Zdrojom vírusu SARS mohli byť netopiere z Hongkongu
Washington 10. septembra (TASR) - Netopiere nájdené v Hongkongu prenášajú vírus, ktorý je veľmi podobný akútnemu respiračnému syndrómu (SARS). Informovali ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Washington 10. septembra (TASR) - Netopiere nájdené v Hongkongu prenášajú vírus, ktorý je veľmi podobný akútnemu respiračnému syndrómu (SARS). Informovali o tom čínski vedci z Univerzity v Hongkongu a výsledky svojej práce publikovali v prestížnom periodiku americkej akadémie vied.
Prenášačom vírusu SARS je podľa nich netopier podkovárovitý, ktorý sa cení ako lahôdka i ako liek pre jeho využitie v čínskej medicíne. Tento druh mohol údajne rozšíriť vírus aj medzi inými druhmi v živočíšnej ríši.
SARS sa po prvý raz objavil v Číne v roku 2002 a nasledujúci rok sa leteckými cestami rozšíril do celého sveta, kde dosiaľ zabil vyše 700 ľudí a infikoval ďalších 8000.
Ochorenie spôsobuje nový vírus nazvaný SARS-koronavírus. Koronavírus je sa za normálnych okolností bežne vyskytuje u ľudí i u zvierat a zvyčajne nespôsobuje nič vážnejšie než nádchu či prechladnutie.
SARS je však odlišný. Pri skúmaní zvierat žijúcich v divočine na hongkonskom vidieku vedci našli koronavírus podobný SARS u takmer 40 percent divých čínskych netopierov podkovárovitých. Genetický rozbor netopierieho vírusu SARS ukázal, že je úzko spojený s ľudským koronavírusom SARS.
Vedci zatiaľ nedokážu určiť, ako sa vírusom nakazili netopiere, prípadne či ony samotné sú zodpovedné za jeho prenos na ďalšie cicavce. Keďže však netopierí trus sa využíva v čínskej medicíne a mäso z netopiera sa v niektorých častiach Ázie považuje za delikatesu, vedci odporúčajú, aby sa s týmito živočíchmi narábalo nanajvýš opatrne.
Najbližší trh s divými zvieratami v meste Šen-čen, kde sa našli zvieratá infikované vírusom SARS, sa nachádza len 17 kilometrov od miesta, kde žijú netopiere s vírusom SARS, pripomínajú vedci.