FOTO - ARCHÍV SME
Áčka na oči, béčka na nervy, céčka proti chrípke, éčka na pleť, zinok na vlasy, vápnik na kosti, k tomu ešte nejaká ideálna trojkombinácia proti stresu, vyčerpanosti a nádorom. Je to rýchle a pohodlné. Stačí zájsť do lekárne a všetky vitamíny a minerály naraz naládovať do seba. Stupňuje sa to najmä na jeseň. Netreba vláčiť kilá jabĺk, kapusty, mrkvy, strúhať a krájať a odšťavovať.
Naozaj je to také jednoduché?
"Ani najlepšia vitamínová tabletka vám nezabezpečí takú bohatú zmes živín ako obyčajná kapusta, jablká či šošovica. Takú nenamieša žiadna farmaceutická firma. Vitamíny v tabletkách môžu pomôcť, netreba sa im vyhýbať, ale je ťažké určiť, kto ich skutočne presne potrebuje a v akom množstve. Najmä pri multivitamínových preparátoch a rôznych kombinovaných výživových doplnkoch by sme mali byť opatrní, aby sme to neprehnali. Vitamíny a minerály totiž navzájom spolupôsobia a vo vysokých dávkach narúšajú rovnováhu v tele," hovorí MUDr. Katarína Babinská z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Pozor na predávkovanie
Komplexnú vitamínovú kúru potrebuje málokto, a preto je zbytočné dodávať telu vitamíny, ktoré nepotrebuje. Deti by sme nemali takto dopovať vôbec, len výnimočne. Pediater Peter Janko: "Iba ak sa ukáže ich nedostatok alebo si to vyžaduje diagnóza pri nejakom ochorení. Šumivé tabletky by som deťom vôbec neodporúčal." Výsledkom nadmerného dopovania sa céčkom je často iba drahý moč, lebo obličky nezužitkovaný vitamín vylúčia.
Nadbytok niektorých vitamínov však môže byť pre náš organizmus nebezpečný. Ženy, ktoré napríklad dlhodobo konzumujú viac ako 30 mg vitamínu A denne, sú omnoho častejšie ohrozené spontánnymi zlomeninami a odnesú si to paradoxne aj vlasy.
Netreba zabúdať ani na to, že mnohí výrobcovia dopĺňajú vitamíny a stopové prvky do nápojov, cereálií, margarínov, paštét a inde, takže dávky sa znásobujú.
Jednou z možností ako predísť predávkovaniu je užívať radšej iba polovicu z odporúčanej dávky na multivitamínovom prípravku.
Ako zistiť, čo nám chýba?
Nedostatkom vitamínov a minerálov sú ohrození najmä ľudia, ktorí držia drastické diéty, ženy počas tehotenstva, ľudia s akútne oslabenou imunitou, vyčerpaní a prepracovaní ľudia, onkologickí pacienti, fajčiari, alkoholici a všeobecne starší ľudia.
Ak chcete vedieť, čo chýba vášmu telu, môžete požiadať o rozbor, či máte dostatok minerálov v tele. Hladina železa, vápnika, draslíka a niektorých ďalších minerálov sa robí bežne. Niektoré špeciálne vyšetrenia, ako je hladina vitamínov, sa robia len v určitých prípadoch. Môže vám ich naordinovať lekár, ak pátra po vašej diagnóze, ak máte akútne oslabenú imunitu, ste príliš často chorí alebo beriete lieky, ktoré zaťažujú váš organizmus. Ďalšou možnosťou je dať si urobiť rozbor zloženia tela v niektorom zo súkromných centier za poplatok niekoľko sto korún.