Až desať percent sedemročných detí sa ráno zobudí v mokrej postieľke. Medzi tridsiatimi deťmi v bežnej triede nájdeme určite tri také, ktoré sa v noci pocikávajú a veľmi tým trpia. Len málo rodičov zájde s týmto problémom k lekárovi, lebo to taja a hanbia sa za to. Nočným pomočovaním trpeli aj niektoré známe osobnosti: J. J. Rousseau, Barbra Streissandová, Sigmund Freud a otvorene o tom hovorili. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME
Enuréza, nočné pomočovanie detí po piatom roku, je jeden z najnepríjemnejších problémov u detí na celom svete. Na Slovensku ním trpí viac ako 50-tisíc detí. Či chcú alebo nechcú, pocikajú sa aspoň tri aj viac ráz týždenne.
"Je to pre ne neuveriteľná trauma," hovorí detská psychologička Mária Tóthová-Šimčáková. "Sú presvedčené, že sú jediné s týmto problémom na svete. Sú preto osamotené, lebo pomočovanie skutočne nie je taká vec, o ktorej by mohli otvorene hovoriť, diskutovať s kamarátmi. Nie je to psychické ochorenie, ale jednoznačne psychicky ovplyvňuje vývoj osobnosti dieťaťa, tento problém môže dokonca zmeniť jeho charakter."
Podľa medzinárodnej štúdie považujú deti pomočovanie dokonca za tretí najväčší problém, aký ich môže postihnúť - hneď po strate rodičov a strate zraku.
"Práve pomočovanie dieťaťa zvykne deti a rodičov veľmi odcuziť, rodičia dieťa hrešia, to sa cíti bezmocné, lebo nevie ako to vyriešiť," varuje psychologička.
Rodičia to riešia všelijako
Buď si to nevšímajú, mávnu rukou, však z toho vyrastie, alebo nastupuje bitka, trestanie, nadávanie či dokonca zahanbujúce dávanie plienok aj v štyroch, piatich, či dokonca v šiestich rokoch. Sú aj takí, čo vyskúšajú iks liečiteľov, k lekárovi nezájdu a problém tutlajú doma.
To je veľká chyba. "Je to problém, ktorý sa dá riešiť, utajovanie nepomáha. Neraz prichádzajú k lekárovi až po niekoľkoročnom trápení a priznajú, že sa hanbili vyhľadať odbornú pomoc," hovorí nefrológ László Kovács. Predovšetkým však treba zmeniť postoj k mokrej posteli a netrápiť deti aj seba. Je to aj v ich záujme, ani tí najlepší a najtrpezlivejší rodičia totiž niekedy nezvládnu sústavné prezliekanie postele. V prílohe ponúkame rady a tipy, ako tento riešiť, aby to bolo v suchu.
Rady rodičom
Čo urobiť, ak je posteľ pravidelne mokrá
1. Zachovať pokoj a dieťa netrestať.
2. Poradiť sa čo najskôr s lekárom.
Čo robiť, aby nebola opäť mokrá
1. Naučte deti správny pitný režim.
2. Piť treba najmä dopoludnia, popoludní príjem tekutín znižovať.
3. Kedysi propagovaný zákaz piť od 16. hodiny je drastický a nesprávny.
4. Hodinu pred spánkom by už dieťa nemalo piť, alebo len niekoľko dúškov.
5. Dodržiavajte spánkový režim dieťaťa.
6. Odstráňte večerný stres a zhon, písanie úloh a pozeranie televízie.
7. Dbajte, aby sa dieťa pred spaním vycikalo.
Enuretický zvonček a lieky
Účinný je aj malý prístroj - enuretický hlásič, ktorý sa pripevní na pyžamo. Pri prvej kvapke moču sa spustí zvukový signál, a tak sa vypestuje podmienený reflex na kontrolu močenia. Táto úspešná liečba je vhodná pre 8- až 9-ročné deti, lebo sa predpokladá, že po zazvonení vstanú.
Niektoré deti musia užívať aj lieky vo forme nosových kvapiek, spreja či tabletiek. Ich podanie hodinu až dve pred spaním vedie k zníženiu nočnej produkcie moču. Liečbu, ktorá trvá pol roka až rok, určuje lekár.
Tri typy enurézy - pocikávania
1. Primárna enuréza
Je to sociálne neprijateľné nočné mimovoľné vyprázdňovanie močového mechúra u dieťaťa staršieho ako päť rokov.
2. Sekundárna enuréza
Tak sa označuje stav, keď sa pomočovanie opätovne vyskytne. Zvyčajne býva reakciou na negatívnu zmenu či stresovú situáciu, rozvod rodičov, zmena bydliska, narodenie súrodenca a podobne.
3. Funkčná enuréza
Ide o pomočovanie, ktorého príčinou je organické alebo funkčné poškodenie obličiek, močových ciest alebo iné choroby, napríklad aj cukrovka. Prejavuje sa denným aj nočným pomočovaním, bolestivosťou pri močení a podobne.
Kde hľadať pomoc, ku ktorému lekárovi zájsť?
1. pediater
2. odborný lekár: nefrológ, urológ
3. enuretická ambulancia: je v každom väčšom meste
4. enuretické centrum: je len v Bratislave, Košiciach, Martine
(Ak nepomáha liečba v prvých troch prípadoch, treba sa obrátiť na enuretické centrum, ktoré ponúka komplexnú diagnostiku a liečbu odborníkmi z oblasti nefrológie, urológie, neurológie, psychológie.)
Čo robiť, ak sa rodičia stále hanbia?
Väčšina rodičov sa stále hanbí hovoriť o tomto probléme. Práve pre takéto prípady existuje pomoc s názvom Mokrá linka, ktorú zriadila Spoločnosť pre enurézu SEN. Poskytuje základné poradenstvo, silné argumenty a kontakt na najbližších odborníkov, ktorí sa nachádzajú v mieste vášho bydliska.
Na číslo 0904 394 736 volajte vždy v pondelok a stredu od 15. do 17. h.
Informácie a dobré rady nájdete aj na www.enureza.sk .
TEST: Má vaše dieťa problémy s pomočovaním?
Tento dotazník vám pomôže k lepšej orientácii, akým problémom vaše dieťa pravdepodobne trpí.
Opovedzte na nasledujúce otázky ÁNO alebo NIE
1. Pomočuje sa cez deň?
2. Má mokré škvrny na spodnej bielizni počas dňa?
3. Beží na poslednú chvíľu na záchod?
4. Sú intervaly medzi močením kratšie než 30 minút počas dňa?
5. Je frekvencia močenia počas dňa viackrát ako osem ráz?
6. Je frekvencia močenia počas dňa menej ako tri razy?
7. Pomočí sa aj viackrát za noc?
8. Robí rôzne zadržovacie manévre (prekríženie nôh, čupenie) pred močením?
9. Pociťuje časté nutkanie na močenie?
10. Má bolesť alebo pálenie pri močení?
11. Má slabý alebo prerušovaný prúd pri močení?
12. Prekonalo infekciu močových ciest?
13. Máva ušpinené nohavičky od stolice?
Výsledky testu:
* Ak ste pri všetkých odpovediach odpovedali NIE, vaše dieťa na základe vyplnených otázok pravdepodobne trpí nočnou enurézou.
* Ak ste aspoň pri jednej otázke odpovedali ÁNO, vaše dieťa na základe vyplnených otázok pravdepodobne trpí denným pomočovaním alebo inou poruchou funkcie močových ciest, teda nejde o nočné pomočovanie.