Na celom svete má cukrovku približne 422 miliónov ľudí, a každý rok na ňu priamo zomrie 1,5 milióna ľudí. Keď však o nej hovoríme, väčšina z nás si pravdepodobne predstaví diabetes prvého alebo druhého typu.
Ide totiž o najčastejšie typy. Napríklad, na Slovensku tvorili v roku 2022 pacienti s cukrovkou druhého typu 91,3 percenta prípadov a tí s prvým typom 7,3 percenta.
Tehotenská cukrovka sa pred dvoma rokmi týkala 0,8 prípadov, čo bolo okolo 2700 žien a iné typy diabetu malo 0,7 percent pacientov. Ukazujú to dáta Národného centra zdravotníckych informácii.

O latentnom (skrytom) autoimunitnom diabete u dospelých (LADA), ktorý má znaky cukrovky prvého aj druhého typu, ste tak nemuseli počuť. Viac ľudí sa o tomto ochorení dozvedelo po tom, čo spevák z americkej popovej skupiny NSYNC Lance Bass nedávno vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že toto ochorenie má.
„LADA diabetes je často poddiagnostikovaný už v samotnom dôsledku dynamiky rozvoja klinických prejavov, klinického obrazu, ale aj hladinami jednotlivých testov spresňujúcich diagnózy, ale aj splývaním diagnóz s možnosťou prechodu diagnóz z cukrovky druhého typu do cukrovky prvého typu,“ vysvetľuje pre SME diabetológ Jozef Lacka.
V texte sa dočítate:
- Čím sa líši typ LADA od cukrovky typu jeden a dva.
- Ako sa lieči.
- Či sa vie pacient vyhnúť inzulínovej liečbe.
- Na čo by si mali dať pacienti s touto diagnózou pozor.
Rozmanitosť cukrovky
Existuje viac ako desať typov cukrovky, ale najčastejšie sú spomínané práve prvý a druhý. Lacka hovorí, že spoločným znakom všetkých typov diabetu je zvýšená hodnota cukru v krvi – hyperglykémia spolu s poruchami metabolizmu tukov a minerálov.
Cukrovka prvého typu sa zvyčajne objavuje u detí alebo mladých dospelých. Pacienti s týmto typom potrebujú denne inzulínové lieky. Ich imunitný systém totiž ničí bunky v pankrease, ktoré produkujú hormón inzulín. To vedie k jeho veľmi nízkej alebo žiadnej produkcii.
Vedec Igor Lacík v rozhovore pre SME vysvetľuje, že úlohou inzulínu je sprostredkovať prestup glukózy z krvi do buniek organizmu. Zároveň ukladá zásobný cukor v pečeni a vo svalových bunkách.
„Pre život človeka je absolútne nevyhnutný. Potrebujeme ho na to, aby náš organizmus správne fungoval a v každom okamihu dostával energiu,“ hovorí.

Cukrovka typu dva nie je autoimunitné ochorenie. Pri nej sa bunky tela časom stanú odolnými voči inzulínu a pankreas už nie je schopný vytvárať ho dosť na to, aby to prekonal.
Častejšie sa vyskytuje u dospelých, ale čoraz frekventovanejší je u detí a mladých ľudí. Liečba môže zahŕňať zmeny vo výžive a fyzickej aktivite, ako aj perorálne lieky a liečbu inzulínom.
Odlišnosti chorôb
Lacka približuje, že pri type LADA je vo väčšine prípadov úbytok vylučovania inzulínu pozvoľnejší. V závislosti od včasnosti stanovenia diagnózy nemusí byť počas prvých mesiacov až rokov liečba inzulínom nevyhnutná.
Príznaky cukrovky
- zvýšený smäd;
- časté močenie;
- únava a slabosť;
- rozmazané videnie;
- zmeny nálad;
- pomalé hojenie poranení;
- neúmyselný úbytok hmotnosti.
Zdroj: Mayo Clinic
„LADA sa spája s menej agresívnou formou inzulitídy (zápalu ostrovčekov) a pomalšie sa rozvíjajúcim deficitom inzulínu a teda miernejšími klinickými prejavmi,“ vysvetľuje.
Najčastejšie sa s ňou stretávajú u pacienta staršieho ako 30 rokov.
„V porovnaní s klasickou formou diabetes mellitus typu jeden majú pacienti s LADA vyššiu hmotnosť a majú prítomné aj iné prejavy metabolického syndrómu,“ približuje diabetológ.