Vstúpte s nami do sveta chemikálií, o ktorých asi nemáte ani tušenie

Hoci stále nadávame na znečistené ovzdušie, za dverami nášho bytu môže číhať viac toxických látok. Neveríte? Pozývame vás na prehliadku virtuálneho bytu, ktorý vytvoril Európsky úrad spotrebiteľských zväzov. Uvidíte v ňom bežné výrobky, ktoré máte aj ...

foto

Hoci stále nadávame na znečistené ovzdušie, za dverami nášho bytu môže číhať viac toxických látok. Neveríte? Pozývame vás na prehliadku virtuálneho bytu, ktorý vytvoril Európsky úrad spotrebiteľských zväzov. Uvidíte v ňom bežné výrobky, ktoré máte aj u vás doma: prášok na pranie, chladničku, televízor, šampón, obliečky na periny. Zistíte, že aj tie na pohľad nevinné predmety môžu obsahovať látky, ktoré nášmu zdraviu neprospievajú. Samozrejme, nie vo všetkých výrobkoch tohto druhu sú škodlivé chemikálie. Chceme však len upozorniť na to, že ich môžu obsahovať, pretože ich použitie predpisy väčšinou neupravujú. Čím viac vieme, tým väčšia je šanca ich minimalizovať.

KUCHYŇA

* Práčka a chladnička

Môžu obsahovať tzv. brómované spomaľovače horenia (BFR). Sú to chemické látky, ktoré sa používajú pri výrobe domácich spotrebičov, pretože majú schopnosť zadržiavať oheň. Sú toxické a ukladajú sa v živých organizmoch. Dve látky z asi 50 budú od roka 2006 zakázané v elektrických a elektronických prístrojoch.

* Čistiace, pracie a umývacie prostriedky

Univerzálne čističe môžu obsahovať množstvo chemikálií, ktoré môžu dráždiť kožu, oči alebo sliznicu nosohltanu a spôsobovať zdravotné problémy vrátane alergie. V pracích prostriedkoch môžu byť látky, ktoré dráždia pokožku a môžu navodiť alergiu, niekedy obsahujú aj fosfáty.

* Saponáty na riad

Môžu obsahovať množstvo rôznych dráždivých chemických látok. Niektoré tiež obsahujú fosfáty, ktoré pri úniku do odpadových vôd podporujú rast vodných rias, ktoré hubia ryby.

* Prostriedky na hubenie hmyzu

Niektoré prostriedky, elektrické aj vo forme sprejov obsahujú 20 percent lindánu, ktorý pôsobí toxicky na pečeň, krv a nervový systém, a to rovnako pri vdýchnutí, pri kontakte s kožou či pri náhodnom prehltnutí.

* Čaj

Aj čaj môže obsahovať olovo, DDT alebo iné pesticídy. Preukázalo to už niekoľko spotrebiteľských testov. DDT je veľmi jedovatý pesticíd, ktorý sa hromadí v životnom prostredí aj v ľudskom tele.

* Linoleum

Dlážka z PVC obsahuje napríklad ftaláty, laboratórne pokusy na zvieratách ukázali, že sú spojené s rakovinou a poškodením pečene a môžu ovplyvniť reprodukčný systém a jeho vývoj.

Ako škodlivé látky minimalizovať:

Kupujte čistiace a pracie prostriedky bez fosfátov. Ich obsah musí byť označený na obale. Vyhnite sa prostriedkom proti hmyzu. Pri nákupe chladničky či práčky vyberajte také, ktoré neobsahujú BFR.

OBÝVAČKA

* Nátery

Väčšina farieb obsahuje riedidlo. Kto je vystavený pôsobeniu organických rozpúšťadiel, môže trpieť bolesťami hlavy, závratmi, nevoľnosťami alebo dráždením očí. Dotyk kože s organickým terpentínom a podobnými látkami môže spôsobiť kožnú alergiu.

* Laminátový nábytok

V laminátovom nábytku sa môže vyskytovať formaldehyd, ktorý sa používa sa na predbežné schnutie a fixáciu farieb a farbív. Ide o toxickú látku, ktorá spôsobuje aj alergie. Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny klasifikuje formaldehyd ako pravdepodobný karcinogén pre ľudí (IARC 1995).

* Osviežovače vzduchu

Z osviežovačov vzduchu sa uvoľňujú škodlivé látky, napríklad benzén, styrén alebo formaldehyd. Niektoré vôňe sú obzvlášť alergénne. Najnebezpečnejšie sú výrobky, ktoré sa po uvoľnení vône spaľujú - sviečky a tyčinky. Po nich nasledujú výrobky, ktoré sa vkladajú do elektrických zástrčiek. Škodlivé sú rôzne spreje alebo vône vyrobené na báze gélov a emulzií.

* Televízor, rádio s budíkom a počítač

Môžu obsahovať brómované spomaľovače horenia. Väčšina z nás je vystavená každodennému vplyvu týchto látok, lebo môžu z televízora či počítača unikať a my ich môžeme vdychovať. Európska štúdia FIRE, ktorá má posúdiť riziká pre človeka, bude ukončená v roku 2006.

* Sedačka

Vaša sedačka môže tiež pravdepodobne obsahovať brómované spomaľovače horenia.

Ako škodlivé látky minimalizovať:

Kupujte ekologické farby a laky. Vyhýbajte sa každodennému používaniu osviežovačov, ak je to nevyhnutné, používajte ich len na jednom mieste, napríklad na záchode. Pri nákupe elektronických prístrojov vyberajte také, ktoré neobsahujú brómované spomaľovače horenia.

DETSKÁ IZBA

* Hračky z umelej hmoty

V hračkách z PVC môžu byť ftaláty. Je to skupina chemických látok, ktoré sa používajú pri výrobe mäkkého plastu. Existuje podozrenie, že negatívne pôsobia na štítnu žľazu a niektoré môžu byť aj rakovinotvorné. Tiež môžu byť zdrojom kožných alergií. Ftaláty sú zakázané pri výrobe hračiek pre deti do troch rokov, na hračky pre staršie deti však žiadna právna úprava neeexistuje.

* Plienky

Plienky vašich detí môžu obsahovať prídavné roztoky, parfumy či farbiace prísady, alebo tiež tzv. butylovaný hydroxitoluén (BHT). Nachádza sa však vo veľmi malom množstve, takže nepredstavuje žiadne priame zdravotné riziko. Je však dobré si uvedomiť, že citlivá detská pokožka je neustále vystavená pôsobeniu chemikálií.

* Oblečenie

Kresby a nálepky na detských tričkách bývajú niekedy z PVC, ktoré obsahuje toxické ftaláty. Greenpeace nedávno poukázal na ďalšie nebezpečné toxické látky v značkových textilných výrobkoch Disney pre deti. Tričká s potlačou môžu obsahovať olovo, kadmium či organocíny. Už v roku 1998 bolo dokázané, že majú toxický vplyv na imunitu a vývoj cicavcov.

* Topánky

Chemické látky sa používajú aj pri výrobe obuvi, ide napríklad o ťažké kovy ako arzén, kadmium a olovo. Tiež môžu obsahovať rôzne farbivá, formaldehydy, nitrosamíny a prchavé organické zlúčeniny. Niektoré sú vyrobené aj z PVC.

Ako škodlivé látky minimalizovať:

Nekupujte hračky z mäkkého PVC. Pri nákupe plienok si pozrite zloženie, či neobsahujú BHT. Pre malé deti nepoužívajte parfumované výrobky. Kupujte výrobky s ekologickou značkou.

Zdroj:www.chemical-cocktail.org   

Nebezpečné toxické látky okolo nás

brómované spomaľovače horenia (BFR - brominated flame-retardants): pridávajú sa do kobercov, záclon, televízorov, počítačov, aby obmedzili riziko vzplanutia, ovplyvňujú hormonálny systém človeka, niektorí odborníci tvrdia, že ide o najnebezpečnejšiu chemickú látku budúcnosti, ako kedysi DDT

benzén: preukázaný ľudský karcinogén, negatívne ovplyvňuje krvotvorbu v kostnej dreni, je dokázané, že môže vyvolať určité druhy leukémie

ftaláty: používajú sa v PVC a v kozmetike, ako súčasť parfumov, poškodzujú reprodukčný systém

chlórované parafíny: sú vo farbách, umelej hmote, zvyšujú riziko rakoviny

alkyfenoly: používajú sa v kozmetike a hygienických produktoch, narúšajú funkciu hormónov

PVC, polyvinylchlorid: vyrábajú sa z neho obaly, fľaše, platobné karty, imitácia kože, stavebný materiál ako okenné rámy, káble, potrubia či podlahoviny, pokusy na zvieratách ukázali, že zvyšujú riziko rakoviny a poškodenia pečene, môžu ovplyvniť reprodukčný systém a jeho vývoj, posledné testy ukázali, že deťom sa môžu z PVC hračiek do tela dostávať nebezpečné chemikálie

syntetické pižmo: vôňa pridávaná do parfumov, kozmetiky, pracích práškov, môže spôsobiť rakovinu pečene a zasahovať do činnosti mozgu

triclosan: antibakteriálna chemikália, niekedy predávaná pod názvom Microban, pridáva sa do prostriedkov na umývanie riadu, tekutých mydiel, ústnych vôd, utierok, zubných pást, dosiek na krájanie, má slabú schopnosť rozložiť sa v prostredí, takže môže kontaminovať naše telá.

toluén: silno neurotoxický aromatický uhľovodík

foto

SPÁLŇA

* Záclony

V závesoch a záclonách môže byť kadmium a chróm, ktoré sa používajú na farbenie látok. Oba ťažké kovy predstavujú zdravotné riziko pre spotrebiteľa. Legislatíva Európskej únie zakazuje kadmium v mnohých výrobkoch, pri farbení textilií však zakázané nie je.

* Matrace

Matrace, najmä latexová pena, môže obsahovať veľké množstvo rôznych chemikálií, z ktorých väčšina bola označená ako nebezpečné. Napríklad butadien je európskou smernicou označený za karcinogén. Jeho použitie v matracoch však obmedzené nie je. Matrace môžu tiež obsahovať nitrosamín, čo je známy karcinogén, ktorý môžeme vdychovať alebo vstrebávať pokožkou. Ani prítomnosť nitrosamínu v matracoch predpisy neupravujú. V matracoch môžu byť tiež prchavé organické látky a veľké množstvo brómovaných spomaľovačov horenia. Na ich použitie v tomto výrobku rovnako chýba zákonná úprava. Textílie môžu obsahovať aj formaldehyd.

* Obliečky na periny

Obliečky či plachty môžu obsahovať celý koktail chemických látok. Môže to byť napríklad formaldehyd. Jeho použitie v textíliách nie je nijako obmedzené, upravený je iba obsah vo výrobkoch pre deti do troch rokov. Vaše mäkučké obliečky môžu obsahovať aj DDT a metylparathion, dva pesticídy, ktoré sa používajú pri pestovaní bavlny v rozvojových krajinách. Obidva sú na zozname OSN najnebezpečnejších chemikálií a ich použitie je v Európskej únii zakázané.

Ako škodlivé látky minimalizovať:

Ak môžete, kupujte si výrobky, ktoré majú označenie, že boli ekologicky vyrobené. Ak ste si kúpili nové matrace, snažte sa často vetrať. Nové obliečky pred prvým použitím vyperte. Kupujte organickú bavlnu, ktorá je pestovaná bez použitia pesticídov.

* Šampóny, mydlo, krémy

Váš šampón, mydlo či hydratačný krém môžu obsahovať tzv. parabény. Pokusy na zvieratách ukázali, že majú mierne negatívny vplyv na žľazy s vnútornou sekréciou. Najväčšie podozrenie existuje pri látke butylparabén. Šampóny a mydlá obsahujú s veľkou pravdepodobnosťou tiež parfumy, niektoré môžu byť alergénne. Ich obsah musí byť uvedený na obale.

* Uterák

Môže obsahovať malé množstvo formaldehydu ako prísadu proti krčivosti, táto látka je klasifikovaná ako rakovinotvorná. Jej použitie v textíliách však nie je zákonom upravené.

* Farby na vlasy

Podľa oficiálnej vedeckej rady Európskej komisie existuje riziko rakoviny močového mechúra u žien, ktoré používajú trvalé farby na vlasy veľmi často a dlho. Toto riziko vzrastá s počtom rokov a s frekvenciou farbenia. Podľa smernice o kozmetických výrobkoch musia byť všetky použité prísady vyznačené na obale, problém je však v tom, že stále nie je známe, aké kombinácie látok zvyšujú riziko rakoviny.

* Pasta na zuby

Zubná pasta môže obsahovať látku triclosan, ktorá zabíja baktérie. Používa sa tiež v antibakteriálnych čistiacich prostriedkoch, môže byť aj v kuchynských miskách alebo doskách z plastu. Triclosan je prostriedok na likvidáciu baktérií. Široké používanie triclosanu však môže viesť k tomu, že sa baktérie prispôsobia a stanú sa odolnými proti antibiotikám.

* Rúž

Môže obsahovať butylovaný hydroxytoluén (BHT), ktorý je škodlivý pre životné prostredie.

* Lak na nechty

Váš lak na nechty môže obsahovať takzvané dibutylftaláty, hoci tieto sú v kozmetických výrobkoch zakázané. Pri testoch na zvieratách sa ukázalo, že narušujú žľazy s vnútornou sekréciou a môžu viesť k zníženiu schopnosti reprodukcie a vyvolať u ľudí rakovinu.

Ako škodlivé látky minimalizovať:

Vyhnite sa šampónom a mydlám s parabénmi. Nekupujte si zubnú pastu s obsahom triclosanu. Všeobecne si dávajte pozor na výrobky, ktoré sú označené ako "antibakteriálne", tie pravdepodobne triclosan obsahujú.

Vyhnite sa lakom na nechty s dibutylftalátmi.

Ako sa môžeme brániť chémii okolo nás

1. Pestujte izbové kvety, vedia vstrebať určité množstvo toxických látok. Najúčinnejšie sú popínavé rastliny, chryzantémy, palmy, gerbery a fikusy.

2. Ak môžete, nahraďte čistiace prostriedky octom alebo jedlou sódou.

3. Nepoužívajte steny alebo nábytok z drevotrieskových dosiek, odparuje sa z nich formaldehyd. Ak ich už máte, pokryte povrch polyuretanovým lakom alebo obkladom, ktorý pohlcuje jedovaté výpary.

4. Namiesto osviežovača vzduchu otvorte okno. Kompletná výmena vzduchu by sa v ideálnom prípade mala konať každé dve hodiny.

5. Obytné priestory renovujte len vtedy, keď sa dá zabezpečiť dôkladné vetranie. Lepidlá, laky, farby, tapety sú typickým zdrojom formaldehydu.

6. Ak maľujete alebo stierkujete, používajte farby na vodnej báze.

7. Umelohmotné fľaše a poháre z polykarbónu uvoľňujú pri zahriatí a poškriabaní chemikálie. Zahoďte ošúchaný alebo doškriabaný plastový riad.

foto

foto

foto

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na SME Primár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 5. Investment Advisory Guide for Slovakia
 6. Jazdili sme na novom Volkswagene T-Cross!
 7. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka
 8. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019
 9. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov
 10. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali
 1. Tipy, kam ísť na dovolenku počas Veľkej Noci
 2. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky
 3. Recenze youtubera JeezyJ: jak dopadla autokamera Mio MiVue 785 ?
 4. Burza pracovných príležitostí opäť na Stavebnej fakulte STU
 5. Počet ochorení na rakovinu stále stúpa. Nepodceňujte prevenciu
 6. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov
 7. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov
 8. Forum Prešov má platné stavebné povolenie a začína s výstavbou
 9. Slávnostná inaugurácia rektora a dekanov fakúlt EU v Bratislave
 10. Investment Advisory Guide for Slovakia
 1. Slovensko čaká najdôležitejšie politické rozhodnutie roka 28 028
 2. Žiaci sa šikanovali, dnes si pomáhajú. Pomohlo sedem krokov 21 453
 3. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 20 904
 4. Doplňte si knižnicu o svetovú klasiku už od 99 centov 18 844
 5. Tablet nie je na všetko, ale v tomto dokáže zázraky 13 686
 6. Obľúbené Tunisko sa vracia do ponuky dovoleniek na rok 2019 13 465
 7. Prievidzská firma je malý zázrak. Uznáva ju americké letectvo 10 771
 8. Netradičná dovolenka? Plavba Stredomorím aj s letenkami v cene 6 885
 9. Test LG OLED B8: špičkový 4K televízor za cenu, akú ste nečakali 6 755
 10. Máte pri čítaní „krátke ruky“? Vitajte vo svete štyridsiatnikov 6 700