Počas jesene často bojujeme s respiračnými ochoreniami. "Existuje štatistika, ktorá hovorí, že osem až dvanásť infektov horných dýchacích ciest je počas roka u detí akási norma. Najmä vo veku do troch rokov a v škôlkarskom veku je to najintenzívnejšie," hovorí zdravotná sestra a inštruktorka prvej pomoci KATARÍNA REPTOVÁ.
Pri liečbe siahame po rôznych liekoch, domácich receptoch a skúšame aj výplachy nosa alebo konvičkovanie. Práve to je v poslednom čase čoraz populárnejšie.
"Konvičkovanie je prirodzená lacná metóda, a keď ju dieťa naučíte, bude to robiť aj rado," vysvetľuje.
V texte sa dočítate:
- Či sa dá prežiť jeseň a zima bez respiračného ochorenia, ak máme doma malé dieťa.
- Koľko takýchto ochorení prekoná dieťa od narodenia do troch rokov.
- Ako dlho už poznáme metódy, ako sú konvičkovanie a preplachy nosa.
- Na akom princípe konvičkovanie funguje.
- Koľkokrát denne si môžeme nos preplachovať.
- Ako by konvičkovanie malo správne vyzerať.
- Prečo nie je dobrý nápad použiť vodu z vodovodu bez prevarenia.
- Od akého veku odporúča konvičkovanie.
- Či môže konvičkovanie spôsobiť zápal stredného ucha, a kedy ho vyslovene neodporúča.
Ak máme doma malé dieťa, dajú sa vôbec jeseň a zima prežiť bez respiračného ochorenia?
Viem, že veľa mamičiek čaká odpoveď: "Áno, dá!", veď nádej umiera posledná. Buďme však realisti. Myslím si, že keď máte doma škôlkara a školáka, stretávajú sa v kolektívoch s rôznymi mikróbami od ostatných detí. Preto sa tomu nedá úplne vyhnúť.
Koľko respiračných ochorení prekoná dieťa od narodenia do troch rokov?
Existuje štatistika, ktorá hovorí, že osem až dvanásť infektov horných dýchacích ciest je počas roka u detí akási norma. Najmä vo veku do troch rokov a v škôlkarskom veku je to najintenzívnejšie.
Mnohí rodičia si teraz povedia: "Dvanásť sopľov za rok máme vydržať?!" Ale bohužiaľ, je to tak. Také sú štatistiky, a kým to neprejde do zápalu dolných dýchacích ciest alebo angíny, teda ochorení, ktoré by si vyžadovali antibiotiká, tak tieto soplíky a kašlíky sú norma.

Keď som bola dieťa, často sa o mňa starala babička. Dlho som ju vnímala ako super ženu, ktorá vie vždy pohotovo zareagovať pri akomkoľvek zranení alebo chorobe. Neskôr som si uvedomila, že to bolo aj preto, lebo bola zdravotná sestra na dôchodku. Máte ako zdravotná sestra tiež túto super schopnosť?
Keď sa začali prvé infekty u môjho dieťaťa, tak som asi reagovala ako každý rodič, nebolo mi všetko jedno. Postupne ako som sa stávala ostrieľanou mamou, a tých infektov bolo veľa, riešila som to skôr alternatívou než liekmi.
S manželom sme obaja zdravotníci a skôr sa prikláňame k alternatívnym spôsobom liečby ako k antibiotikám a sirupom. A práve to sa snažím učiť aj mamičky na sociálnych sieťach.
Je štatisticky dokázané, že na liečbu kašľa naozaj netreba neustále kupovať nejaké sirupy. Jeden na suchý kašeľ, druhý na vykašliavanie a ešte pre istotu taký alebo onaký.
Sú prípady, keď naozaj stačia klasické babské recepty, prípadne použiť alternatívu, trebárs aj v podobe preplachovaní nosa.
Stále sa učíme, že na chrípku nám nepomôžu antibiotiká?