FOTO - ARCHÍV SME
V takom prípade využite prvú príležitosť na bleskovú relaxáciu.
Ide vlastne o bleskový spánok. Počas zaspávania prežíva každý takzvanú fázu alfa, pri ktorej aktivita mozgu klesá z pätnástich až tridsiatich kmitov za sekundu na osem až dvanásť. Až potom upadáme do ďalšej fázy spánku a napokon do veľmi hlbokého sna, v ktorom mozgová činnosť klesne na veľmi nízku frekvenciu v rytme od jedného do štyroch hertzov. Keď si chceme bleskovo odpočinúť, treba zaspávanie prerušiť presne na konci prvej fázy.
Ako si navodiť bleskový spánok
Táto technika sa volá bleskový spánok alebo superspánok. Vyučuje sa na seminároch pre manažérov. Používa ju čoraz viac osôb pracujúcich v náročných stresových zamestnaniach. Je veľmi jednoduchá:
1. Utiahneme sa na tiché miesto a zaujmeme uvoľnenú polohu. Ak nie je iná možnosť, poslúži nám aj chvíľa na toalete.
2. Uchopíme zväzok kľúčov a ruku, ktorá ich drží, spustíme voľne vedľa tela. Mala by sa nachádzať asi pol metra nad dlážkou. Rameno uvoľníme.
3. Zatvoríme oči, uvoľníme svaly a pokojne dýchame. Predstavujeme si pritom pomalý pohyb, napríklad morské vlny zalievajúce pláž. Potom zaspíme.
4. Po piatich až desiatich minútach, keď sa v mozgu končí prvá fáza spánku, sa nám rameno uvoľní natoľko, že ruka kľúče pustí. Na štrngot sa zobudíme.
5.Vstaneme, povystierame sa a pár krokmi sa poprechádzame, aby sme si rozprúdili krvný obeh. S prekvapením zistíme, že nám opäť ostro fungujú všetky zmysly a vládzeme pokračovať ďalej v pracovnej alebo inej činnosti. Tí, ktorí si už vyskúšali techniku, ako dostať pozornosť opäť do kondície, tvrdia, že pravidelný bleskový spánok v priebehu dňa im zlepšil aj kvalitu nočného odpočinku a že im šesť hodín v posteli stačí, aby vstávali oddýchnutí.
(Zdroj: TS-FitServer)