskú pozíciu.
Nie sú len verbálne agresívne
Greenová a Hartová hovoria, že predchádzajúce výskumy sa mýlia. Narcistickí muži nie sú násilnejší ako ženy.
Štúdie bežne vykresľujú narcistické ženy ako osoby, ktoré sú len verbálne agresívne. Výskum britských odborníčok však ukazuje, že k svojmu partnerovi môžu byť násilné aj fyzicky. Okrem toho často využívajú svoju ženskú identitu na to, aby získali moc a kontrolu.
"Zákerné taktiky môžu zahŕňať vyhrážanie sa (nepravdivými) obvineniami zo zneužívania, zadržiavanie intimity a náklonnosti, zneužívanie materstva na to, aby obrátili svoje deti proti partnerovi, fyzické útoky na partnera. Pritom často z toho všetkého obviňujú partnera, hovoria o sebaobrane, aby získali sympatie od zákonných autorít," objasňujú Greenová a Hartová.
"Náš výskum spochybňuje stereotyp, že ženy sú vždy obeťami v násilných vzťahoch. Skúmaním čŕt narcizmu u žien môžeme lepšie rozpoznať a odhaliť ich skutočnú povahu," uzatvárajú.
Zdroje:
DOI: 10.1176/appi.books.9780890425596
DOI: 10.3389/fpsyg.2023.1090746
DOI: 10.1176/appi.focus.20220052
DOI: 10.1016/j.paid.2019.109757
DOI: 10.1016/j.paid.2020.110246