Londýn 11. februára (TASR) - Sivé zimné počasie je známe zlým vplyvom na náladu. Vedci však prišli s kontroverznou teóriu, že práve nedostatok svetla v zimných mesiacoch môže u detí počatých v tomto období neskôr zapríčiniť duševné poruchy ako schizofrénia.
Teória sa opiera najmä o fakt, že nedostatok vitamínu D počas tehotenstva zapríčinený nedostatkom slnečného svetla môže pozmeniť vývoj mozgu plodu.
Pokusy na krysách ukázali, že zvieratá, ktoré od počatia žili s nedostatkom vitamínu D, majú fyzické znaky a prejavy správania podobné schizofrenikom: mozog krýs s nedostatkom vitamínu D bol nezvyklo veľký. Navyše, tieto krysy boli oveľa viac zaskočené kombináciou hlasných zvukov, ktorým predchádzali tiché. Túto reakciu pozorujeme u schizofrenikov.
Štúdie na krysách viedli austrálskeho experta Johna McGartha z Queensland Centre for Schizophrenia Research vo Wacole k hypotéze, že nedostatok vitamínu D počas tehotenstva môže viesť k vzniku schizofrénie u jedinca s genetickými dispozíciami k tejto psychotickej chorobe.
Vedci preto začali skúmať vplyv vitamínu D na vývoj zdravého ľudského mozgu a zaznamenali niektoré zvláštne populačné trendy, uvádza magazín New Scientist.
Ľudia žijúci v Európe a v Severnej Amerike, u ktorých sa vyvinie schizofrénia, sa najčastejšie rodia na jar - počatí teda boli v temných zimných mesiacoch.
Nezávislé štúdie zasa potvrdili, že afro-karibskí imigranti žijúci v Británii majú až štyrikrát častejšie deti s psychotickými chorobami ako iné etniká.
Ľudské telo potrebuje slnečné svetlo na tvorbu vitamínu D. Ľudia s tmavšou pleťou potrebujú na produkciu dostatočného množstva vitamínu viac slnečných lúčov ako ľudia so svetlou pokožkou.