Nevhodné je aj odparenie množstva vody v kratšom čase. Rozkladný proces sa zastaví, čo nám prezradí biely povlak na povrchu kompostu. Pomôže nám rovnaký úkon ako pri zahnívaní, prehádzanie kompostu. Pri prehadzovaní zamokrenej zmesi do nej zapracujeme posekané tvrdšie rastlinné zvyšky alebo drevené piliny. Do vysušeného kompostu primiešame rastlinný výluh, čerstvo pokosenú trávu a zvyšky zeleniny.
Dozrievanie kompostu urýchlime o niekoľko týždňov opakovaným častým prehadzovaním. Dobre založený kompost však aj bez tohoto úsilia dostaneme po roku. Spoznáme to vtedy, keď má rovnomerne tmavú farbu bez rozoznateľných väčších častí okrem kúskov dreva a škrupín. Jeho vôňa je pomerne príjemná, nie ostrá, mierne korenistá.
Najlepšie je hotový kompost zapracovať do pôdy, dlhodobým skladovaním sa znižuje podiel niektorých živín. Keď ho musíme odložiť pod neskôr vysádzané či vysievané rastliny, preložíme ho do mierne vyhĺbenej jamy a prekryjeme čiernou igelitovou fóliou, pod ktorou by sme ho občas mali trocha zvlhčiť.