Stuttgart 11. februára (TASR) - Ľudia škrípajúci zubami a zároveň cez deň čeliaci problémom a stresovým situáciám si môžu svoje zuby v noci doslova rozomlieť, varujú experti.
Podľa najnovšej štúdie zubami v noci škrípe až 4,4 percenta populácie. Vedci však veria, že nočnému škrípaniu sa nevedomky "venuje" oveľa viac ľudí. Väčšina sa o svojom zlozvyku dozvie až vtedy, keď škripot zubov nedovolí spať ich partnerovi.
Ženy pri škrípaní zubami stlačia sánky priemernou silou 300 kilogramov, muži 400. Výsledkom sú popraskané a polámané zuby, polámané výplne zubov a zodretá sklovina. Škrípaním trpia aj sánky a svaly.
Najbežnejšou príčinou škrípania zubami je stres, tvrdí nemecký terapeut Hartmut Streng. Väčšina jeho pacientov je ambiciózna: sú to perfekcionisti, dodal.
Dentisti zvyčajne predpíšu "škrípačom" plastické výstuže na hryzenie - zvyčajne si ich pacienti na noc upínajú na vrchnú čeľusť, čo chráni sklovinu a zároveň rovnomerne rozkladá tlak po celej sánke. Experti navyše odporúčajú obnovenie zodratých očných zubov.
Najlepšou liečbou škrípania zubov je však odstránenie príčin: boj so stresom napr. s pomocou relaxačných metód. Špecialitou doktora Strenga je napríklad džoging pre sánky uvoľňujúci svaly v tejto partii.