
Stalo sa vám už, že vás kaktus v obchode popichal? Darčekový obal vystihuje charakter tohto kvetu, je pevný a hlavne pekný.

Motív na tienidle bol pôvodne súčasťou voľnej tvorby. Adaptácia motívu - KAZO MAŤO
Autor lampy - MAREK ŠKRIPEŇ

Ozdobné obaly zo strečovej lepenky sa tvarovo prispôsobujú a sú vhodné do interiéru v jednoduchých čistých líniách. FOTO - ARCHÍV H. H.
Pri klasických výtvarných technikách, akými sú napríklad voľná grafika, lept, suchá ihla či sieťotlač, originalitu diela zabezpečuje návrh v priamej súvislosti s jeho technickým prevedením. V takomto prípade je limitovaná séria diela nutná, navyše daná technickými aj autorskými obmedzeniami, ktoré sa dlhodobým vývojom vyselektovali. Každý kus je originálom, ktorý má svoje poradové číslo a označenie série.Čím je náklad jednej série nižší, tým je hodnota výtlačkov vyššia. „Bežne sa stáva, že grafiky sa falšujú alebo autor samovoľne zvyšuje výšku nákladu série. Je vždy na autorovi a na miere jeho etickéího cítenia, ako si svoje dielo ustráži,“ hovorí Robert Jančovič, vedúci oddelenia grafiky na VŠVU v Bratislave.
V dizajne sa za originál považuje len návrh samotný. Produkt, ktorý na základe neho vzniká, nie je súčasťou série, teda ani originálom. Výška jeho nákladu je limitovaná ponukou, dopytom a druhom komodity, ktorú charakterizuje. Podobne to platí aj v grafickom dizajne. Séria môže vzniknúť v prípade autorského plagátu, ktorý je vyrobený technikou sieťotlače, a vtedy sa čísluje podobne ako voľná grafika.
Jednotlivé výtvarné postupy majú svoje normy, ktoré určujú, aký počet diel sa v rámci príslušnej techniky považuje za originál:
maľba - 1 kus
socha - do 5 kusov
sieťotlač - 200 až 500 kusov
litografia - do 200 kusov
lept - do 100 kusov
suchá ihla - do 50 kusov