SME

Chlieb náš každodenný: je najlepší na svete?

Vrátili ste sa z dovolenky a prvé, na čo ste sa vrhli, bol náš chrumkavý chlieb? Ten, čo ste skúsili v cudzine, bol len paródiou na chlieb? Dobre upečený peceň chleba, ako ho poznáme na Slovensku, naozaj nie je v mnohých krajinách bežným predajným artikl

Chlieb patrí medzi základné potraviny vo výžive človeka už celé tisícročia. Je to asi jediná potravina, ktorá sa človeku nikdy nepreje. Či je to mexická tortilla, nemecký pumpernickel, škótsky bannock, turecký chlieb bazlama, indické chapati, arabský pita chlieb či kalorický chlieb na americký spôsob, v ktorého striedke nájdeme figy, datle či kandizované ovocie. FOTO -

ARCHÍV SME

Vrátili ste sa z dovolenky a prvé, na čo ste sa vrhli, bol náš chrumkavý chlieb? Ten, čo ste skúsili v cudzine, bol len paródiou na chlieb? Dobre upečený peceň chleba, ako ho poznáme na Slovensku, naozaj nie je v mnohých krajinách bežným predajným artiklom. Často dostanete len akési gumené biele krajce bez chuti a vône. Bochníky chleba, ktoré sa tam predávajú v supermarketoch, sú tiež len akési nedopečené nepodarky. Riadny poctivý chlieb sa dá kúpiť v malých pekárničkách, ale je aj patrične drahý.

Slovenský chlieb chutí cudzincom

Náš chlieb sa vraj právom považuje za najlepší na svete. Japonci, Taliani, Gréci, ale aj Američania si vysoko cenia dobrý slovenský chlieb. "Niektorí turisti si cestou domov berú so sebou viac kusov a nevedia pochopiť, prečo takú lahôdku nevyvážame do Tokia," tvrdí cestovateľ Ľudo Jambrich.

Moderátor Peter Justin Topoľský, ktorý je známym znalcom luxusných reštaurácií po celom svete, tvrdí, že taký dobrý chlieb, aký objavil v malej dedinke pri Vrátnej doline, ešte nejedol. Do Ameriky si so sebou zobral 30 chlebov. "Stačilo mi päť, ale zobral som aj pre kamarátov. Je to najpoctivejší chlieb na svete," nadchýnal sa.

Slováci však majú iný názor. V hypermarketoch je síce pestrý výber aj z desiatich či pätnástich druhov chleba, ale po miniprieskume iba máloktorý je príjemne vypečený a mäkký. Ani chlieb z vlastnej pekárne hypermarketu často nemá zodpovedajúcu kvalitu, už pri vykladaní na police sú bochníky tvrdé. Ak ho doma rozrežete, často vidíte, že striedka sa mrví, či odlupuje, chuť je kyslastá až horká.

Skúsení pekári hovoria, že upiecť vzhľadovo pekný, voňavý a zároveň chutný bochník je naozaj umenie. Na Slovensku sa pečie približne sto druhov chleba a stále vznikajú nové receptúry. Najviac ide na odbyt pšenično-ražný, k obľúbeným tradičným druhom patrí rascový, grahamový, ovsený, zemiakový či slnečnicový. Často však v obchode natrafíte na chlieb, ktorý svojím názvom vôbec nezodpovedá kvalite.

"Veľa ľudí si myslí, že tmavý chlieb je automaticky celozrnný, a teda najzdravší. Podľa farby chleba či pečiva nemôžeme usúdiť, či je, alebo nie je celozrnný. Niekedy je biely chlieb len prifarbený melasou, karamelom či farbivami, ktoré majú vytvoriť dojem celozrnného výrobku. Chlieb z pravej raže a šrotu je hutný, ťažký, má pevný hnedastý povrch a nepoddá sa ani silnému tlaku prstov," hovorí Igor Belička, majiteľ pekárničky v Liptovskom Mikuláši.

A prečo chleby z malých pekárničiek vydržia čertsvé a chutné aj štyri-päť dní?

Ladislav Kiselica, spolumajiteľ bratislavskej pekárne, tvrdí, že je to aj v použití kvalitnejšej múky. "Preosievame ju, čím ju nielen čistíme, ale aj okysličujeme. Používame len kvalitné droždie. Pri príprave chleba nič neurýchľujeme, ani nespomaľujeme. Do nového dávame len čerstvé suroviny."

V dnešnej prílohe vám poradíme, ako spoznať v obchode naozaj dobrý chlieb, ako ho uskladniť, aby sa hneď nepokazil, ako si upiecť doma pravé francúzske bagety či celozrnný chlieb.

Prečo modelky nejedia chlieb

Lebo má vysoký glykemický index a priberá sa z neho. Glygemický index vyjadruje schopnosť potravín rôznym spôsobom zvyšovať hladinu krvného cukru. Potraviny, ktoré obsahujú sacharidy, ovplyvňujú rôznym spôsobom hladinu glykémie, niektoré viac a iné menej. Čím rýchlejšie stúpa hladina cukru v krvi, tým je to pre chudnutie nevýhodnejšie. Pri chudnutí či udržiavaní štíhlej línie je dôležité, aby jedálny lístok pozostával prevažne z potravín s nízkym glykemickým indexom (do 30) a to klasický chlieb nespĺňa.

Pri pravidelnom príjme potravín s GI nad 70 je nebezpečenstvo nárastu tukových zásob a priberania.

Glykemický index chleba a pečiva:

biely chlieb 76 -100
celozrnný chlieb 99
biele pečivo 66
celozrnný chlieb 64
celozrnné rožky 45

Ako zabrániť plesniveniu chleba

Možno málokto vie, že chlieb a pečivo už po dvoch dňoch podlieha plesni. Je to vedecky dokázané. Nevidíme ju, ani necítime, ale je to tak. Čo robiť, aby sme tomu zabránili?

1. Nakupujme len také množstvo, aké spotrebujeme do dvoch dní. Najlepšie je ho uložiť do utierky alebo do chlebníka.

2. Ak uložíme chlieb do chladničky, jeho trvanlivosť sa nepredĺži. Naopak - vlhký skôr podľahne plesni. Chlieb do zásoby možno zmraziť pri teplote -18 °C.

3. Starý chlieb nie je vhodný ani na prípravu hrianok, pleseň sa nezničí.

4. Staré pečivo nie je vhodné na strúhanku, pleseň v ňom ostáva.

5. Strúhanka sa dá spraviť aj z práve kúpeného a vysušeného pečiva.

6. Na dovolenky alebo sviatky sú vhodné balené chleby s predĺženou trvanlivosťou.

7. Plesnivé pečivo a chlieb nie sú vhodné ani na kŕmenie zvierat.

8. Ak balíte chlieb do mikroténových vreciek, pravidelne ho treba vymieňať - už po dvoch dňoch.

Ako spoznať dobrý chlieb (pri nákupe)

1. Čerstvosť sa dá poznať najmä podľa pružnosti striedky, ktorá sa po stlačení pri čerstvom, dobre prepečenom chlebe ihneď vracia do pôvodného stavu.

2. Veľmi nepravidelný a deformovaný tvar výrobku svedčí o nedodržaní technologického postupu pri výrobe, nízky a plochý chlieb svedčí napríklad o zlom kysnutí.

3. Zašpinená kôrka na chlebe na spodnej či vrchnej strane svedčí o nedostatočnom čistení plechov na pečenie alebo priestoru pece.

4. Pripálená kôrka je signálom, že chlieb bude mať horkastú chuť.

5. Naopak nedopečená, príliš bledá kôrka signalizuje celkovo neprepečený výrobok s vlhkou, mazľavou striedkou, ktorá môže začať veľmi skoro plesnivieť.

6. Ak má chlieb na pohmat mäkký, prepadávajúci sa povrch kôrky, svedčí to o tom, že došlo k odtrhnutiu kôrky od striedky, čo je podľa odborníkov chyba na chlebe. Kôrka chleba môže byť rozpraskaná, ale len ak je to pre daný typ chleba charakteristická vlastnosť.

7. Nízky objem chleba svedčí o technologických nešvároch, napríklad o zlom zamiesení cesta, nízkej teplote v peci a podobne.

8. Za veľkú chybu kvality chleba sa považuje, ak je viditeľne obnažená striedka, takéto chleby sú citlivejšie na vonkajšie vplyvy, napríklad na prienik plesní do striedky.

9. Ak si kupujete balený chlieb a vidíte, že je pod obalom orosený, radšej ho neberte, výrobca ho zabalil ešte nevychladnutý. Takýto chlieb môže rýchlejšie splesnivieť a zvyčajne nevydrží v nezmenenej kvalite po celý čas vyznačenej trvanlivosti.

10. Skryté chyby chleba odhalíte, žiaľ, až po rozkrojení, môže to byť nedostatočne pružná, drobivá striedka, vlhký tmavší kruh v striedke, vlhký kruh v strede striedky, vodnatý kruh pod kôrkou alebo na spodu chleba, trhliny v striedke, oddelenie striedky od kôrky či zlá chuť chleba.

11. Príliš kyslá až horká chuť môže byť spôsobená spracovaním starého cesta, ktoré môže obsahovať viac kyseliny octovej. Horkastá až štipľavo-kyslá chuť znamená, že chlieb má veľa octovej a maslovej kyseliny.

Ako sa líši biochlieb a biopečivo

Na výrobu chleba a pekárenských výrobkov možno používať len múku z potravinárskeho obilia, dopestovaného ekologickým spôsobom. V technológii výroby chleba a pekárenských výrobkov sa nesmie používať:

práškový glutén a iné prostriedky na zlepšenie chleba, syntetické prídavné látky, emulgátory, farbivá, konzervačné prostriedky, minerálne oleje, syntetické oleje, chemické konzervačné látky na predĺženie doby skladovania chleba a pekárenských výrobkov, enzýmy.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 19 066
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 17 926
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 546
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 955
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 434
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 424
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 936
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 527
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu