SME

Je vám všetko ľahostajné? Možno je to vyhasnutie

Burn out postihuje lekárov, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, ale ohrozuje aj učiteľov, pilotov, policajtov, kňazov, právnikov, žurnalistov

Vyhorenie je vlastne úplné vyplienenie všetkých zdrojov energie človeka - strata nadšenia, motivácie, ideálu. Ide o príznaky podobné iným poruchám psychického stavu, napríklad neuróze či depresii. Najväčšie nebezpečenstvo je v tom, že zhoršovanie stavu neprebieha zo dňa na deň, ale veľmi postupne a nebadane. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Burn out postihuje lekárov, zdravotníkov, sociálnych pracovníkov, ale ohrozuje aj učiteľov, pilotov, policajtov, kňazov, právnikov, žurnalistov

Do ordinácie lekára vošla vozičkárka. Po desiatich minútach vyšla do čakárne, kde sa usedavo rozplakala: "Spýtala som sa len, za akých okolností by som mohla mať dieťa. A on mi povedal, buďte rada, že preleziete z vozíka na posteľ, veď vy by ste sa o to nevedeli postarať."

SkryťVypnúť reklamu

Čo sa to stalo s človekom, ktorý pred rokmi s nadšením nastúpil do nemocnice, neustále študoval, zvládol prvú aj druhú atestáciu, svojim pacientom bol k dispozícii 24 hodín denne? Prečo je po rokoch úspešnej praxe na pacientov alergický, vyšetruje ich ako na bežiacom páse, predstavujú preňho nutné zlo?

Kde sa berie ten cynizmus

Podľa prieskumu Slovenskej lekárskej komory viac ako polovica opýtaných lekárov pociťuje na sebe tzv. syndróm vyhoretia - burn out.

"Lekár prestane zvládať emocionálnu záťaž z vyčerpávajúcej práce, denného styku s trpiacimi ľuďmi, proti svojej vôli stráca pocit zodpovednosti, ovládne ho apatia. Prestáva mať súcit s utrpením, čo by mala byť nevyhnutná výbava lekára. Dôsledkom je aj to, že lekár alebo sestra sa javia pacientom ako cynické a ľahostajné osoby," hovorí psychiater MUDr. Petr Nawka.

SkryťVypnúť reklamu

"U lekára v našich pomeroch, ktorý sa opakovane dostáva do situácie, že nemôže pre pacienta niečo urobiť, lebo mu chýbajú lieky, lebo zlyhávajú prístroje a že vedomosti, ktoré má, sú úplne zbytočné, nemôžete čakať, že s vami bude so zanietením preberať každý váš problém," hovorí 45-ročný internista.

Ľudia, ktorým hrozí vyhorenie, často so zdesením zisťujú, že sú schopní pocitov a myšlienok, ktoré by u seba nečakali. Stávajú sa ľahostajní a cynickí.

Prežívajú pocity osobného neúspechu a zlyhania, bezmocnosť a beznádej, strácajú sebadôveru. V extrémnych prípadoch to môže viesť až k duševnej chorobe či k myšlienkam na samovraždu. Človek, ktorý "vyhasol", sa cíti emocionálne vyprázdnený, je podráždený a nervózny.

Ľudia trpiaci týmto syndrómom sú náchylní na úrazy, ľahko ochorejú, sťažujú sa na bolesti hlavy, pocity nevoľnosti, napätie svalov, bolesti v krížoch. Často prežívajú chronickú únavu a nespavosť. Mnohí ľudia sa snažia tieto problémy riešiť alkoholom, cigaretami, hltaním liekov či prejedaním sa.

SkryťVypnúť reklamu

Syndróm vyhasnutia je psychologickým mechanizmom, ktorému sa u nás málo profesionálne venuje. Existujú síce efektívne spôsoby, ako tento jav odstrániť, ale u nás sú zatiaľ v plienkach alebo na ne nie sú peniaze.

Kto je najviac ohrozený

Syndróm vyhorenia je príznačný najmä pre tzv. pomáhajúce profesie, sú to lekári, zdravotné sestry, psychiatri, psychológovia, sociálni pracovníci, ale ohrozuje aj učiteľov, pilotov, policajtov, kňazov, právnikov, žurnalistov.

Samozrejme, nie každý, kto pracuje v týchto profesiách, skončí syndrómom burn-out. Je však dobré poznať príčiny, včas rozpoznať príznaky a urobiť nápravu. Úplne najlepšie je naučiť sa predchádzať vzniku tohto ochorenia. Pokúsime sa vám poradiť v dnešnej prílohe.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu