BRATISLAVA 10. februára (SITA) – Katolícka cirkev si v pondelok 11. februára už desiaty raz pripomenie Svetový deň chorých. Slávi ho na sviatok Lurdskej Panny Márie, ktorá má aj titul Uzdravenie chorých. Tento rok sa ústredné oslavy budú konať v juhoindic
SITA
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
kom pútnickom meste Vailankanny. Svätyňu na brehu Bengálskeho zálivu nazývanú aj Lurdy východu navštívia ročne milióny ľudí vrátane príslušníkov nekresťanských náboženstiev, najmä hinduistov. Pápež Ján Pavol II. v posolstve k Svetovému dňu chorých ocenil ich prínos k medzináboženskému porozumeniu.
Aj nekresťanské interpretácie utrpenia, ktoré svojou hĺbkou presahuje čisto fyzickú stránku, obsahujú podľa pápeža mnohé hodnotné a ušľachtilé prvky, ale úplnú odpoveď na otázku o zmysle bolesti dáva Ježiš Kristus. “Ako Boh a človek prijal na seba utrpenia ľudstva. Na kríži zvíťazil nad zlom. Naše utrpenie v spojení s tým jeho nadobúda zmysel a hodnotu, stáva sa účasťou na spasiteľnom diele Ježiša Krista".
Svätý Otec sa zároveň vyjadril k pokroku lekárskej vedy a techniky a pripomenul potrebu vnímať človeka ako celok s jeho ľudskou dôstojnosťou a právami. Potvrdil zásadu cirkvi, že nie všetko, čo je technicky možné, je aj morálne prípustné. “Sme opatrovatelia života, a nie vlastníci. Posledné veľké pokroky a možnosti lekárskej vedy kladú na nás všetkých veľkú zodpovednosť. Musíme byť ostražití voči akémukoľvek znesväcovaniu a potláčaniu života, ktorý vo všetkých fázach a za každých okolností zostáva Božím darom”, zdôraznil.