Veľkú časť svojho života trávime v interiéri. A ani zďaleka v ňom nie sme sami. Spoločnosť nám pritom nerobia len rodinní príslušníci, priatelia, či domáci miláčikovia, ale aj rozličné mikróby.
A vôbec ich nie je málo. Odhady hovoria, že v každej domácnosti je viac ako deväťtisíc rôznych druhov.
"Rovnako ako naše črevá a ústa, aj domovy majú svoj mikrobióm. Ide o zložitý ekosystém baktérií, húb, vírusov, a iných mikroorganizmov, ktorým sa darí na miestach, kde žijeme, pracujeme a študujeme," vysvetľujú v texte na portáli The Conversation odborníci Samuel J. White a Philippe B. Wilson z York St. John University vo Veľkej Británii.
V súčasnosti sa vedci snažia o ňom nahromadiť čo najviac informácií o tom, že to má významný vplyv na naše zdravie. Výskumy hovoria, že ovplyvňuje zdravie dýchacích ciest, to, ako funguje náš imunitný systém a dokonca aj duševnú pohodu.
V článku sa dočítate:
- Prečo záleží aj na dizajne budovy.
- Ako mikróby v interiéri ovplyvňujú náš imunitný systém.
- Kedy nám naopak môžu škodiť.
- Prečo je problémom vetranie a vlhkosť.
- Ako vytvárať zdravší priestor vo svojom domove.
Dôležitý je aj dizajn budovy
Varenie, čistenie, ale aj domáce zvieratá formujú mikrobiálne populácie, ktoré sa nachádzajú v našej domácnosti.
"Zaujímavé je, že kľúčovú úlohu v tom, akým mikróbom sa v interiéri darí, zohráva aj dizajn a prevádzka budov. Napríklad typ ventilačného systému, prítomnosť prirodzeného svetla a použité konštrukčné materiály tiež môžu podporovať alebo brzdiť rast určitých mikroorganizmov," objasňujú White a Wilson.
Odborníci tiež zdôrazňujú, že mikrobióm, ktorý máme doma, môže ovplyvniť naše zdravie pozitívnym aj negatívnym spôsobom.
Posilňujú imunitný systém
Hlavným pozitívom je podľa Whitea a Wilsona to, že vystavenie rôznym mikróbom najmä v detstve môže posilňovať imunitný systém.
"Táto myšlienka je zakorenená v hygienickej hypotéze, ktorá naznačuje, že skoré vystavenie mikróbom pomáha trénovať imunitu, aby rozlišovala medzi škodlivými a neškodnými látkami," vysvetľujú.
Vďaka tomu sa môže znížiť pravdepodobnosť vzniku určitých alergií a autoimunitných ochorení, ako je astma, senná nádcha, ekzém alebo roztrúsená skleróza.
"Vystavenie sa mikróbom môže tiež posilniť imunitný systém proti bežným respiračným ochoreniam, ako je prechladnutie, chrípka a bronchitída," dodávajú.
Pozor na vlhko a slabé vetranie
Vystavenie mikróbom však môže mať aj negatívne dôsledky. Ak má vnútorné prostredie slabé vetranie a vysokú úroveň vlhkosti, môže obsahovať škodlivé patogény.
Vlhké a plesnivé podmienky sú spojené s respiračnými problémami, ako sú astma a alergie. Navyše zlé vetranie môže tiež umožniť ľahšie šírenie bežných respiračných ochorení, napríklad Covidu-19.
"Okrem toho používanie antimikrobiálnych čistiacich prostriedkov v interiéri môže neúmyselne uľahčiť rast baktérií odolných voči antibiotikám, čo predstavuje významné riziko pre verejné zdravie," upozorňujú White a Wilson.
Dôvodom je to, že keď sú baktérie často vystavené antimikrobiálnym čistiacim prostriedkom, vyvinú sa u nich šikovné mechanizmy, ktoré im pomôžu prežiť a prosperovať.
Ovplyvňuje aj duševné zdravie
Nové dôkazy naznačujú, že interiérový mikrobióm by mohol ovplyvňovať aj duševné zdravie.
"Život v meste je spojený so zvýšeným rizikom problémov duševného zdravia, ako je depresia. Aj keď je v hre pravdepodobne veľa faktorov," hovoria odborníci.
Vysvetľujú, že by to mohlo súvisieť s komunikáciou medzi črevom a mozgom.
"Ľudia žijúci v meste sú vystavení menšiemu počtu mikrobiálnych druhov ako ľudia žijúci vo vidieckych oblastiach. To môže spôsobiť, že budú mať menej rôznorodý črevný mikrobióm, čo by mohlo narušiť komunikáciu medzi črevom a mozgom – čo následne prispieva k poruchám duševného zdravia," dodávajú.
Ako vytvárať zdravší priestor
Počet štúdií, ktoré hovoria o tom, ako mikrobióm v interiéri vplýva na naše zdravie, stále narastá. Podľa odborníkov by sme sa preto mali zaujímať o to, ako formovať mikrobiálne komunity tak, aby nám pomáhali.
"Napríklad budovy by mohli byť navrhnuté tak, aby prirodzene podporovali zdravý mikrobióm. Dalo by sa to dosiahnuť použitím prírodných materiálov – ako je drevo, ktoré môže obsahovať prospešné mikróby. Alebo navrhnutím ventilačných systémov, ktoré zvyšujú mikrobiálnu diverzitu," hovoria britskí experti.
Pomôcť by podľa nich mohlo aj to, ak by obsahovali živé steny s rozmanitým rastlinným a mikrobiálnym životom. Ďalšou sľubnou stratégiou je napríklad použitie probiotík, a to nie len pre naše, ale telo aj pre budovy.
"Probiotické čistiace prostriedky, ktoré zavádzajú prospešné mikróby do životného prostredia, sa tiež skúmajú ako spôsob, ktorý by mohol pomôcť poraziť škodlivé patogény a podporiť vnútorný mikrobióm," upozorňujú White a Wilson.
Riešenie však nemusí byť vždy len komplikované a hudbou budúcnosti. K zdravšiemu mikrobiálnemu prostrediu môžu prispieť aj izbové rastliny. Tie nielen čistia vzduch, ale pestujú v interiéri aj rôzne mikrobiálne spoločenstvá.
Zdroje:
DOI: 10.1128/mSystems.00119-20
DOI: 10.1371/journal.pone.0118207
DOI: 10.1136/bmj.299.6710.1259
DOI: 10.1038/35095579
DOI: 10.1111/j.1365-2222.2006.02463.x
DOI: 10.1183/20734735.0058-2023
DOI: 10.1097/YCO.0000000000000487
DOI: 10.1016/j.envint.2019.105187
DOI: 10.1186/s40168-019-0695-5
DOI: 10.1038/s41522-022-00335-7