ILUSTRAČNÉ FOTO - SME
V mnohých rodinách vedia, že keď príde jeseň a prvý z nešťastníkov dostane vírusovú infekciu, budú si ju jednotliví členovia odovzdávať ako štafetu až do jari. Niekto zo súboja s nádchou vyjde víťazne, iného prinúti ľahnúť si aspoň na niekoľko dní do postele. Prečo je to tak? Prečo niekto chytí každý vírus a iný mu odolá? Hoci vedci na celom svete vírusy študujú veľmi intenzívne, stále o nich vedia veľmi málo a vymyslieť niečo raz a navždy účinné proti nádche je zatiaľ len snom.
Aj vírusy, ktoré spôsobujú banálne prechladnutie, ako je nádcha, sú pre vedcov ešte stále nerozlúsknutým orieškom. Je ich vyše dvesto.
Ako sa proti nim brániť? Ponúkame vám niekoľko osvedčených rád.
Čo urobiť, keď na nás lezie nádcha?
1. Hneď, ako môžete, ponorte si ruky až po lakte do horúcej vody a vydržte čo najdlhšie. Niekomu to pomôže tak, že nádcha sa úplne stratí.
2. Ak máte zapchatý nos, vyskúšajte akupresúru: priložte si obidva prostredníky na miesta, kde sa ľuďom, ktorí nosia okuliare, opiera rám o nos a ukazováky dajte na vnútorné začiatky obočia. Tieto body masírujte tri minúty, tri- až päťkrát dennne, tak že na nich miernym tlakom posúvate pokožku smerom hore.
3. Užite tabletku zinku (25 mg), táto minerálna látka brzdí rozmnožovanie vírusov. Ak sa nádcha iba rozbieha, môžete siahnuť po homeopatiku coryzalia,či paragripp.
Kvapky do nosa nepoužívajte dlhšie ako týždeň.
4. Dajte si väčšiu dávku vitamínu C: buď vo forme tabletiek, vhodnejší je však prírodný zdroj vitamínov - teda cibuľa, cesnak, kapusta, jablká.
5. Kvapnite si do nápoja 20 až 30 kvapiek echinacey, alebo užite prípravok s jej obsahom - stimuluje imunitný systém.
6. Počas celého dňa veľa pite. Šťavy, minerálka a bylinkový čaj podporujú vylučovanie jedov z organizmu. Zaparte si kamilkový čaj, nakvapkajte doň tymiánový alebo mentolový olej a desať minút vdychujte ich paru.
7. Ak už máte plný nos, v práci pomôže tyčinka s mentolom. Ak ste doma, stačí si pričuchnúť k čerstvo nastrúhanému chrenu a výsledok je vynikajúci.
8. Večer pomôže potná kúra: ľahnite si do vane a zvyšujte teplotu vody z 35 až na 42 stupňov. Po niekoľkých minútach si ľahnite do postele a dobre prikrytí sa aspoň 30 minút vypoťte. Umelo vyvolaná horúčka vírusy zabíja.
9. Dajte si na večeru niečo z hlivy ustricovitej, podporuje imunitný systém.
10. Vyskúšajte aj nazálnu hydroterapiu. Mierne osolenú vodu nalejte do misky, nosom opatrne vtiahnite dovnútra a vysmrkajte. Použiť možno aj minerálku vincentku.
11. Ak na to nemáte čas, kúpte si v lekárni nosový sprej so soľným roztokom, existuje viac druhov, dokonca aj pre bábätká.
12. Ak môžete, choďte čo najskôr spať. Počas spánku sa telo regeneruje a vyčerpaný imunitný systém nazbiera nové sily.
(uj)
Dva omyly o nádche
1. Liečená nádcha trvá 7 dní, neliečená týždeň.
Toto konštatovanie, ktoré je všeobecne rozšírené medzi verejnosťou, nie je vôbec správne. Ak nádchu neliečime, je vysoká pravdepodobnosť vzniku komplikácií. Nádcha, ktorá býva najčastejšie vírusového pôvodu, sa môže skomplikovať bakteriálnou infekciou dýchacích orgánov - hrozí napríklad zápal prínosových dutín, hnisavá angína, zápal priedušiek a pľúc, zápal stredného ucha.
2. Pri nádche netreba ležať, nie je to vážna choroba
"S týmto tvrdením nemožno súhlasiť," tvrdí otorynolaryngologička MUDr. Ľubica Šuchová. Podľa nej existujú minimálne dva dôvody, pre ktoré si infekčnú nádchu musíme vyležať, a to aspoň dva-tri dni. Po prvé pokojom na lôžku zabránime vzniku rôznych komplikácií. Stála izbová teplota, dostatok tekutín a telesný i duševný oddych zmobilizujú obranné sily organizmu a pomáhajú pri liečbe. Druhým dôvodom je zabránenie prenosu nádchy na iných ľudí. Nádcha sa prenáša kvapôčkovou infekciou a najmä v prvých troch dňoch choroby môže chorý infikovať ostatných. Najväčšia možnosť prenosu infekcie je v malých či nevetraných uzavretých priestoroch, ako sú prostriedky mestskej hromadnej dopravy, úrady, kiná a podobne.