Najprv sa pozrie dovnútra topánky, pretože pohodlná topánka by mala mať vnútro tvarované tak, aby bola podopretá klenba nohy.
Ak majú topánky rovné alebo hladké dno, ale mimoriadne sa mu páčia, kúpi si do nich bez váhania aspoň ortopedickú vložku. Poobzerá si podpätok. Tvrdý totiž tlačí priamo na úpon achilovky a spôsobuje chronické a ťažko liečiteľné problémy. Nekupuje si topánky špicaté, aj keby boli práve v móde.
Ortopedičky nie sú také nekompromisné. Nezatracujú ani najmódnejšie úzke a špicaté lodičky, avšak nosia ich iba pár hodín a potom sa prezujú do pohodlnej obuvi. Dobrá topánka musí byť priestranná, najmä v prednej časti a dobre tvarovaná, aby nedeformovala prsty.
Najmenej sympatické sú ortopédovi tvrdé poltopánky s koženou
podrážkou, pri ktorých sa každý náraz a došliapnutie prenesie na veľké kĺby dolných končatín. Výška podpätkov rozhoduje o tom, ako sa v topánkach cíti. Platí pravidlo, že čím sú vyššie, tým obuv horšie padne.
Hoci sa ortopédi doteraz úplne nezhodli, aká je správna výška opätku, najčastejšie sa uvádza údaj jeden a pol až tri centimetre.