Viaceré štúdie už ukázali, že cvičenie má pozitívne účinky na naše zdravie. Nedávny výskum, ktorý uverejnil odborný časopis BMJ Open Sport & Exercise Medicine, však upozornil na to, prečo je dôležité cvičiť aj vo vyššom veku.
Výsledky štúdie hovoria, že ak starší ľudia cvičia s ťažkými váhami aspoň trikrát za týždeň, rastie ich sila. A byť silný vo vyššom veku sa vyplatí.
„Práve sila vám môže pomôcť udržať si dlhšie nezávislosť a byť odolnejší voči zraneniam a pádom. Navyše cvičenie prispieva aj k väčšiemu pocitu pohody," vysvetľujú v texte na portáli The Conversation fyzioterapeutky Julie Broderick a Fiona Kennedy z Trinity College Dublin vo Veľkej Británii.
„Zároveň platí, že ak ste v minulosti neboli aktívni, alebo ste ani len neskúšali zdvíhať závažia, začiatky môžu byť náročné,“ dodávajú.
V nasledujúcom texte preto zhrnuli niekoľko informácií, ktoré by ste mali vedieť, keď chcete budovať svoju silu.
V texte sa dočítate:
- Čo by ste mali vedieť predtým než začnete.
- Kedy treba pred cvičením konzultovať svoj stav s lekárom.
- Prečo by ste mali mať po šesťdesiatke väčšie rozostupy medzi jednotlivými tréningami.
- Koľko aeróbneho tréningu by ste mali každý týždeň pridať k silovému cvičeniu.
Čo by ste mali vedieť predtým než začnete
Mnohí ľudia sa vyhýbajú cvičeniu s ťažkými váhami, pretože sa boja zranenia. Ale podľa fyzioterapeutiek výhody tohto cvičenia ďaleko prevyšujú nad rizikami.
Vo všeobecnosti dokonca platí, že pri tomto type cvičenia je nižšia miera zranení ako pri mnohých bežných kolektívnych športoch.
„Ak však máte problémy so srdcom, s kosťami alebo kĺbmi, mali by ste sa pred začatím nového cvičebného plánu poradiť so svojím lekárom, aby bolo cvičenie bezpečné," upozorňujú Broderick a Kennedy.