Hormonálna liečba posilňuje imunitnú odpoveď proti rakovine prostaty
Chicago 16. februára (TASR) - Mužské hormóny, androgény, hrajú
pri vzniku rakoviny prostaty dôležitú úlohu. Šíreniu rakoviny bránia
lieky, ktoré potláčajú ...
TASR
Tlačová agentúra
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
Chicago 16. februára (TASR) - Mužské hormóny, androgény, hrajú pri vzniku rakoviny prostaty dôležitú úlohu. Šíreniu rakoviny bránia lieky, ktoré potláčajú účinok androgénov.
Prečo je tomu tak zistila Maria Mercaderová a jej kolegovia z Loyola University v Chicagu: Štvortýždňová liečba podporuje presun určitých imunokompetentných buniek do prostaty.
Vedci uskutočnili s 33 pacientmi s rakovinou prostaty nasledujúci pokus: Počas rôzne dlhého obdobia - jeden, sedem, 21 alebo 28 dní - dostávali lieky, ktoré blokovali androgény. Nádor potom vybrali a podrobili ho analýze.
Všade v nádorovom tkanive objavili T-lymfocyty, ktoré majú v imunitnom systéme kľúčové postavenie, pretože znásobujú účinok iných obranných buniek. T-lymfocyty sa vyskytovali iba v nádore, ale nie v okolitom tkanive. Z toho vyplýva, že T-lymfocyty nádor špecificky rozoznajú a likvidujú, avšak normálne tkanivo si nevšímajú, informoval časopis Proceedings of the National Academy of Sciences.
Výsledky štúdie podľa vedcov potvrdzujú vplyv imunitného systému na terapie proti rakovine prostaty a iným hormonálne podmieneným rakovinovým ochoreniam.
Hormonálne terapie sa nasadzujú väčšinou vtedy, keď nádor vytvoril metastázy. Pri mnohých karcinómoch prostaty hrá dôležitú úlohu mužský pohlavný hormón testosterón, preto sa hormonálne terapie zameriavajú v prvom rade na zníženie hladiny testosterónu. Robí sa to buď odstránením semenníkov alebo liekmi. Hormonálna liečba dokáže rast nádoru potlačiť aj niekoľko rokov, avšak za cenu značne zníženého pohlavného pudu.
Rakovina prostaty postihuje 90 percent mužov nad 60 rokov. Symptómy ochorenia sa často prejavia až v pokročilom štádiu. Silné bolesti alebo krv v moči sú skoro istými znakmi toho, že nádor už prekročil hranice prostaty.
Spoľahlivých metód včasného diagnostikovania rakoviny prostaty je málo. Jednou z nich je PSA test, ktorým sa dokazuje pre prostatu špecifický antigén, teda proteín, vyskytujúci sa normálne iba v prostate. Keď sa v krvi nameria koncentrácia PSA viac ako 20 nanogramov na mililiter, človek trpí s veľkou pravdepodobnosťou karcinómom prostaty. Problematické sú nižšie hodnoty, pretože PSA môže byť v krvi aj vtedy, ak sa nezistí rakovina prostaty.