Bratislava 4. októbra (TASR) - Liečba rakoviny hrubého čreva závisí najmä od stupňa pokročilosti ochorenia. V prvom štádiu možno vyliečiť viac ako 70 percent chorých, povedal dnes pred novinármi primár na Národnom onkologickom ústave Tomáš Šálek. Priemerné percento vyliečených vo všetkých štádiách je spolu okolo 35 percent.
Rakovina hrubého čreva je u žien druhým najčastejším zhubným nádorom po rakovine prsníka a už mužov na treťom meste po rakovine prostaty a pľúc, konštatoval Šálek.
Štandardným spôsobom liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka - čiže kolorektálneho karcinómu (KRK) je chirurgické odstránenie nádoru a následná chemoterapia alebo ožarovanie.
Už aj na Slovensku sa začal využívať nový spôsob liečby tzv. cielená terapia. Európska komisia v januári 2005 schválila použitie prvej monoklonálnej protilátky bevacizumabu, ktorý zabraňuje vzniku nových nádorových ciev.
Tento unikátny spôsob fungovania nového onkologického lieku spočíva v tom, že zablokuje prísun "potravy" k nádoru, čiže zamedzí rastu ciev zásobujúcich nádor, vysvetlil Šálek.
Monoklonálna protilátka bevacizumab nenapáda priamo bunky vzniknutého karcinómu, ale zabraňuje tvorbe a udržiavaniu jeho nových ciev. Na rozdiel od doterajších metód táto liečba eliminuje nádor "zvonku", a to tak, že nepoškodzuje všetky tkanivá, ale len nádorové cievy, spresnil Šálek.
To však neznamená, že doterajšie metódy sa stanú prebytočnými, nová liečba sa kombinuje s režimami chemoterapie a je úspešná aj pri vzniku metastáz.
Tento jedinečný onkologický liek je dostupný na Slovensku od 1. októbra pre liečbu metastatického kolorektálného karcinómu.
zah tal