Brusel 6. októbra (TASR) Pacienti trpiaci rakovinou v Európe nemajú rovnaký prístup k najnovším liečebným inovatívnym metódam. Konštatuje sa to v správe, ktorú dnes zverejnili v Európskom parlamente (EP) v Bruseli. Správu, ktorú vypracovali švédsky Karolinska Institutet (KI) a Štokholmská ekonomická škola, obsahuje informácie z 19 krajín a reprezentuje tak 75 percent obyvateľov Európy.
Jej predkladatelia onkológ z KI Nils Wilking a profesor z Centra pre zdravotnícku ekonomiku Štokholmskej ekonomickej školy Bengt Jönsson apelovali na to, aby kompetentné osoby v jednotlivých štátoch Európy uvedenú nerovnosť urýchlene odstránili.
Zo správy "Celoeurópske porovnanie o dostupnosti k onkologickým liekom" vyplynulo, že napriek existencii prospešných nových inovatívnych liečebných postupov, pacienti v niektorých krajinách Európy nemajú rovnaký prístup k nových liekom proti rakovine. Zároveň rýchlosť, s akou pacienti majú možnosť byť liečení najnovšími liekmi, vo veľkej miere závisí od krajiny kde žijú.
Rakúsko, Španielsko a Švajčiarsko sú lídrami v rýchlosti zavádzania nových liekov proti rakovine do liečby v praxi, zatiaľ čo Veľká Británia, Česko, Maďarsko, Poľsko, ako aj Nórsko v tomto zaostávajú, konštatuje sa v správe.
Onkológ Wilking z KI dnes v EP v Bruseli pred novinármi objasnil: Pacienti musia čakať príliš dlho na to, aby mali úžitok z nových liečebných postupov. Najväčšie prekážky pri užívaní nových liekov sú spojené s opatreniami na prerozdelenie finančných zdrojov a rozpočty v zdravotných systémoch jednotlivých krajín. O týchto opatreniach rozhodujú politici či kompetentní štátni úradníci."
Wilking a Jönsson poukazujú na to, že celkové zdravotnícke náklady na liečbu rakoviny v krajinách zahrnutých do správy, sa odhadujú na 120 eur na jedného obyvateľa, čo predstavuje len päť percent celkových výdavkov na zdravotníctvo. Cena liekov proti rakovine sa pohybuje od 7 do 16 eur na občana v Európe.
Náklady spojené s hospitalizáciou pacienta v nemocniciach sú najvýznamnejšou časťou priamych nákladov na liečbu rakoviny v Európe. Tieto tvoria 60 až 94 percent všetkých nákladov, pričom menej ako 10 percent sa vynakladá na lieky.
"Prvoradou v prístupe k pacientom trpiacim na rakovinu v Európe by mala byť perspektíva úžitku nových liekov, a to pacientom ako aj spoločnosti. Treba však zaviesť racionálnejší systém alokácie nákladov - zdrojov do systému zdravotnej starostlivosti, zdôraznili Bengt a Jönsson zo Štokholmskej ekonomickej školy.
Treba zdôrazniť, že nové liečebné postupy sú obvykle orientované na určitú časť populácie." V správe sa ďalej polemizuje, že nové liečebné metódy síce všeobecne zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť, avšak musí sa uznať hodnota, ktorú prinášajú pacientom v predĺžení ich života a v liečbe rakoviny.
Táto správa ilustruje nerovnosť v prístupe k liekom proti rakovine v Európe. Veríme, že táto nerovnosť nebude trvalá," vyhlásili vo svojich vystúpeniach Wilking a Jönsson. Dúfame, že táto správa bude inšpirovať a motivovať tvorcov politických línií, aby urobili okamžité rozhodnutia tak, aby sa znížili uvedené nerovnosti v prístupe k liekom proti rakovine a konali tak v prospech všetkých pacientov trpiacich uvedeným ochorením v Európe."
(osobitná spravodajkyňa TASR Miroslava Záhradníkova) žab