Naše telá sú vraj znečistené viac ako tristo priemyselnými chemickými látkami, ktoré sa v telách našich prastarých rodičov nenachádzali. Jednoducho preto, že neexistovali. Dnes denne prichádzame do styku s desiatkami tisíc chemických látok. O mnohých už vieme, že sa ukladajú v ľudskom organizme a že sú za určitých okolností toxické. O ďalších existujú len podozrenia, že sa ich účinky prejavia až na našich deťoch. O veľkej časti nevieme ešte nič a o niektorých sa práve s prekvapením dozvedáme.
Domov plný chémie?
To, že čistiace a umývacie prostriedky obsahujú syntetické chemikálie, vedia všetci. Obsahuje ich aj náš šampón, zubná pasta, hydratačný krém, farby na vlasy, hračky pre deti, obliečky, matrace, televízory, umývacie prostriedky, oblečenie či nábytok. Vieme, aký majú vplyv na naše zdravie?
Na trhu je viac ako stotisíc výrobkov, ktoré obsahujú rizikové či neotestované chemikálie. My, spotrebitelia, však nevieme, aký majú vplyv na naše zdravie, pretože nikdy neboli seriózne posudzované.
O vyše 95 percent zo stotisíc chemikálií používaných v Európe neexistujú zatiaľ žiadne alebo len neúplné informácie. Od výrobcov sa totiž stále nežiada, aby poskytovali bezpečnostné údaje pri chemikáliách, ktoré sa používali pred rokom 1981.
Legislatívne vákuum
Voňavé sviečky, ktoré si bežne kupujeme, aby sme si prevoňali atmosféru domova, sú napríklad toxické. Dozvedeli sme sa to len nedávno.
Ľudia, ktorí doma používajú osviežovače vzduchu, sú dokonca viac vystavení nebezpečným chemickým látkam, ako keby stáli na rušnej dopravnej križovatke veľkomesta. Úplne najhoršie sú niektoré voňavé sviečky a tyčinky. Štúdia, ktorú zverejnila Európska kancelária združenia pre ochranu spotrebiteľov (Beuc), tvrdí, že väčšina týchto výrobkov obsahuje karcinogénne látky ako benzén či formaldehyd. Niektoré uvoľňovali alergény, dráždivé látky alebo obsahovali škodlivé zlúčeniny, ako napríklad toluén. Výrobky predávané na osvieženie domácnosti neprešli nikdy žiadnou toxikologickou štúdiou, pre tieto produkty totiž zatiaľ neexistujú v žiadnej krajine žiadne normy. Európsky výbor pre vedu nedávno obmedzil použitie 28 parfumov v kozmetických prostriedkoch, použitie vôní v osviežovačoch vzduchu však Európská únia doposiaľ neobmedzila.
Trocha lepšia správa
"Moderným chemikáliám sa už nevyhneme, je však dôležité posúdiť ich účinky a zaujať k nim stanovisko," tvrdí riaditeľ Európskeho úradu spotrebiteľských zväzov Jim Murray. V Európskom parlamente sa už začala prerokúvať nová európska chemická stratégie REACH, ktorá pripravuje normy pre používanie chemikálií. Mala by podchytiť všetky chemické látky používané v EÚ vrátane tých, ktoré boli uvedené na trh pred rokom 1981, keď žiadna európska úprava neplatila. Cieľom Reachu je vyplniť medzery v našich poznatkoch o chemikáliách, vyvinúť tlak na výrobcov, aby dokázali, že chemikália sa môže bezpečne používať a kontrolovať alebo aj zakázať najnebezpečnejšie chemikálie.
V dnešnej prílohe vás zatiaľ pozývame na prehliadku miestom, ktoré považujeme za najbezpečnejšie, aby sme vám ukázali, kde všade na nás môžu číhať nebezpečné toxické látky.