Mníchov 14. februára (TASR) - Celkovému zdraviu človeka prospieva čítanie novín, počúvanie rozhlasu, hra so skladačkami rôzneho typu a všetky rozumové činnosti, ktorými sa trénuje šedá kôra mozgová.
Kolektívu amerických vedcov sa teraz podarilo dokázať, že pravidelný rozumový tréning udržiava nielen čulého ducha a zdravé telo, ale znižuje aj možnosti degeneratívneho ochorenia mozgu v staršom veku, napríklad výskyt Alzheimerovej choroby.
Táto nepríjemná, doteraz nevyliečiteľná choroba, ktorá postihuje milióny ľudí na celom svete, nevedie len k poruche pamäti a reči, ale aj k celkovej deštrukcii osobnosti postihnutého človeka. O príčinách jej vzniku vedia odborníci len veľmi málo, viacero odborných štúdií však naznačilo, že riziko ochorenia môže minimalizovať aj samotný človek.
Túto známu skutočnosť potvrdila aj najnovšia štúdia kolektívu Roberta Wilsona z Medicínskeho centra sv. Lukáša v Chicagu.
V roku 1985 sa vedci začali zaujímať o 800-členný kolektív kňazov a rádových sestier vo veku nad 65 rokov a skúmať mozgový tréning týchto ľudí. Išlo napríklad o lúštenie krížoviek a rôznych hádaniek, čítanie kníh, sledovanie rozhlasu a televízie.
Za svoju duševnú aktivitu dostávali dobrovoľníci známky od jedna po päť, pričom jednotka znamenala najhorší výsledok a bola určená tomu, kto svoje šedé mozgové bunky trénoval len veľmi obmedzene, prípadne vôbec nie.
Po 15 rokoch diagnostikovali lekári z 800- člennej skupiny dobrovoľníkov Alzheimerovu chorobu v 111 prípadoch. Najmenší výskyt zaznamenali pritom v skupine "štvorkárov" a "päťkárov", ktorí si pravidelne cvičili pamäť a logické myslenie pomoou rôznych duševných činností.
Výsledky rozsiahlej štúdie potvrdili známu skutočnosť, že pravidelným mozgovým tréningom možno riziko Alzheimerovej choroby v neskoršom veku znížiť až o 47 percent, píše nemecký denník Süddeutsche Zeitung.
jč dem