
Poličky pre vozičkára umiestnemi nižšie a najlepšie na výsuvné koľajničky.

Rúra na pečenie umiestnená vyššie než zvyčajne je dostupnejšia.

FOTO – ARCHÍV KORYNA

Prekážku na lodžiu pomôže prekonať nájazdová rampa. KRESBY – AUTORKA

Umývanie je ľahšie v plastovej stoličke s kolieskami.
Jednou z oblastí, kde máme v našej spoločnosti čo naprávať, je prispôsobenie bývania telesne postihnutým alebo osobám so zníženou pohyblivosťou. Takým sa po úraze alebo zákernej chorobe môže stať hocikto z nás. Nepripravenosť dispozičného členenia našich bytov či absenciu zodpovedajúceho zariadenia interiéru pocíti najvýraznejšie práve ten, kto bol nedávno zdravý. Napokon aj starší ľudia sú menej pohybliví a vyžadujú si podobne riešené obydlie, aby mohli byť, ak už nie sebestační, tak aspoň menej závislí od pomoci iných. To môže čakať každého relatívne zdravého človeka, ktorý má nádej dožiť sa neskorej jesene života.Pomocná „barlička“ by mala menej pohyblivým ľuďom byť naporúdzi na každom kroku v byte. Či už ide o dostatočne priestranný vstup do domu, bytu, oslobodený od horizontálnych prekážok v podobe vysokých prahov, schodov, ťažko sa otvárajúcich vchodových dverí, prístup k blízkemu parkovaciemu miestu či dostupnej garáže. Rovnako dôležité sú rozličné madlá a úchytky v interiéri bytu, ale aj pred ním. Tvarovanie a výška nábytku, jeho umiestnenie, dostupnosť naň, možné polohovanie iba dotvoria zvýšený komfort vynútený zníženou mobilitou.
Vchod do domu a bytu
Šírka vchodových dverí by mala byť najmenej 95 až 110 centimetrov. Ani prah dverí by nemal byť vyšší než 2 až 2,5 centimetra. To je dôležité rovnako pre vozíčkarov, ako aj pre ťažko chodiacich.
Nie všade je vstup do výťahu široký najmenej 80 centimetrov a kabínka 110 a hlboká 140 centimetrov. Iba zásadná rekonštrukcia v mnohých bytových domoch by našu súčasnosť mohla zásadne zmeniť. Reálnejšia je výmena bytu do prostredia našim potrebám vyhovujúcejším, aj za cenu straty atraktivity prostredia.
Možnosť vlastniť garáž, navyše prístupnú výťahom v suteréne či prízemí domu je vzácna, známa skôr zo zahraničných filmov. Takáto garáž by bola najvhodnejšia s diaľkovým otváraním, šírka 385 centimetrov a voľný priestor za zaparkovaným autom aspoň 125 centimetrov umožnia nastupovanie aj z vozíka a uloženie vozíka do batožinového priestoru priamo v suchu garáže v prípade zlého počasia. Všetky horizontálne prekážky a schody by mali nahradiť nájazdové rampy.
Potrebná lodžia či balkón
Čerstvý vzduch a posedenie na balkóne by mali byť dosiahnuteľné aj menej pohyblivému. Výhodné by bolo mať lodžiu chránenú pred vetrom zo strán a hlbokú 160 centimetrov.
Väčšou prekážkou sú vysoké prahy, o ktoré zakopnú aj zdraví mladíci. Balkónové dvere neraz neumožnia bezproblémový vstup ani ťažko chodiacej osobe. Takíto ľudia sú často starší a aj vinou zníženej pohyblivosti a liekov obéznejší, pohyb s barlami cez uzučké dvere je pre nich prinajlepšom nepríjemný.
V mnohých, najmä panelových bytoch, sa pre úzke priestory na vozíku takmer nedá pohnúť. Chodby, kúpeľne, neraz priechodné a maličké WC obmedzujú najviac pri otáčaní. Tieto priestory by mali mať nainštalované držadlá, najlepšie kovové, bezpečne uchytené v stene. Rohy a hrany stien je lepšie mierne zaobliť alebo kryť zaoblenými rohovými lištami z dreva.
Spálňa šitá na mieru
Aj keby mali mať nábytok na nožičkách vysokých aspoň 30 centimetrov, aby sa tesne k nemu dostal vozičkár so stúpadlom na chodidlá, lôžko v spálni by malo byť vysoké až 50 centimetrov. Z takého sa podstatne ľahšie vstáva.
Matrac je lepší jednodielny, o 20 centimetrov dlhší než telo spiaceho, mierne tvrdší. Je dobré, keď je v blízkosti odkladacia plocha s regulovateľnou intenzitou svetla. Polohovanie lôžka v hornej časti ako aj v miestach nôh nie je prepychom, ale zdravotnou požiadavkou. Priplatenie za dokonalú posteľ s možnosťou regulovania tvrdosti v jednotlivých zónach je jednou z najrozumnejších investícií na udržanie krehkého zdravia.
Oddychová zóna
Môže byť zriadená v samostatnej obývacej izbe alebo aj v spálni. Postačí pevné kreslo, pohodlné s vysokou opierkou chrbta a rúk, nie s veľmi mäkkým čalúnením a nízke. Ideálne by bolo regulovanie sklonu operadla z miesta sediaceho diaľkovým ovládačom.
Je dobré umiestniť oddychové kreslo k dostatku denného svetla, ale s možnosťou zatieniť si ho. V jeho blízkosti by mal byť aj odkladací stolík a telefón, jeden z viacerých aparátov jednej stanice v byte. Primerané umelé osvetlenie je dôležité pre všetkých starších ľudí, nemalo by však oslňovať, na čo bývajú starší podstatne citlivejší.
Kúpeľňa býva najrizikovejšia
Aj mobilní ľudia sa v kúpeľni často pošmyknú. Jej bezpečnosť a z toho vyplývajúca samostatnosť pri osobnej hygiene dodáva menej mobilným ľuďom dôležitý pocit nezávislosti. Voda okrem toho pôsobí aj terapeuticky na organizmus s pohybovými problémami. Dôležitá je možnosť termostatickej regulácie vody.
Podlaha by mala byť pokrytá protišmykovým materiálom alebo z drobnej mozaiky. Madlá sú tu rovnako dôležité. Podľa možností je dobré vymeniť vaňu za inú, s nižšími okrajmi. Pomôže aj zvýšená podesta, ktorá uľahčí vstupovanie do vane. Dno vane musí mať protišmykovú gumenú podložku.
Riešenie kúpeľne
Možnosť odkladacej alebo výklopnej sedačky na vani zvýši pocit bezpečnosti pri umývaní. Okrem sériovo či zákazkovo vyrábaných ju môžeme urobiť napríklad z pertinaxu, ktorý je výnimočne pevný a odolný proti vlhkosti. Treba na ňom však zabrúsiť ostré hrany.
Vozičkárom treba možnosť hygieny riešiť iným spôsobom. Mali by mať možnosť dostať sa k sprchovaciemu boxu na vozíku a možnosť presadnuť do špeciálnej sedačky. To predpokladá aj dostatočne veľký priestor, ktorý sa často dá získať len odstránením klasickej vane. Najlepšie je, keď je kúpeľňa v susedstve so spálňou telesne postihnutého.
Dôležité pracovisko kuchyňa
Kuchyňa býva tiež rizikovou časťou bytu, riziko znásobuje pomerne rôznorodá a aj namáhavá práca. Už rozloženie pracovných a odkladacích plôch do tvaru písmen L alebo U uľahčí manipuláciu s predmetmi. Voľným priestorom však treba šetriť ešte výraznejšie, než u mobilných ľudí. Pohyb s barlami, či dokonca na vozíčku si vyžaduje viac komunikačnej plochy.
Rovnako dôležitá je výška umiestnených spotrebičov a pracovných plôch. Pre všetkých starších ľudí by mala byť individuálne upravená, pretože norma vychádza z priemernej výšky človeka, ktorú starí ľudia zďaleka nedosahujú. Najmä varné plochy na sporáku bývajú privysoko, zvlášť keď k nim pripočítame výšku hrncov.
Aj umiestnenie chladničky, rúry na pečenie, dvierok mrazničky, mikrovlnnej rúry nemajú byť prinízko ani veľmi vysoko.
Vozičkári by mali mať vjazd vozíkom až tesne k varnej ploche, drezu, pracovnej doske, teda priestor pod nimi musí ostať voľný. Tieto plochy je lepšie usporiadať do tesného susedstva, chôdza či jazdenie vozíkom navyše môže byť vyčerpávajúce a aj nebezpečné.
Zásuvky a výsuvné skrinky na kolieskach ako kontajnery sú praktickým riešením. Aj konštrukcia jedálenského stola by mala rešpektovať prístup k nemu aj s vozíkom tak, aby jeho nohy neboli prekážkou.
MARTA MASARYKOVÁ