Americkí vedci z Kalifornskej univerzity prišli na to, prečo niektorí starší ľudia prestanú v spánku dýchať a zomrú. Podľa štúdie v časopise Nature Neuroscience predpokladajú, že úmrtia spôsobuje masívna strata mozgových buniek v oblasti, ktorá kontroluje
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
dýchanie. Výskumníci tvrdia, že mnohé takéto prípady u starších ľudí sa mylne diagnostikujú ako zlyhanie srdca.
Za dýchanie cicavcov zodpovedá región mozgového kmeňa menom preBötzingerov komplex (preBötC). Vedci v ňom identifikovali malú skupinu buniek, ktoré vydávajú povely.
V mozgu potkanov je asi 600 takýchto špecializovaných buniek. Človek ich má zrejme niekoľko tisíc, no postupne tiež odumierajú. Podľa vedúceho výskumu Jacka Feldmana si mozog poradí so stratou asi 60 percent špecializovaných buniek v preBötzingerovom komplexe. Väčší deficit môže spôsobiť zastavenie dýchania v spánku (apnoe).
"Telo nemá biologický dôvod zachovávať tieto bunky po uplynutí ich životnosti. V starobe sa preto neobnovujú a ich strata zvyšuje náchylnosť na apnoe," konštatoval Feldman.
Najohrozenejší sú starí ľudia s oslabeným srdcom a pľúcami. Rizikovou skupinou sú aj pacienti s rozvinutými štádiami neurodegeneratívnych ochorení, napríklad Parkinsonova choroba. Ich organizmus sa jedného dňa dostane do bodu, v ktorom sa pri zastavení dýchania už nezobudia. (tasr)