FOTO - ARCHÍV SME
Zápal ucha v Taliansku vyšiel rodinu sedemročnej Simonky na niekoľko tisíc korún. Plávanie a ponáranie jej po niekoľkých dňoch spôsobilo prudkú bolesť ucha. Diagnóza znela: silný zápal vonkajšieho zvukovodu, s následnou antibiotikovou liečbou. S kúpaním bol koniec, zvyšok pobytu presedela pod slnečníkom na pláži. Na dôvažok, kvôli riziku, že sa jej poškodí v lietadle sluch, napriek zaplatenej spiatočnej letenke, celá rodina cestovala domov trajektom a autobusom - o dva dni dlhšie.
Ako si chrániť uši?
Nielen pri mori, ale najmä na domácich kúpaliskách a vodných nádržiach to môžu odniesť uši našich detí s dlhotrvajúcimi následkami. Ako zistiť, že už ide o zápal? Radí MUDr. Jana Jakubíková, krčná lekárka: "Ak dieťa po plávaní bolí ucho, najprv treba zistiť, či ide o zápal vonkajšieho zvukovodu, alebo zápal stredného ucha. Zápal vonkajšieho zvukovodu je vlastne zápal kože,vzniká vtedy, keď sa dieťa kúpe v špinavej či infikovanej vode, alebo si strká prsty a iné znečistené predmety do ucha. Koža reaguje na infekt tak, že opuchne, zvukovod sa zúži, zapáli, v uchu sa tvorí riedky výtok. Dieťa má pocit, že zle počuje, a zaľahnuté ucho veľmi bolestivo reaguje už na dotyk." Lekár ucho ošetrí a vyčistí, nasadí sa liečba - kvapky, ktoré obsahujú antibiotiká alebo kortikoidy. Vtedy sa zápal v krátkom čase zahojí bez následkov.
Oveľa vážnejším ochorením je zápal stredného ucha. Vzniknúť môže z hnisavej nádchy alebo infikovanej vody, ktorá sa cez nos a sluchovú trubicu dostane do stredného ucha. Ak je zápal stredného ucha bakteriálneho pôvodu, musí sa liečiť antibiotikami, inak môže dôjsť k vážnejším komplikáciám. Pri správnej liečbe sluch nie je poškodený. V opačnom prípade by mohli vzniknúť vážne komplikácie s ťažkými následkami
Štuple či vata do uší?
"Rodičia v snahe chrániť uši detí pri kúpaní, im do uší dávajú vatu či štuple. Vata preniknutiu infikovanej vody do ucha nezabráni, navyše, ak sa na ňu v uchu zabudne, môže vytvoriť podmienky na množenie baktérií s následným zápalom zvukovodu. Deťom, ktoré sú citlivé a majú chronický zápal stredného ucha, štuple odporúčam. Ucho preventívne ochránia pred znečistením."
(dm)
Ako sa ubrániť bolestiam
Zápal stredného ucha vzniká z nádchy. Ak ju na začiatku neliečime, hlien môže vyvolať bakteriálnu infekciu i zápal.
Ak sa začnú prvé bolestivé príznaky ochorenia, do ucha treba hneď nakvapkať kvapky, ktoré predpíše lekár.
Nos pri nádche treba pravidelne fúkať - každú nosnú dierku zvlášť. Jedna dierka sa prstom pritlačí, cez druhú fúka. Vzapätí do nosa treba nakvapkať kvapky.
Ak dieťa trpí na časté zápaly ucha, rodičia by mali pred dovolenkou navštíviť odborného lekára, ktorý skontroluje, či nemá vo zvukovode zaschnutý ušný maz - ten vo vode môže nabobtnať a spôsobiť zaľahnutie ucha.
Deti citlivé na bolesti ucha by sa pri kúpaní nemali ponárať.
Pri zápale vonkajšieho zvukovodu dieťa môže cestovať lietadlom, je "iba" citlivé na bolesť. Pri zápale stredného ucha lekári cestu lietadlom neodporúčajú. (dm)