SME

Nohy nás nosia celý život: Prečo si ich ničíme?

Odborníci tvrdia, že 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti. Môžu za to rodičia?

Vykladajte si nohy na stôl, ak môžete. Starajte sa o ne, aby boli ako v bavlnke, nohy si zaslúžia, aby sme im venovali veľkú pozornosť. Málokto si totiž uvedomuje, aké dôležité sú zdravé nohy pre celkové zdravie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

ILUSTRAČNÉ FOTO SME - PAVOL MAJER

Odborníci tvrdia, že 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti. Môžu za to rodičia?

Bolia vás často kolená, chrbát alebo hlava? Napadlo vám niekedy, že za to môžu vaše zlé topánky? Nohy majú totiž vplyv na celé telo. Kto nosí nevhodné topánky, má nesprávne postavenie nôh aj celých dolných končatín. Asymetrickou a neprirodzenou záťažou nohy sa môžu podráždiť aj veľmi vzdialené miesta na tele.

SkryťVypnúť reklamu

Ako rodičia ubližujú deťom

Vari žiaden rodič by si nepriznal, že svoje dieťa trápi. Napriek tomu to veľa rodičov nevedomky robí, keď svojim deťom vyberajú nevhodné topánky.

Lekárske štúdie uvádzajú, že takmer všetky deti majú pri narodení zdravé nohy. Potom im však začnú rodičia obúvať rôzne modely z butikov či trhovísk alebo siahnu po topánkach, ktoré obnosil starší súrodenec.

Výsledok: Jedna tretina prváčikov prichádza do školy s rozlične poškodenými nohami. Medzi najčastejšie ochorenia patria ploché nohy, vbočené päty či palce, rôzne zdeformované prsty alebo kožné choroby.

Už škôlkarky na podpätkoch

Troj-štvorcentimetrové podpätky nosia dievčatá dokonca už v materských škôlkach. Detské kĺbiky tak vyslovene trpia. Americkí vedci videokamerami snímali a analyzovali chôdzu žien v topánkach s päťcentimenrovými opätkami. Zistili, že chôdza v topánkach na vysokom opätku výrazne mení normálnu funkciu kolena. Ortopédovia by také mamičky najradšej pokutovali, žiaden zákon však na to, samozrejme, neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu

"Podľa výskumov 80 až 90 percent poškodených nôh dospelých spôsobilo nosenie nesprávnej obuvi v mladosti. Nesprávne topánky môžu spôsobiť ploché nohy, artritídu, padnutú klenbu, vybočený palec, nevhodná obuv môže zapríčiniť aj bolesti chrbtice, hlavy, kŕčové žily, diabetikom hrozí dokonca aj gangréna," hovorí ortopéd Peter Ivančík.

V rodinách, kde majú viacero detí, je zvykom, že sa topánky dedia, kým sa celkom neroztrhajú. "To je ďalší nebezpečný zlozvyk. Súhlasím, že detské topánky sú naozaj veľmi drahé. Zdravie však niečo stojí a priznajme si, že často vyhadzujeme peniaze na menej podstatné veci," oponuje lekár.

Ak rodičia kupujú deťom topánky z tržnice, hrozí, že sa im zle vyvinie klenba nohy a dieťa si zvyká na nesprávne postavenie nôh. "Lacné topánky z trhovísk nemajú kvalitnú výstelku ani šitie, nie sú pevné, takže sa v nich noha hýbe," vypočítava lekár.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo deti netlačí topánka?

Ortopédi opozorňujú rodičov ešte na jednu vec. Zvláštnosťou detských nôh je, že nie sú také citlivé na bolesť a tlak ako nohy dospelých, takže na malé topánky sa nesťažujú. Rodičia by mali preto dvoj- až trojročným deťom kontrolovať topánky každý mesiac. Predškoláci a mladší školáci by mali dostať väčšie topánky asi raz za tri mesiace. Starším deťom asi do 15 rokov väčšinou stačia dva až tri páry ročne. Takmer vždy platí pravidlo: čím lacnejšie topánky, tým je dôležitá častejšia kontrola.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Kam smerujú peniaze bohatých?
  8. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 385
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 072
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 171
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 681
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 406
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 128
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 839
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 295
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu