-5 °C 60 % 9 % 7,9 l 4,7 l
0 °C 60 % 13 % 7,0 l 4,2 l
+5 °C 60 % 19 % 5,9 l 3,6 l
+10 °C 60 % 27 % 4,5 l 2,7 l
+15 °C 60 % 36 % 2,6 l 1,6 l
+20 °C 60 % 50 % 0,0 l 0,0 l
*relatívna vonkajšia vlhkosť v závislosti od počasia: slnko 55 - 65 %, zamračené, dážď 70 - 80 %, hmla 90 - 100 %
Kedy a koľko vody bytu dodať?
Vonkajšia Relatívna Relatívna Objem vody Objem vody teplota vonkajšia vlhkosť potrebný na pre miestnosť
vlhkosť pri v miestnosti dosiahnutie potrebný dennej teplote* po vyvetraní relat.vlhkosti na dosiahnutie
a vykúrení na 55 % (na 24 h) relat.vlhkosti
teplotu 23 °C pre byt 50 m2 55 % (na 24 h)
30 m2
-10 °C 60 % 7 % 8,6 l 5,4 l (slnko)
-10 °C 80 % 8,5 % 8,3 l 5,0 l(zamračené)
Aj vy cítite, že s príchodom vykurovacieho obdobia sa vám v byte či na pracovisku ťažšie dýcha? Máte sucho v nose alebo vás trápi zapchatý nos či dráždivý kašeľ? Môže to mať na svedomí zmena vlhkosti vzduchu, ktorú sliznice nášho dýchacieho systému, ako citlivé senzory, okamžite zaznamenajú.
Podľa pneumológa MUDr. Martina Brezinu spúšťačom ochorení dýchacích ciest nie sú iba prechladnutie či vírusové infekcie, ale aj agresívny suchý vzduch v prekúrených bytoch a kanceláriách.
Mali by sme si preto posvietiť na prostredie, v ktorom sa zdržiavame počas dňa. Suchý vzduch a prekúrené miestnosti, kde je vlhkosť vzduchu často len okolo 25 až 28 percent, je agresívny a ochoreniu neprospieva. Napríklad kašeľ môže vplyvom suchého vzduchu prejsť až do chronického.
Keď nám vzduch berie zdravie
"Jednou z podmienok úspešnej liečby, ale aj prevencie zápalov horných dýchacích ciest, je mať pod kontrolou vlhkosť vzduchu v miestnosti, v ktorej sa zdržujeme. Vo vykúrenej miestnosti je vzduch ako na Sahare. Ak mu nedáme 'napiť', začína brať vlhkosť z rastlín, nábytku, ale hlavne z našej pokožky a slizníc, najmä priamo z priedušiek a pľúc. Výsledkom sú suché zápaly nosovej sliznice, krusty v nose, suchý dráždivý kašeľ," upozorňuje MUDr. Brezina. "Hlieny z pľúc a priedušiek sa nemôžu uvoľniť, pretože sú príliš zahustené. Vyvolávajú neustály kašeľ, ktorý proces liečenia predlžuje. Medicínske výskumy jednoznačne ukázali, že vysušovanie slizníc dýchacích ciest je výrazným spúšťačom astmatických ťažkostí. Aby vzduch dosiahol požadovanú hladinu relatívnej vlhkosti - 45 až 55 percent, treba mu dodať dostatočné množstvo vody.
Nenamáhajme sa rozvešiavaním mokrých uterákov na radiátory. Tento problém nerieši ani vetranie. Do miestnosti vetranej pri vonkajšej teplote - 5 °C sa dostane asi len desatina potrebného množstva vodnej pary, zvyšok musíme doplniť. Napríklad pri spomínanej vonkajšej teplote treba do menšieho bytu s plochou okolo 50 metrov štvorcových vykúreného na 23 °C dodať takmer osem litrov vody! Optimálnu vnútornú klímu na ochranu zdravia dosiahneme umiestením zvlhčovača vzduchu. Pre alergikov sú vhodné kombinácie s čističkami vzduchu, vybavenými HEPA filtrami, ktoré sú schopné odstrániť z prostredia až 99,7 percenta škodlivých častíc. Pohlcujú látky vyvolávajúce respiračné problémy, vrátane baktérií, spór i vírusov. Zároveň znižujú riziko náchylnosti na infekčné ochorenia. Prirodzenú klímu pre dospelých i deti zabezpečí aj diskový čistič a zvlhčovač vzduchu. Vďaka diskom netreba vymieňať filtre, ide o akúsi pračku vzduchu. Zariadenie pracuje na princípe prirodzeného odparovania vody z diskov a na rozdiel od parového zvlhčovača nemôže nadmerne "prevlhčiť" vzduch - malo by byť teda zapnuté celoročne.
Hygiena nosovej dutiny
"Hygiena sliznice nosa a prínosových dutín je veľmi dôležitou prevenciou vzniku rôznych zápalov. Venujme jej preto dostatočnú pozornosť," radí MUDr. Brezina. "Každodenná hygiena nosovej dutiny by sa mala stať samozrejmosťou rovnako, ako hygiena ústnej dutiny. V posledných rokoch zaznamenávame návrat k stáročiami overeným prírodným preparátom - minerálnym vodám, najmä Vincentke a morskej vode vo fyziologickej koncentrácii, ktorú v podobe mikrospreja možno používať aj u kojencov. Takéto 'zavodňovanie' slizníc pomáha zachovávať ich samočistiace funkcie aj v extrémnych podmienkach." (mu)