Dentálna hygienička pomocou vyšetrení presne určí, aký typ kefky máte využívať, poradí, ktoré pomôcky vám uľahčia vyčistiť medzizubné priestory, kam sa zubná kefka nedostane, ako si vyberať zubnú niť, prípadne zubné špáradlá, akú veľkosť medzizubnej kefky potrebujete práve vy. Všetky činnosti, ktoré robí dentálna hygienička, možno žiadať aj od zubného lekára. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV
Hoci kefku na zuby má v kúpeľni skoro každý, len málokto ju vie skutočne správne používať. Boli ste niekedy u dentálnej hygieničky?
Cudzinci, ktorí sa rozhodnú navštíviť Slovensko, bývajú prekvapení dvojnásobne: najprv množstvom krásnych žien v takej malej krajinke, vzápätí zápachom, ktorý vanie z úst mnohých jej obyvateľov. Nepríjemný dych spôsobuje vo väčšine prípadov chronický zápal ďasien, ktorý sa po čase zmení v paradontózu.
"Takzvaný šakalí dych trápi pravidelne a dlhodobo až štvrtinu populácie, mužov a ženy bez rozdielu. Často je však tiež prvou známkou toho, že sa v našej ústnej dutine deje niečo zlé, napríklad paradontóza," hovorí MUDr. Irena Lacková, viceprezidentka Slovenskej komory zubných lekárov.
Vo vyspelých krajinách patrí už tento problém takmer do historických análov. Napríklad vo Švajčiarsku je problém ukázať študentom medicíny pokročilú paradontózu inak než na starých diapozitívoch.
U nás by sa takáto výučba mohla pokojne odohrávať na ulici. "Paradontída, ľudovo paradontóza v ľahšej či ťažšej forme sprevádza až 99 percent všetkých štyridsiatnikov a jej predzvesť, chronický zápal ďasien už trápi veľkú časť pätnásťročných slečien či mladých mužov," hovorí zubná lekárka.
Príčina: až príliš banálna
Dôvod tejto "ďasnovej epidémie" je pritom až zúfalo banálny: nedostatočné alebo zlé čistenie zubov. Zatiaľ čo vo svete sa už deti v škôlkach učia, ako správne zaobchádzať so zubnou kefkou, u nás túto jednoduchú procedúru neovládajú ani dospelí. Mnohí z tých, ktorí vkročia do ordinácie zubára s pokročilou paradontózou, sú spočiatku dotknutí a urazení, keď namiesto očakávaných stomatologických zásahov musia na makete nacvičovať správnu techniku čistenia zubov. Po druhej návšteve už väčšina pripustí, že to dovtedy skutočne nevedeli a ich deti to vedia lepšie, lebo sa to naučili v škôlke.
Ako sa dospelí učia čistiť zuby
Človek sa nenarodil s vrodenou danosťou umývať si zuby. Tak, ako sa v škole musí naučiť čítať, písať, tak ho musí niekto naučiť umývať si zuby. A pretože to často nevedia ani rodičia, lebo nás to učili všelijako, musí sa to naučiť inde.
Napríklad u dentálnej hygieničky. "Chodia k nám deti aj ich mamy či babičky. Manželky posielajú manželov. Aj ľudí v päťdesiatke učíme čistiť si zuby. Je to naozaj veľmi zanedbané," hovorí dentálna hygienička Iveta Papánková zo záhoráckej obce Gbely, ktorá túto profesiu robí už 12 rokov.
Za ten čas sa stretla s kurióznymi prípadmi. "Mali sme ľudí, ktorí vôbec nemajú kefku a zuby si čistia len prstom alebo špáradlom, niektorí dodnes vôbec nepoužívajú pastu a robia to halabala. Ak sa to však naučia, zaplatia pár stoviek za návštevu u nás, efekt je vynikajúci," hovorí.
Dentálne hygieničky majú totiž čas na to, čo vám zubný lekár nestihne povedať alebo ukázať. Sú to špeciálne vyškolené pracovníčky, ktoré pracujú pri zubných ambulanciách, spravia vám dokonalú hygienu, odstránia zubný kameň, mäkké povlaky, spravia jednoducho všetko, čo v ústach treba.
Ak si napríklad potrebujete dať odstrániť len zubný kameň, objednacie lehoty nie sú také dlhé ako k zubnému lekárovi.
Prekvapenia a objavy
Na návštevu dentálnej hygieničky si treba zobrať svoju kefku. Možno sa dozviete, že by ste ju mali ihneď hodiť do koša, lebo je príliš tvrdá.
Potom možno zistíte, že si zuby umývate úplne nesprávne, dokonca si škodíte. Do roku 1975 totiž stomatológovia odporúčali na bočných plochách krúživé pohyby, takže mamy učia deti ešte stále po zuboch krúžiť. Je to zle.
Čo sa môže stať? "Predstavte si, že pacient, ktorý si nevie správne umyť zuby, si zoberie tvrdú kefku, bieliacu pastu s veľkými zrniečkami a vyvinie maximálny tlak, aby mal zuby rýchlo čisté. Výsledok - krčky zubov sú úplne vyšúchané a zničené. Ja tomu hovorím podnikateľská choroba - tvrdá kefka, silná bieliaca pasta, silný tlak, no katastrofa, spúšť v ústach," hovorí MUDr. Lacková.
V dnešnej prílohe si prečítajte všetko o tom, ako by sme si mali denne upratovať v ústach.