BRATISLAVA 9. októbra (SITA) - Vedci objavili látku, ktorá môže prevratným spôsobom zlepšiť liečbu rakoviny tráviaceho ústrojenstva a pravdepodobne aj iných druhov onkologických ochorení. Tento liek necháva nádor "hladovať". Práve zhubné nádory sú spolu s chorobami srdcovo-cievneho systému najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Napríklad v roku 2000 bolo na Slovensku diagnostikovaných 2734 nových prípadov rakoviny hrubého čreva. Tento druh nádorového ochorenia je u žien druhým najčastejším zhubným nádorom po rakovine prsníkov a u mužov je na treťom mieste po rakovine prostaty a rakovine pľúc. Použitie prvej monoklonálnej protilátky – bevacizumabu s antiangiogénnym účinkom, teda látky, ktorá zabraňuje vznik nových ciev vyživujúcich nádor, v onkologických liekoch schválila Európska komisia v januári 2005. Nový typ lieku je založený na tom, že zablokuje prísun „potravy“ k nádoru, teda aj rast ciev zásobujúcich nádor a nádor prestáva rásť. Liečba nepoškodzuje všetky tkanivá ale len nádorové cievy a mala by sa kombinovať s doterajšími typmi liečby, napríklad s chemoterapiou. Liek je určený na rakovinové ochorenia tráviaceho ústrojenstva, ktoré tvoria až všetkých zhubných nádorov, napríklad na rakovinu hrubého čreva a konečníka. V súčasnosti prebiehajú klinické skúšky látky, ktoré majú overiť ich využitie pri liečbe iných druhov nádorových ochorení, napríklad rakoviny pľúc, obličiek, prsníka a pankreasu.
Výsledky liečby rakoviny hrubého čreva závisia hlavne od stupňa pokročilosti ochorenia. V prvom štádiu sa vylieči viac ako 70 % chorých, stupňom pokročilosti počet vyliečených dramaticky klesá. Priemerné percento vyliečených vo všetkých štádiách je spolu okolo 35 %.
Štandardným spôsobom liečby rakoviny hrubého čreva a konečníka (kolorektálneho karcinómu) je chirurgické odstránenie nádoru, chemoterapia alebo ožarovanie. Cieľom tejto liečby je likvidácia nádoru, ktorý sa prejavuje zhubným bujnením sliznice čreva a v neskoršom štádiu tvorením metastáz. Na rozdiel od uvedených doterajších postupov liečby, nový liek ničí nádor zvonku tak, že nepoškodzuje všetky tkanivá – cievy, ale len nádorové cievy. To však podľa vedcov neznamená, že doterajšie metódy sa stanú prebytočnými. Naopak nová liečba sa kombinuje s chemoterapiou a je úspešná aj pri vzniku metastáz. Šancu liečiť sa najnovším postupom majú od začiatku októbra aj pacienti na Slovensku.