Rakovina je parazit. Preto sa dá vyliečiť antiparazitárnym liekom ivermektín. Podobné tvrdenia v poslednom čase zaplavujú sociálne siete a podporu nachádzajú aj u niektorých influencerov a celebrít.
Ešte začiatkom roka herec Mel Gibson ako hosť v podcaste Joe Rogan Experience vyhlásil, že traja jeho kamaráti sa v štvrtom štádiu rakoviny vyliečili vďaka ivermektínu. Video má v súčasnosti okolo 10 miliónov pozretí.
Ivermektín už svoju hodinku slávy zažil počas pandémie, keď mu pripisovali zázračné účinky pri liečbe covidu.
Aj napriek silným vedeckým dôkazom, ktoré jeho účinnosť pri liečbe tohto ochorenia vyvrátili, sa znovu vracia na scénu pre úplne iné prednosti, aké sú mu v skutočnosti odborníkmi priznané.
Tentoraz ako liek na rakovinu. Čo na to hovorí veda?
V texte sa dočítate:
- čo dokázal ivermektín pri liečbe covidu,
- prečo sa ivermektín začal skúmať v súvislosti s liečbou rakoviny,
- čo vieme o jeho pozitívnych aj negatívnych účinkoch.
Málo neklamných dôkazov
V príbalovom letáku ivermektínu sa možno dočítať, že liek sa používa na liečbu infekcie v čreve spôsobenú druhom červa, infekcie krvi a kožných roztočov.
Odborníci teda nespochybňujú, že ivermektín je účinným liekom - proti parazitom, rovnako u ľudí ako aj zvierat.
Veď napokon aj dvaja biochemici William C. Campbell a Satoši Ómura, ktorí ešte v 70. rokoch 20. storočia skúmali jeho účinnosť v boji proti chorobám spôsobeným parazitmi, za jeho objav v roku 2015 získali Nobelovu cenu.
Hoci sa do povedomia dostal v súvislosti s covidom, podľa jednej z najväčších komplexných metaanalýz skúmajúcich výsledky farmakoterapie rôznymi liečivami používanými od začiatku pandémie, však mal ivermektín zanedbateľný alebo žiadny vplyv na úmrtnosť, potrebu pľúcnej ventilácie alebo dobu odznenia ochorenia.
Pre všetky sledované parametre táto štúdia hodnotila výsledky ivermektínu ako veľmi nízke.
Ďalšie veľké klinické štúdie ukázali, že ivermektín nepomohol skupine pacientov s covidom, ktorá ho užívala, zotaviť sa z infekcie rýchlejšie ako placebo, ktorú užívala iná skupina pacientov a ani neznížil riziko hospitalizácie.
V súčasnosti neexistuje dostatočné množstvo dôkazov, ktoré by jasne potvrdzovali priaznivý efekt užívania ivermektínu pri ochorení covid-19. Európska lieková agentúra (EMA) jeho užívanie v tejto súvislosti s výnimkou klinických štúdií neodporúča.
Negatívne stanovisko vyjadril aj americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) aj Európska lieková komisia (EMA).

Lieky môžu meniť svoj účel
Práca vedcov v súčasnosti zahŕňa aj také výskumy, vďaka ktorým sa snažia zodpovedať na otázky, či by sa niektoré už existujúce liečivá nedali použiť aj pri liečbach iných ochorení, než na aké sú pôvodne určené.