SME

Správa inštitútu Karolinska ukazuje na nerovnosti v liečbe rakoviny v Európe

Brusel 6. októbra (TASR) Pacienti trpiaci rakovinou v Európe nemajú rovnaký prístup k najnovším liečebným inovatívnym metódam. Konštatuje sa to v správe, ...

Brusel 6. októbra (TASR) Pacienti trpiaci rakovinou v Európe nemajú rovnaký prístup k najnovším liečebným inovatívnym metódam. Konštatuje sa to v správe, ktorú dnes zverejnili v Európskom parlamente (EP) v Bruseli. Správu, ktorú vypracovali švédsky Karolinska Institutet (KI) a Štokholmská ekonomická škola, obsahuje informácie z 19 krajín a reprezentuje tak 75 percent obyvateľov Európy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej predkladatelia onkológ z KI Nils Wilking a profesor z Centra pre zdravotnícku ekonomiku Štokholmskej ekonomickej školy Bengt Jönsson apelovali na to, aby kompetentné osoby v jednotlivých štátoch Európy uvedenú nerovnosť urýchlene odstránili.

SkryťVypnúť reklamu

Zo správy "Celoeurópske porovnanie o dostupnosti k onkologickým liekom" vyplynulo, že napriek existencii prospešných nových inovatívnych liečebných postupov, pacienti v niektorých krajinách Európy nemajú rovnaký prístup k nových liekom proti rakovine. Zároveň rýchlosť, s akou pacienti majú možnosť byť liečení najnovšími liekmi, vo veľkej miere závisí od krajiny kde žijú.

Rakúsko, Španielsko a Švajčiarsko sú lídrami v rýchlosti zavádzania nových liekov proti rakovine do liečby v praxi, zatiaľ čo Veľká Británia, Česko, Maďarsko, Poľsko, ako aj Nórsko v tomto zaostávajú, konštatuje sa v správe.

Onkológ Wilking z KI dnes v EP v Bruseli pred novinármi objasnil: Pacienti musia čakať príliš dlho na to, aby mali úžitok z nových liečebných postupov. Najväčšie prekážky pri užívaní nových liekov sú spojené s opatreniami na prerozdelenie finančných zdrojov a rozpočty v zdravotných systémoch jednotlivých krajín. O týchto opatreniach rozhodujú politici či kompetentní štátni úradníci."

SkryťVypnúť reklamu

Wilking a Jönsson poukazujú na to, že celkové zdravotnícke náklady na liečbu rakoviny v krajinách zahrnutých do správy, sa odhadujú na 120 eur na jedného obyvateľa, čo predstavuje len päť percent celkových výdavkov na zdravotníctvo. Cena liekov proti rakovine sa pohybuje od 7 do 16 eur na občana v Európe.

Náklady spojené s hospitalizáciou pacienta v nemocniciach sú najvýznamnejšou časťou priamych nákladov na liečbu rakoviny v Európe. Tieto tvoria 60 až 94 percent všetkých nákladov, pričom menej ako 10 percent sa vynakladá na lieky.

"Prvoradou v prístupe k pacientom trpiacim na rakovinu v Európe by mala byť perspektíva úžitku nových liekov, a to pacientom ako aj spoločnosti. Treba však zaviesť racionálnejší systém alokácie nákladov - zdrojov do systému zdravotnej starostlivosti, zdôraznili Bengt a Jönsson zo Štokholmskej ekonomickej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Treba zdôrazniť, že nové liečebné postupy sú obvykle orientované na určitú časť populácie." V správe sa ďalej polemizuje, že nové liečebné metódy síce všeobecne zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť, avšak musí sa uznať hodnota, ktorú prinášajú pacientom v predĺžení ich života a v liečbe rakoviny.

Táto správa ilustruje nerovnosť v prístupe k liekom proti rakovine v Európe. Veríme, že táto nerovnosť nebude trvalá," vyhlásili vo svojich vystúpeniach Wilking a Jönsson. Dúfame, že táto správa bude inšpirovať a motivovať tvorcov politických línií, aby urobili okamžité rozhodnutia tak, aby sa znížili uvedené nerovnosti v prístupe k liekom proti rakovine a konali tak v prospech všetkých pacientov trpiacich uvedeným ochorením v Európe."

SkryťVypnúť reklamu

(osobitná spravodajkyňa TASR Miroslava Záhradníkova) žab

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Dovolenka v Egypte: Kde sú pláže pre deti a kde podmorský život?
  2. Čo bude toto leto in?
  3. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  4. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  5. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  7. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 475
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 8 246
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 024
  4. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 865
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 477
  6. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 170
  7. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú 2 946
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 2 118
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu