SME

Nájsť univerzálny liek na rakovinu je nemožné

Rakovina tu bude s nami asi do konca sveta. Hoci vedci na celej planéte robia, čo môžu, zatiaľ neexistuje nič, čo by v budúcnosti problém nádorových ochorení vyriešilo raz a navždy a znieslo ho zo sveta tak ako kedysi osýpky.

Ročne na Slovensku ochorie 23-tisíc ľudí na rakovinu, šanca na prežitie je u nás nižšia ako pre niektorých Západoeurópanov. Prečo? Čo robíme nesprávne? Veľká časť onkológov tvrdí, že liečba u nás je dobrá, máme všetko, čo potrebujeme, na vine je nedostatočná prevencia. Časť lekárov však priznáva, že v terapii sú tiež rezervy, zlyháva diagnostika, stále sú príliš dlhé čakacie lehoty napríklad na mamografy. ILUSTRAČNÉ FOTO - ARCHÍV SME

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rakovina tu bude s nami asi do konca sveta. Hoci vedci na celej planéte robia, čo môžu, zatiaľ neexistuje nič, čo by v budúcnosti problém nádorových ochorení vyriešilo raz a navždy a znieslo ho zo sveta tak ako kedysi osýpky.

SkryťVypnúť reklamu

"Je to totiž súčasť života. Človek bude starnúť a nedá sa zabrániť tomu, aby dochádzalo k zmenám v našich génoch. Sme ožarovaní slnkom, vplýva na nás prirodzená rádioaktivita, prijímame, niekedy vedome, inokedy nevedome, karcinogénne látky. Ľudský vek sa predlžuje, a tak je riziko vzniku nádorového ochorenia čoraz vyššie," hovorí Čestmír Altaner, riaditeľ Ústavu experimentálnej onkológie SAV.

Mýtus o sprisahaní firiem je nezmysel

Podľa medicínskeho servera health.discovery.com verí takmer 50 percent populácie tomu, že liek na rakovinu už bol vynájdený, farmaceutické firmy ho však nechcú sprístupniť verejnosti, lebo by prišli o zisky z iných liekov, napríklad cytostatík. Je to jeden z celosvetovo najrozšírenejších mýtov o rakovine. Ľudia jednoducho neveria, že keď sa toľké miliardy dávajú do výskumu onkologických ochorení, ešte sa nepodarilo nad rakovinou zvíťaziť.

SkryťVypnúť reklamu

Určite to musí byť sprisahanie.

"Keby nejaký zázračný liek existoval, určite by sa k nemu najbohatší ľudia dostali. To by ste potom medzi politikmi, vedcami, lekármi či známymi osobnosťami nenašli toľko chorých na rakovinu," vysvetľujú onkológovia jeden z dôvodov, prečo je tento mýtus nezmysel.

Zázračný liek tu nikdy nebude

Hoci dnes už existuje množstvo nových metód a postupov ako liečiť rakovinu, od nádorových vakcín až po génovú terapiu, je podľa lekárov aj vedcov naivné dúfať, že tu raz bude jedna prevratná metóda, ktorá nádorové ochorenie vylieči.

"Nájsť univerzálny liek na rakovinu nie je možné," hovorí vedec Altaner.

Onkológ Ivan Koza súhlasí: "Existuje mnoho foriem a druhov nádorov, každý pacient aj s rovnakým nádorovým ochorením si vyžaduje osobitný prístup aj iný spôsob liečby. My, onkológovia sme ako automobiloví pretekári, neustále sa pretekáme s časom, aby sme zvíťazili v boji s pacientovou chorobou. Jedno však hovorím každému pacientovi: chcem, aby ste žili tak ako doteraz, budeme bojovať spolu, vždy existuje nádej. Nikto nevie, čo prinesie zajtrajší deň, možno nás, zdravých zrazí auto a možno opäť vedci vynájdu nový liek."

SkryťVypnúť reklamu

Nerovnosti v liečbe rakoviny v Európe

Pacienti trpiaci rakovinou v Európe však predsa len nemajú rovnaký prístup k najnovším liečebným metódam. Aspoň tak to tvrdí najnovšia správa o liečbe rakoviny, ktorú minulý týždeň zverejnili v Európskom parlamente v Bruseli.

Zo správy Celoeurópske porovnanie o dostupnosti k onkologickým liekom vyplynulo, že napriek existencii inovatívnych liečebných postupov pacienti v rôznych krajinách Európy nemajú rovnaký prístup k novým liekom proti rakovine. Rýchlosť, s akou majú možnosť byť liečení najnovšími liekmi, vo veľkej miere závisí od krajiny, kde žijú.

Rakúsko, Španielsko a Švajčiarsko sú lídrami v rýchlosti zavádzania nových liekov proti rakovine do liečby v praxi, zatiaľ čo Veľká Británia, Česko, Maďarsko, Poľsko, Slovensko či Nórsko zaostávajú.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa správy títo pacienti čakajú príliš dlho na to, aby mali z nových liečebných postupov úžitok. Najväčšou prekážkou pri užívaní nových liekov je, samozrejme, nedostatok peňazí.

"Veríme, že táto nerovnosť nebude trvalá," vyhlásili švédski onkológovia, ktorí správu vypracovali.

Zvýšia sa naše šance na prežitie?

S tým súhlasia aj slovenskí onkológovia. Niektorí priznávajú, že v terapii sú rezervy, pre nedostatok peňazí nie je vždy dostupná najmodernejšia liečba.

Ženy s istým typom nádorov prsníka majú napríklad až o 40 percent väčšiu šancu na prežitie, liečba novým liekom je však aj omnoho drahšia. Je zrejmé, že ho nedostane každá.

"Náklady na liečbu včasného karcinómu prsníka sú dnes asi 57 miliónov korún. Po schválení lieku s novou účinnou látkou by sa zvýšili na 77 miliónov korún, teda o 20 miliónov ročne viac. Tento nárast predstavuje asi jedno promile rozpočtu ministerstva zdravotníctva na lieky, na druhej strane práve takáto liečba dokáže zvýšiť kvalitu života, dokonca predísť úmrtiu mnohých pacientok," hovorí na ilustráciu prezident Slovenskej onkologickej spoločnosti Ivan Koza.

SkryťVypnúť reklamu

Nové liečebné metódy síce všeobecne zvyšujú náklady na zdravotnú starostlivosť, mala by sa však uznať hodnota, ktorú prinášajú pacientom v predĺžení ich života a v liečbe rakoviny.

Európsky týždeň proti rakovine

V rámci programu Európskej asociácie Líg proti rakovine prebieha v týchto dňoch v krajinách Európy už tradične Týždeň proti rakovine, ktorý je zameraný na prevenciu. Cieľom tohtoročného Týždňa proti rakovine je oboznámiť verejnosť s rizikami nezdravej výživy.

Onkologické ochorenia na Slovensku

každý rok lekári zaregistrujú 23-tisíc nových prípadov ochorenia na rakovinu každoročne zomrie na rakovinu okolo 12-tisíc ľudí vlani zomrelo na rakovinu vyše sedemtisíc mužov a takmer päťtisíc žien preventívne vyšetrenia ročne absolvuje necelých stotisíc ľudí gynekológovia urobia ročne len okolo 60-tisíc cytologických vyšetrení krčka maternice, ročne treba vyšetriť až desaťnásobne viac žien najčastejším ochorením je rakovina prsníka, u mužov je to rakovina pľúc na druhom mieste je u žien i mužov rakovina hrubého čreva a konečníka Slovenská tenistka Karin Habšudová je jednou zo známych osobností, ktoré sa pravidelne zapájajú do kampaní proti rakovine. Aj ona totiž už zažila pocit, keď si objavila hrčku na prsníku. Budúca mamička vie, že každá koruna je dobrá, vďaka kampani sa od roku 1998 podarilo vyzbierať 13 miliónov korún. Za časť peňazí dostali slovenské ženy digitálny mamograf, ktorý je prvý na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Primár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 051
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 399
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 446
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 112
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 954
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 3 534
  7. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 3 375
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 393
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu