SME

WHO varuje pred globálnou epidémiou chronických ochorení

Ženeva 5. októbra (TASR) - Rozvojové krajiny môžu bojovať proti "globálnej epidémii" chronických ochorení prijatím nenákladných opatrení, ktoré v niektorých ...

Ženeva 5. októbra (TASR) - Rozvojové krajiny môžu bojovať proti "globálnej epidémii" chronických ochorení prijatím nenákladných opatrení, ktoré v niektorých bohatých krajinách pomohli znížiť úmrtia na srdcové ochorenia až o 70 percent, uviedla dnes v Ženeve Svetová zdravotnícka organizácia (WHO).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V dnes zverejnenej správe pod názvom "Prevencia chronických ochorení - životná investícia" WHO upozorňuje, že takmer polovici všetkých úmrtí na srdcové ochorenia, rakovinu, infekcie dýchacieho traktu, mŕtvice a diabetes - ktorým tento rok podľahne 35 miliónov ľudí - sa dá zabrániť.

SkryťVypnúť reklamu

Rozvojové krajiny, kde dochádza až k 80 percentám úmrtí na chronické choroby (z toho polovica sú ženy), musia podľa WHO nasledovať príklad západných krajín predovšetkým v redukcii používania tabaku, soli, cukru a nasýtených tukov v potrave. Ako hovorí zástupkyňa generálneho riaditeľa WHO pre neprenosné choroby Catherine Le Gales-Camusová, dnes je vo svete "mohutná epidémia chronických chorôb a ak sa nič neurobí, bude sa šíriť ešte rýchlejšie a dramatickejšie".

Cieľom WHO je zabrániť úmrtiam 36 miliónov ľudí do roku 2015 znížením miery úmrtnosti na chronické ochorenia o dve percentá ročne. Táto méta je podľa WHO dosiahnuteľná. "Chceme zamedziť, aby ľudia zomierali v ranom veku, predčasne a v bolestiach na ochorenia, ktorým sa dá zabrániť," hovorí Robert Beaglehole, riaditeľ kampane WHO pre prevenciu zdravia a chronických ochorení.

SkryťVypnúť reklamu

Až 80 percentám všetkých srdcových chorôb, mŕtvic a prípadov diabetes typu 2, a vyše 40 percentám prípadov rakoviny sa dá zabrániť, uvádza sa v správe WHO.

Chronické ochorenia majú aj obrovský hospodársky dopad. Podľa odhadov WHO takéto choroby budú v nasledujúcom desaťročí stáť Čínu 558 miliárd dolárov (18,16 bilióna Sk), Ruskú federáciu 303 miliárd miliárd dolárov (9,86 bilióna Sk) a Indiu 237 miliárd dolárov (7,7 bilióna Sk).

Krajiny s nízkym a stredným príjmom, kde je epidémia najhoršia, si musia vziať príklad z rozvinutejších krajín. Treba predovšetkým zalarmovať verejnosť pred nebezpečím vysokej hladiny cholesterolu a vysokým krvným tlakom, čo sa ukázalo byť na Západe veľmi účinné.

Úmrtnosť na srdcové ochorenia tu v dôsledku osvety za posledných 30 rokov klesla o 70 percent, konkrétne v Austrálii, Británii, Kanade a USA. V Poľsku sa v 90. rokoch minulého storočia znížila o 10 percent ročne, pričom náklady boli minimálne. Krajina zaistila dostupnosť ovocia a zeleniny a zrušila dotácie na maslo, čím sa tento produkt dostal do konkurencie so zdravšími rastlinnými olejmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším významným faktorom prispievajúcich k vzniku chronických ochorení, najmä srdcového infarktu, je obezita. Podľa WHO trpí na svete nadváhou až obezitou viac než miliarda ľudí, čím môže počet úmrtí na infarkt stúpnuť na 1,5 miliardy za dekádu, varuje WHO.

Zvlášť nebezpečná je detská obezita; alarmujúcim faktom je, že až 22 miliónov detí mladších ako päť rokov trpí nadváhou. WHO sa v súvislosti s týmto vývojom chystá rokovať s výrobcami nápojov a občerstvenia a dohodnúť s nimi akčný plán.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  4. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  8. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  1. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  2. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  3. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  4. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  5. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  6. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 61 073
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 128
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 9 693
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 443
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 7 826
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 164
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 960
  8. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni 4 151
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu